13 مرحله برای انجام تمیز کردن حرفه ای بالکن

تمیز کردن بالکن می‌تواند به سلامتی شما و خانواده‌تان کمک کند. بالکن کثیف ممکن است حاوی کپک، باکتری و سایر میکروارگانیسم‌های مضر باشد که باعث مشکلات تنفسی، آلرژی یا سایر مشکلات سلامتی خواهد شد. در این مقاله، بهترین ترفندها برای تمیز کردن بالکن آورده شده است. از جارو کشیدن و جاروبرقی گرفته تا استفاده از مایع ظرفشویی و روش های پاکسازی مختلف، همه چیز در این مقاله گنجانده شده است. تمیز کردن منظم بالکن باعث می‌شود طول عمر میز و صندلی های فضای باز بیشتر شود و کف آسیب نبیند. این مقاله را مطالعه کنید و از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن بالکن خود بهره ببرید.

بالکن کثیف ممکن است حاوی کپک، باکتری و سایر میکروارگانیسم های مضر باشد که باعث مشکلات تنفسی، آلرژی یا سایر مشکلات سلامتی خواهد شد. در یک بالکن تمیز حوادثی از قبیل لیز خوردن، لغزش و سقوط کمتر رخ می‌دهد، به خصوص زمانی که خیس است یا زمان هایی که رطوبت بالا است. تمیز کردن منظم بالکن باعث می‌شود طول عمر میز و صندلی های فضای باز بیشتر شود و کف آسیب نبیند.

در اینجا بهترین ترفندها برای تمیز کردن بالکن خانه آورده شده است؛ با ما همراه باشید:

نحوه تمیز کردن بالکن

۱. جارو کشیدن

جارو کشیدن

همه گوشه ها و مناطقی که دسترسی به آن‌ها سخت است، مانند زیر گیاهان و میز و صندلی را، جارو بزنید.

۲. جارو برقی

جاروبرقی یک کار ساده و راحت برای تمیز کردن بالکن است. این وسیله می‌تواند پسماند های سبک و بزرگ مانند برگ، خاک یا گرد و غبار را جمع آوری کند. قبل از جاروبرقی، حتما  بالکن را جارو دستی بکشید تا هر گونه پسماند بزرگ برداشته شود و این پسماند به درون جارو برقی شما نروند.

۳. تی کشیدن

پس از جارو ، از یک اسفنج یا تی برای تمیز کردن سطح استفاده کنید. با تی کشیدن کثیفی‌ها و یا لکه های باقیمانده از بین رفته و بالکن تمیزتر خواهد شد.

برای این کار تی یا  اسفنج را در یک منابع آبی گرم فرو کرده و  منابع آبی اضافی آن را بگیرید و سطح بالکن را خوب شست و شو دهید.

۴. مراحل لکه زدایی

تمیز کردن بالکن
مراحل لکه زدایی

البته مراحل پاک کننده که در ادامه توضیح می‌دهیم برای کف های بتنی و کاشی است. شما باید با توجه به متریال کف بالکن خود از روشی مناسب استفاده کنید.

به طور مثال این روش ها برای کفپوش های چوبی مناسب نیستند.

بیشتر بخوانید:

بهترین ترفند برای تمیز کردن کفپوش بتنی خانه

۵. از شوینده لباسشویی استفاده کنید

برای لکه های سخت که به راحتی تمیز نمی‌شوند، از شوینده لباسشویی استفاده کنید. مقدار کمی از این ماده را در یک ظرف منابع آبی گرم رقیق کرده و با اسفنج سطح  را تمیز کنید.

۶. لکه های ناشی از گل و گیاه را با مایع ظرفشویی تمیز کنید

برای از بین بردن لکه های گیاهان، مایع ظرفشویی یک راه عالی است. مقدار کمی مایع ظرفشویی را در منابع آبی گرم مخلوط کرده و با یک اسفنج لکه ها را بشویید. حالا صبر کنید و سپس سطح را با منابع آبی شست و شو دهید.

۷. از بین بردن لکه های چربی

پاک کننده های چند منظوره برای از بین بردن چربی ها و روغن از سطح مناسب هستند. طبق دستورالعمل از محلول استفاده کنید، آن را روی لکه قرار داده  و چند دقیقه صبر کنید و سپس با برس آن را بشویید.

  • تری سدیم فسفات برای لکه های روغن

تری سدیم فسفات (TSP) یک پاک کننده قلیایی عالی است که برای از بین بردن  لکه های سخت مانند روغن و گریس استفاده می‌شود.

۸. وایتکس رقیق شده برای از بین بردن کپک ها

کپک هم ظاهر بالکن را زشت می‌کنند  و هم خطراتی برای سلامتی دارند؛ بنابراین به محض مشاهده باید خیلی سریع آن را پاک کنید.

برای استفاده از وایتکس رقیق شده در بالکن، یک قسمت وایتکس را با سه قسمت منابع آبی ترکیب کنید، محلول را روی سطح بریزید و صبر کنید چند دقیقه بماند. سپس با برس شست و شو داده و آبکشی کنید.

بیشتر بخوانید: روش کاربردی برای تمیز کردن کپک در حمام | با این ترفند با کپک‌های حمام خداحافظی کنید

۹. پاک کردن لکه های زنگ زدگی با محلول اسید موریاتیک

اسید موریاتیک یک ماده شیمیایی قوی است که برای پاک کردن لکه های زنگ از سطح بتنی یا فلزی استفاده شود. برای این کار این ماده را روی لکه زنگ بریزید. صبر کنید، سپس محل مورد نظر را با برس شست و شو داده و با منابع آبی بشویید.

۱۰. از شلنگ فشار قوی استفاده کنید

تمیز کردن بالکن
شلنگ فشار قوی

شلنگ فشار بالا  یک ابزار قوی است که می‌توانید سطوح مختلف را با آن تمیز کنید.

برای این کار، ابتدا اشغال های بزرگ را از روی سطح پاک کنید. سپس، از شلنگ فشار قوی استفاده کنید تا منابع آبی پرفشار اسپری شده و کثیفی ها را از بین ببرید. این کار را از بالا شروع کرده و به سمت آبچکان بروید.

۱۱. تعمیر و نگهداری کف

وقتی سطح بالکن تمیز و خشک شد؛ باید کف آن را بازسازی کنید تا دوام بالاتری داشته باشد. بخش هایی که آسیب دیده است را پیدا کرده و اگر خودتان می‌توانید آن را تعمیر کنید.

دو نوع کف بالکن برای بالکن استفاده می شود: کفپوش چوبی و کف کاشی یا بتنی.

برای کفپوش چوبی بهترین کار روغن کاری است . روغن چوب را پوشانده و از آن محافظت می‌کند و طول عمر آن را افزایش دهد.

۱۲. تمیز کردن میز و صندلی

اگر در بالکن تان میز و صندلی دارید آن را هم تمیز کنید.  اگر جنس آن‌ها پلاستیکی است و زرد شده از محلول جوش شیرین استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ۴ روش عالی برای تمیز کردن پلاستیک های زرد شده

۱۳. تمیز کردن باربیکیو

اگر در بالکن تان باربیکیو دارید بهتر است آن را هم تمیز کنید. برای این کار به یک بطری اسپری نیاز دارید و آن را با سرکه پر کنید و به باربیکیو اسپری کنید. ۲۰ الی ۳۰ دقیقه صبر کنید تا چربی آن شل شود و سپس با یک برس سیمی و سپس یک پارچه آن را پاک کنید.

اگر باربیکیو شما کمی زنگ زده است، سعی کنید آن را با مقداری روغن بذر کتان بپوشانید تا جلوی زنگ زدگی بیشتر را بگیرد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر مخاطبان دیجیاتور به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *