: 8 روش جالب استفاده از شیر خوراکی در باغبانی و نگهداری از گیاهان که شاید از آنها آگاه نباشید

در حال حاضر، استفاده از شیر به عنوان یک راه حل طبیعی برای بهبود و رشد گیاهان در باغبانی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. این ماده حاوی کلسیم و ویتامین‌های B است که برای رشد گیاهان بسیار مفید است. از مزایای استفاده از شیر در باغبانی می‌توان به خواص ضد قارچی، درمان لکه‌های سیاه، بهبود سلامت خاک، استفاده به عنوان کود، درمان پوسیدگی شکوفه، کنترل حشرات و استفاده در کمپوست اشاره کرد. این روش‌های طبیعی و ساده می‌تواند به بهبود و رشد سالم تر گیاهان در باغبانی کمک کند و همچنین محیط طبیعی‌تری را برای این فعالیت‌ها ایجاد کند.

کلسیم و ویتامین‌های B موجود در شیر برای گیاهان مفید است. کلسیم به رشد گیاهان کمک کرده و از پوسیدگی شکوفه ها که ممکن است ناشی از کمبود کلسیم باشد جلوگیری می‌کند. این مشکل در گیاهان گوجه فرنگی، فلفل و کدو حلوایی بسیار رایج است.

خواص ضد قارچی شیر تایید شده که در درمان سفیدک پودری، یک بیماری قارچی انگور تأثیر می‌گذارد.

۸ کاربرد شیر خوراکی در باغبانی

ضد عفونی کردن وسایل

ضد عفونی کردن وسایل

شما می‌توانید به جای استفاده از محلول سمی برای ضدعفونی کردن وسایل هرس و قیچی، آنها را در شیر فرو کرده و ضدعفونی کنید. وقتی ابزارها را با شیر تمیز می‌کنید؛ خورده یا زنگ نمی‌زنند.

قارچ کش

استفاده از شیر برای گیاهان
قارچ کش

از شیر می‌توان برای مبارزه با بیماری های قارچی مانند کپک، پوسیدگی و سفیدک پودری استفاده کرد. برای این منظور اسپری کردن مخلوط رقیق شده روی برگ گیاهان، حساسیت آن‌ها را به قارچ کاهش می‌دهد.

 درمان خانگی لکه های سیاه گیاهان

استفاده از شیر برای گیاهان
درمان خانگی لکه های سیاه گیاهان

بوته های رز مستعد لکه های سیاه ناشی از قارچ هستند که شرایط گرم و مرطوب را دوست دارند.

شیر که حاوی لاکتوفرین، یک باکتری کش قوی و قارچ کش است.برای از بین بردن این لکه‌ها یک قسمت شیر و ۲ قسمت منابع آبی روی گل رز به صورت هفته‌ای یک بار اسپری کنید تا مشکل برطرف شود.

سلامت خاک را بیشتر خواهد کرد

استفاده از شیر برای گیاهان
سلامت خاک

این یک روش قدیمی برای استفاده از شیر برای بهبود سلامت خاک است. استفاده از شیر توانایی خاک برای جذب هوا و منابع آبی را افزایش خواهد داد.

شیر به عنوان کود

استفاده از شیر برای گیاهان
شیر به عنوان کود

از آنجایی که شیر منبع کلسیم است، می‌توانید از آن برای تغذیه گیاهان استفاده کرد. شیر را می‌توان برای بسیاری از گیاهان استفاده کرد، به ویژه برای گوجه فرنگی، فلفل و کدو که زود پوشیده می‌شوند. همچنین شیر برای گیاهان مرکباتی مانند لیمو و پرتقال عالی است.

از محلول رقیق شده شیر (۵۰ درصد شیر و ۵۰ درصد منابع آبی) برای آبیاری گیاهان استفاده کنید یا از این محلول به عنوان اسپری کمک بگیرید.

درمان برای پوسیدگی شکوفه

استفاده از شیر برای گیاهان
درمان برای پوسیدگی شکوفه

این پوسیدگی ها در برخی موارد ناشی از عدم انتقال کلسیم از خاک به گیاه است و می‌تواند به دلایل مختلفی مانند کمبود رطوبت ثابت و خاک خشک باشد.

 از بین بردن حشرات مانند شته‌ها

استفاده از شیر برای گیاهان
از بین بردن حشرات مانند شته‌ها

از شیر می توان برای کنترل شته استفاده کرد. استفاده از شیر گاو شته ها، تریپس و کنه های عنکبوتی را از بین خواهد برد.

شیر و کمپوست برای باغ شما

استفاده از شیر برای گیاهان
شیر و کمپوست برای باغ شما

استفاده از شیر  بدون چربی معجزه ای برای گیاهان، خاک و کمپوست است.

لطفا در انتهای همین مطلب، نظرات و پیشنهادات خود را با ما و کاربران محترم دیجیاتور به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *