شرکت نوپا واکسن آنفلوانزای نانویی را به بازار عرضه میکند.

یک شرکت نوپا واکسن آنفلوانزای نانویی را تجاری‌سازی می‌کند


در این متن، واکسن جدیدی که مبتنی بر نانوذرات است و قادر به محافظت گسترده و نه فصلی در برابر آنفلوانزا نوع A می‌باشد، معرفی شده است. این واکسن با استفاده از قطعه‌ی پروتئینی M2E که درون نانوذرات قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی بدن را آماده کرده و می‌تواند در برابر سویه‌های آنفلوانزا نوع A عمل کند. نتایج اولیه نشان می‌دهد که این واکسن قابلیت ساخت و ساز واکسن آنفلوانزای جهانی که محافظت طولانی مدت دارد را دارد. همچنین، شرکت سوواکس بیو این فناوری پتنت شده را برای توسعه واکسن‌های ضد بیماری‌های عفونی خریداری کرده است.

به گزارش دیجیاتور، این واکسن جدید مبتنی بر نانوذرات می‌تواند محافظت گسترده و نه فصلی در برابر آنفلوانزا نوع A فراهم کند. واکسن‌های آنفلوانزای موجود فقط محافظت محدود و فصلی را فراهم می‌کنند زیرا پروتئین‌های بسیار قابل تغییر را بر روی ویروس هدف قرار می‌دهند. دانشمندان به تازگی واکسنی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند به طور گسترده در برابر سویه‌های آنفلوانزا نوع A عمل کند.

جزئیات این واکسن در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Nano منتشر شده است. دراین واکسن، از یک قطعه پروتئینی نسبتاً تغییرناپذیر آنفلوانزا، به نام M۲E استفاده می‌شود. این قطعه پروتئینی درون نانوذرات قرار می‌گیرد تا سیستم ایمنی بدن را آماده کند. نتایج قوی این واکسن در آزمایشات اولیه روی حیوانات نشان می‌دهد که امکان ساخت و ساز واکسن آنفلوانزای جهانی که محافظت طولانی مدت دارد، وجود خواهد داشت.

جیانگ زو نویسنده ارشد مطالعه می گوید: «این واکسن آزمایشی پتانسیل محافظت در برابر سویه‌های متنوع فصلی A و همچنین سویه های نوع ظهور در آینده را دارد.»

M۲E قسمت کوچک و خارجی M۲، پروتئین تعبیه شده در پاکت بیرونی ویروس‌های آنفلوانزا است. از آنجا که M۲ نقش مهمی در چرخه عمر ویروس آنفلوانزا دارد در سویه‌های مختلف یکسان هستند. بنابراین، M۲E می تواند یک هدف خوب برای ساخت واکسن آنفلوانزا باشد.

در عمل، هدف قرار دادن M۲E یک چالش بوده است. واکسن‌های گذشته که M۲E را هدف قرار می‌دادند، محافظت قوی و بادوام نشان نداده‌اند، عمدتاً به این دلیل که این قطعه پروتئین برای درگیر کردن سیستم ایمنی بدن بسیار کوچک است. در این واکسن جدید بر این مشکل غلبه شده است.

نانوذرات مورد استفاده در این واکسن، شبیه به ویروس بوده و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. این واکسن روی موش‌های آزمایشگاهی با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.

شرکت سوواکس بیو (Uvax Bio) که از شرکت Scripps Research اسپین‌آف شده، این فناوری پتنت شده را برای توسعه بیشتر خریداری کرده است. این شرکت قصد دارد از این فناوری برای ساخت و ساز واکسن‌های ضد بیماری‌های عفونی استفاده کند.


واکسن جدید بر اساس نانوذرات به ساخت و ساز محافظت گسترده در برابر آنفلوانزا نوع A می‌پردازد. واکسن‌های قبلی تنها محافظت محدود و فصلی را فراهم می‌کنند. واکسن جدید از یک قطعه پروتئینی به نام M۲E استفاده می‌کند که درون نانوذرات قرار می‌گیرد و سیستم ایمنی بدن را آماده می‌کند. نتایج اولیه نشان می‌دهد که این واکسن قابلیت محافظت طولانی مدت در برابر سویه‌های مختلف آنفلوانزا را دارد. M۲E هدفی خوب برای ساخت واکسن آنفلوانزا است. این واکسن با استفاده از نانوذرات بدن را تحریک می‌کند و روی موش‌های آزمایشگاهی با موفقیت آزمایش شده است. شرکت سوواکس بیو این فناوری را برای ساخت و ساز واکسن‌های ضد بیماری‌های عفونی استفاده خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *