تامین مالی ۱۲۰۰ هزار میلیون تومانی در طرح‌های منابع آبی و برق تا پایان دوره حکومت

۱۲۰۰ همت سرمایه گذاری در طرح‌های آب و برق تا پایان دولت


در جریان بازدید آیت‌الله سیدابراهیم رییسی، مقام عالی رتبه از حوزه ستادی وزارت نیرو، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، اظهار داشت که برای دومین بار وزارت نیرو میزبان مقام عالی رتبه است و در این بازدید تلاش شده است گزارش اقدامات و عملکردهای وزارت نیرو ارائه شود. وی همچنین به توسعه ظرفیت‌های موجود و سازماندهی ناترازی بخش برق در حکومت سیزدهم اشاره کرد. وزیر نیرو همچنین به رشد ساخت و ساز سیمان و فولاد در حکومت سیزدهم اشاره کرد و تاثیر آن‌ها در مصرف برق بیان کرد. به علاوه، محرابیان به تامین مالی وزارت نیرو در حوزه‌های منابع آبی، برق و فاضلاب اشاره کرد و تاثیر مثبت طرح‌ها و پروژه‌های تولیدی منابع آبی و برق را بر افکار عمومی مورد بحث قرار داد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از وزارت نیرو علی‌اکبر محرابیان صبح امروز (دوشنبه) در جریان بازدید آیت‌الله سیدابراهیم رییسی رییس جمهور از حوزه ستادی وزارت نیرو گفت: برای دومین مرتبه است که وزارت نیرو میزبان مقام عالی رتبه حکومت سیزدهم است و امروز تلاش شده گزارش اقدامات و عملکردهای وزارت نیرو ارائه شود.

وزیر نیرو ضمن قدردانی از حمایت‌های حکومت و مقام عالی رتبه در راستای پیشبرد اهداف وزارت نیرو افزود: طی دو سال عملکرد وزارت نیرو با افزایش حجم اعتبارات و حمایت حکومت تلاش ما بر این بود که با انجام و پیشبرد دو اقدام اساسی، ناترازی در بخش برق را سازماندهی کنیم.

وی در این زمینه توسعه ظرفیت‌های موجود با حداکثر سرعت را نخستین اقدام در این مسیر برشمرد و اظهار کرد: توسعه ظرفیت‌ها در این راستا به عنوان راهبرد اساسی مطرح می‌شود و پیشرفت‌های حاصل شده طی این دو سال با حمایت حکومت و مقام عالی رتبه بسیار قابل توجه بوده است.

محرابیان سازماندهی مصرف برق و بهینه‌سازی را دومین موضوع در سازماندهی ناترازی عنوان کرد و گفت: با دو بال پیشرفت و توسعه و در کنار آن سازماندهی و بهینه‌سازی تلاش شد اثرات منفی ناترازی را به حداقل برسانیم و در ادامه رضایت نسبی حاصل شود.

وزیر نیرو در ادامه سخنان خود به رشد ساخت و ساز در بخش تولیدی کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار وزارت صمت و انجمن کارفرمایی تولیدی سیمان، میزان ساخت و ساز سیمان در ۶ ماهه سال ۱۴۰۱ برابر با ۳۲ میلیون تن بوده و این آمار در ۶ ماهه نخست امسال به ۳۵.۶ میلیون تن رسیده است، به عبارت دیگر شاهد رشد ۱۱ درصدی در ساخت و ساز سیمان کشور شدیم.

وی یادآور شد: این در حالی است که موجودی انبار در پایان شهریور به عدد تاریخی ۱۵ میلیون تن رسیده است؛ این میزان کلینکر حداقل ۱۱۰ روز یک کارخانه را می‌تواند تأمین کند؛ ضمن اینکه مصرف انرژی در تولیدی سیمان در ساخت و ساز کلینکر رخ می‌دهد.

وی یادآور شد: موجودی انبارهای تولیدکننده تولیدی فولاد در پایان شهریور ۱۴۰۱ برابر با ۸.۳ میلیون تن بوده در حالی که در شهریور سال ۱۴۰۲ این عدد به ۱۶.۱ میلیون تن رسیده است؛ به عبارت دیگر حدود ۱۰ میلیارد دلار فقط در انبارهای تولیدکنندگان انباشت موجودی داریم که این عدد نیز یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود.

این عضو کابینه حکومت سیزدهم تاکید کرد: در بخش سیمان و فولاد که بالاترین ضریب مصرف برق را دارند این دستاوردها حاصل شده است.

محرابیان در ادامه به تامین مالی وزارت نیرو در حکومت سیزدهم در حوزه‌های منابع آبی، برق و منابع آبی و فاضلاب اشاره کرد و افزود: عددی که در طول فعالیت حکومت سیزدهم در منابع آبی، برق و فاضلاب تامین مالی خواهد شد (طرح‌هایی که به بهره‌برداری می‌رسد) بالغ بر ۱۲۰۰ همت خواهد بود که تا امروز معادل ۴۰۰ همت به بهره‌برداری رسیده است و تا پایان حکومت سیزدهم بیش از ۸۰۰ همت طرح‌های دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: شاخص SPI دوره ۳۶ ماهه شرایط کم‌آبی و ترسالی رانشان می‌دهد، در پایان سال ۱۳۹۹ نیمه شمالی کشور تقریباً در شرایط ترسالی به سر می‌برد و نیمه جنوبی در حالت نرمال است. اما چنانچه SPI منتهی به شهریور ۱۴۰۲ را مشاهده کنیم نیمه شمالی تقریباً به کم‌آبی بسیار شدیدی رسیده و دو سوم کشور نیز در شرایط کم‌آبی معمولی به سر می‌برد. این امر به این معناست که وضعیت کشور در بارش‌ها در ۳۶ ماه اخیر بسیار فقیر بوده است.

وزیر نیرو به نتایج مثبت سنجش افکار عمومی پیرو پیشبرد طرح‌ها و پروژه‌های تولیدی منابع آبی و برق اشاره و تصریح کرد: حدود ۵۳ درصد اخبار منفی در تابستان سال ۱۴۰۰ در برخی استان‌های کشور در خصوص موضوع منابع آبی و برق بوده و سایر مسائل در حوزه‌های مالی و اجتماعی کمتر از ۵۰ درصد سهم داشته است؛ اما کل اخبار منفی حوزه منابع آبی و برق در شهریور سال ۱۴۰۲ در بیشتر استان‌ها کمتر از ۱.۵ درصد بوده است و بر اساس سنجش دقیقی که انجام شده، طی این دوره ۹۸ درصد کاهش ساخت و ساز محتوای منفی داشتیم.


وزارت نیرو برای دومین بار میزبان مقام عالی رتبه حکومت سیزدهم شده است و گزارش اقدامات و عملکردهای وزارت نیرو ارائه شده است. وزیر نیرو با توجه به حمایت‌های حکومت و مقام عالی رتبه، تلاش می‌کند تا با انجام دو اقدام اساسی، ناترازی در بخش برق را سازماندهی کند. توسعه ظرفیت‌های موجود، دومین اقدام در این مسیر است که با حمایت حکومت و مقام عالی رتبه باعث پیشرفت‌های قابل توجهی شده است. سازماندهی مصرف برق و بهینه‌سازی همچنین دستاوردهای دیگری از این فعالیت‌ها است. در بخش تولیدی کشور نیز ساخت و ساز سیمان رشد ۱۱ درصدی داشته و موجودی انبارها رکورد تاریخی را به خود اختصاص داده است. همچنین در بخش‌های منابع آبی، برق و فاضلاب نیز تامین مالی‌های قابل توجهی صورت گرفته است. در طول ۳۶ ماه اخیر کشور با کمبود بارش‌ها روبرو بوده و درصد ساخت و ساز محتوای منفی نیز کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *