هفت چیز که باید درباره مجوزهای کسب و کار بدانید

۷ نکته‌ای که باید درباره مجوزهای کسب و کار بدانید


در این متن، مراحل و شرایط صدور و دریافت مجوز الکترونیکی برای کسب و کارها ارائه شده است. برای این منظور، متقاضیان باید به درگاه ملی مجوزها مراجعه کرده و در فرایند ثبت درخواست و صدور مجوز الکترونیکی شرکت کنند. از ۷ معیار و شرط ثبت شده برای این مجوزها، می‌توان به شرایط، مدارک، هزینه و زمان صدور، حق متقاضی مجوز، شرایط مخالفت با صدور مجوز، مجوزهای جدید، مجوزهای ثبت محور و تاییدمحور، و استعلام برای صدور مجوز اشاره کرد. درگاه ملی مجوزها به صورت پیامکی به متقاضی اطلاعات مربوط به استعلام‌ها و تاییدیه‌های لازم را ارائه می‌دهد و متقاضیان باید شرایط و مدارک لازم را ارائه دهند تا بتوانند مجوز خود را دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور برای صدور و دریافت مجوز الکترونیکی ۷ نکته مهم وجود دارد که باید متقاضی جهت بهره مند شدن از حقوق خود نسبت به آنها آگاه باشد. به گزارش دبیرخانه مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار این ۷ مرحله عبارتند از:

۱. درگاه ملی مجوزها
شرایط، مدارک، هزینه و زمان صدور ۴۲۰۰ مجوز کسب‌وکار در درگاه ملی مجوزها (mojavez.ir) اعلام شده است.
کل فرایند ثبت درخواست تا صدور مجوز هم الکترونیکی و تحت نظارت هوشمند درگاه قرار دارد تا مجوز هر متقاضی واجد شرایط، به موقع صادر شود. خدمات درگاه ملی مجوزها، کاملاً غیرحضوری است و هیچ مدرک کاغذی با عکس، نیاز ندارد.

۲. مجوز چطور صادر می‌شود؟
پس از ثبت درخواست متقاضیان مجوز، درگاه ملی مجوزها، استعلام‌های اولیه را به طور خودکار و هوشمند دریافت و پرونده متقاضی را با این پیام به درگاه تخصصی صدور مجوز ارسال می‌کند: پاسخ استعلام‌های اولیه این متقاضی مثبت است. در زمان اعلام شده چک کنید اگر شرایط تخصصی اعلام شده در درگاه ملی را هم دارد، خبر دهید تا مجوزش صادر شود.

۳. حق متقاضی مجوز
هر متقاضی مجوز اگر همه شرایط اعلامی در درگاه ملی مجوزها را داشته باشد باید در زمان مقرر مجوزش صادر شود.
مراجع صدور مجوز برای رد درخواست یک متقاضی، باید کتباً ابلاغ کنند که متقاضی کدام شرط اعلامی در درگاه ملی مجوزها را نداشته است. با این روش، متقاضی واجد شرایط به راحتی می‌تواند حقش را اثبات کند و بگیرد.

۴. شرایط مخالفت با صدور مجوز
مراجع صدور مجوز حق ندارند از متقاضی مجوز، شرط یا مدرکی که در درگاه ملی مجوزها اعلام نشده مطالبه کنند این کار جرم است و ۶ ماه تا ۲ سال حبس دارد.
درگاه ملی مجوزها به صورت پیامکی از هر متقاضی قبل و پس از صدور مجوز رعایت این حکم را می‌پرسد و به طور هوشمند تخلف مراجع صدور مجوز را کشف و به دادگاه اعلام می‌کند.
.
۵. مجوزهای جدید
مجوزهای جدید، شناسه یکتا (الکترونیکی) هستند. مجوزی که خارج از درگاه ملی مجوزها صادر شود و در qr.mojavez.ir نباشد، قانوناً مجوز نیست و در ادارات دولتی، مراجع انتظامی، بانک‌ها و… اعتبار ندارد.
تا پایان ۱۴۰۲ همه مجوزهای کاغذی باید تبدیل به شناسه یکتا شوند. درگاه ملی مجوزها با دریافت کد ملی و کد پستی، غیرحضوری و رایگان برای دارندگان مجوزهای معتبر کاغذی، شناسه یکتا صادر می‌کند.

۶. مجوزهای ثبت محور و تاییدمحور
۸۰ درصد مجوزها، ثبت محور هستند. یعنی پس از ثبت درخواست و اخذ استعلامات پایه، حداکثر ۳ روزه صادر می‌شوند.
همه مجوزهای خانگی و ۹۰ درصد مجوزهای صنفی، ثبت محور هستند.
مجوزهای تأیید محور، پس از اخذ پاسخ استعلامات تخصصی (مثل آزمون، تغییر کاربری زمین، ساخت بنا، اکوسیستم، استاندارد، حرایم برق، راه، منابع آبی و…) صادر می‌شود و صدور آنها بسته به تعداد و دشواری استعلام‌های آنها بین ۴ تا حدود ۱۰۰ روز طول می‌کشد.

۷. استعلام برای صدور مجوز
صدور برخی مجوزها به پاسخ مثبت استعلام‌هایی نیاز دارد. شرایط و مدارک لازم برای پاسخ استعلام‌ها هم در صفحات جداگانه‌ای در درگاه ملی مجوزها وجود دارد و بسیاری از آنها (نظیر نظام وظیفه، بدهی مالیاتی، اساسنامه شرکت و…) خودکار و غیرحضوری برای متقاضی دریافت می‌شود.استعلام‌ها و تاییدیه های لازم برای دریافت هر مجوز در صفحه راهنمای دریافت آن مجوز نوشته شده است.


صدور و دریافت مجوز الکترونیکی در کشور دارای ۷ نکته مهم است. متقاضیان جهت بهره‌مندی از حقوق خود باید به این نکات آگاه باشند. برای صدور و دریافت مجوز، درگاه ملی مجوزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درگاه شرایط، مدارک، هزینه و زمان صدور مجوزها را اعلام کرده است. فرایند ثبت درخواست و صدور مجوز هم به صورت الکترونیکی و تحت نظارت هوشمند انجام می‌شود. همچنین، دریافت مجوز از این درگاه کاملا غیرحضوری است و نیازی به مدارک کاغذی ندارد. برای استعلام‌های اولیه و دریافت پرونده متقاضی، درگاه ملی مجوزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند حق خود را به راحتی اثبات کنند و بگیرند. مراجع صدور مجوز نباید از متقاضیان مجوز شرایط یا مدارکی که در درگاه ملی مجوزها اعلام نشده است، مطالبه کنند. استعلام برخی مجوزها به پاسخ مثبت استعلام‌هایی نیاز دارد و شرایط و مدارک لازم برای این استعلام‌ها در صفحات جداگانه در درگاه ملی مجوزها ذکر شده است. در ادارات دولتی، مراجع انتظامی و بانک‌ها فقط مجوزهایی که در درگاه ملی مجوزها صادر شده و در لینک مخصوص آن درگاه درج شده است، اعتبار دارند. همه مجوزهای کاغذی باید تا پایان سال ۱۴۰۲ تبدیل به مجوزهای الکترونیکی شوند. بیشتر مجوزها ثبت محور هستند و حداکثر تا ۳ روز پس از ثبت درخواست و اخذ استعلامات پایه صادر می‌شوند. اما مجوزهای تأیید محور بسته به تعداد و دشواری استعلام‌های آنها بین ۴ تا حدود ۱۰۰ روز طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *