کمبود جراحان قلب کودکان یک وضعیت قطعی است/ امیدواری به جراحی قلبی به مدت ۳ سال

کمبود جراح قلب کودکان قطعی است/ انتظار ۳ ساله برای جراحی قلب

0 نظر


در دیداری بین سید محمد مهدوی و محمد رئیس زاده، در مورد تیم پیوند قلب کودکان ایران و دستاوردهای آن توسط رئیس نظام علوم درمانی، تقدیر و تشکر شد. مهدوی در ارائه خود از عملکرد تیم پیوند قلب اطفال در ایران صحبت کرد و اخبار خوبی را در مورد بقای پیوند قلب کودکان اعلام کرد. همچنین، برخی از مشکلات سیستم و نظام پزشکان تمام وقت جغرافیایی و امکانات نیز بحث شد. در پایان دیدار، مهدوی و جلالی با دریافت مدال افتخار و لوح تقدیر از رئیس نظام علوم درمانی تجلیل شدند.

به گزارش دیجیاتور، محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام علوم درمانی ایران، در دیدار با سید محمد مهدوی رئیس بخش پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی و امیرحسین جلالی فوق تخصص جراحی قلب کودکان این بیمارستان از زحمات و دستاوردهای تیم پیوند قلب کودکان ایران تقدیر و تشکر کرد.

پس از انتشار وسیع سخنان دکتر مهدوی در خصوص مهاجرت از ایران در فضای مجازی و سپس انصراف از مهاجرت، رئیس کل سازمان نظام علوم درمانی در نامه‌ای از این تصمیم تقدیر کرد و امروز هم جلسه‌ای را برای شنیدن مسائل و مشکلات و نقطه نظرات اعضای برجسته تیم پیوند قلب اطفال ایران با آنان برگزار کرد.

در این جلسه دکتر مهدوی به ارائه گزارشی از عملکرد تیم پیوند قلب اطفال در ایران پرداخت و گفت: بارها از تریبون‌های مختلف اعلام شده که پیوند قلب اطفال نماد پیشرفته بودن نظام سلامت و قله پیشرفت ساختار بهداشتی یک کشور است. در ایران اولین مورد پیوند قلب کودکان در سال ۱۳۹۱ توسط گروه ما انجام شد اما بعد از آن دو سال وقفه ایجاد کردم چرا که احساس کردم به کسب تجربه بیشتر نیازمندم و برای همین پنج سال هر تابستان با هزینه شخصی به مرکز پیوند قلب فرانسه می‌رفتم تا تجربه بیشتری کسب کنم. خوشبختانه حالا می‌توانیم با افتخار بیان کنیم که در مرکز ما بیش از ۲۲۰ پیوند قلب اطفال صورت گرفته است. سالیانه در جهان بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ جراحی پیوند قلب کودکان انجام می‌شود که حداقل ۳۰ مورد سالیانه آن در ایران است.

وی در ادامه به نتایج بسیار خوب جراحی‌ها پرداخت و افزود: بقای پنج ساله پیوند قلب کودکان ما بالای ۸۰ درصد است که آماری بسیار عالی در سطح جهان است. میزان مرگ و میر کوتاه مدت ما ۹ درصد و در طی ۱۰ سال ۱۹ درصد است که از این جهت هم در سطح جهان شاخص هستیم. خوشبختانه اکثریت بیماران ما پس از پیوند زندگی عادی و معمول دارند و حتی موردی داریم که دانشجوی رشته علوم درمانی است. در سه روز گذشته هر روز یک جراحی پیوند داشتیم و حتی در شب یلدا هم تا ساعت یازده شب در بیمارستان و مشغول به ارائه خدمت به بیماری بودیم که جراحی پیوند قلب برای او انجام شد.

مهدوی گفت: کار پیوند قلب یک کار کاملاً تیمی و بسیار پیچیده و به شدت فوق تخصصی است و تمام اعضای تیم زندگی خود را وقف خدمت به کودکان نیازمندی کرده‌اند که بدون این جراحی مرگ در انتظارشان است. البته که موضوع جراحی‌های فوق تخصصی اطفال صرفاً در پیوند قلب خلاصه نمی‌شود و برای مثال جراحی آرتریال سوئیچ که در دو یا سه مرکز در کشور انجام می‌شود جراحی است که ۸ تا ۹ ساعت به طول می‌انجامد و مراقبت پس از جراحی هم در این جراحی‌ها بسیار ظریف و پیچیده است. خوشبختانه میزان مرگ و میر در این جراحی بسیار سخت از بالای پنجاه درصد به زیر ده درصد کاهش یافته است.

رئیس بخش پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی در ادامه با اشاره به یک سری از مشکلات گلایه‌هایی را از سیستم و نظام پرداخت کارانه پزشکان تمام وقت جغرافیایی و کمبود تجهیزات و داروهای لازم در این حیطه بیان کرد که یکی از آن موارد قضیه سقف و پلکان پرداخت به اعضای هیئت علمی تمام وقت جغرافیایی بوده است و همچنین یادآور شد که منتقدان به این نکته توجه ندارند که تا یک پزشک وارد چرخه‌ی درآمدزایی شود دهه چهارم عمر خود را گذرانده است.

جلالی در ادامه صحبت‌های دکتر مهدوی گفت: اگر ما چیزی می‌گوئیم به این دلیل است که نگران کشور و مردم هستیم. حالا گرایش به رشته‌های جراحی قلب مخصوصاً جراحی قلب اطفال بسیار کم شده و قطعاً در آینده به مشکل خواهیم خورد. همین حالا در مرکز قلب شهید رجایی تعداد بسیار محدودی در حال گذراندن آموزش در این رشته هستند. طبیعی است که با چنین وضعیتی نوبت جراحی‌ها به تأخیر بیافتد. من هفته گذشته کودکانی را که نوبت جراحی‌شان نیمه اول سال ۱۴۰۰ بود جراحی کردم. نوبت جراحی دکتر غلامپور همین حالا برای سه سال بعد و برای من ۲.۵ سال بعد است. ما نگران هستیم و بارها اعلام خطر کردیم چون با شرایط فعلی و عدم اصلاح روندها کسی نمی‌آید تا ۲۰ سال در رشته‌های علوم درمانی عمومی، جراحی عمومی و فوق تخصصی جراحی قلب اطفال تحصیل کند و تجربه کسب کند تا بعد بتواند گره مشکلات فوق تخصصی کودکان نیازمند را در یک فرایند پیچیده و مستلزم کار تیمی باز کند.

رئیس زاده در انتهای این دیدار قول پیگیری به جد مشکلات این دو پزشک نخبه و برجسته کشور و سایر اعضای نخبه جامعه علوم درمانی را داد و در صحبت‌هایی کوتاه گفت: کشور باید قدر این استعدادهای خاص خود را که ارزش کارشان کم از دستاوردهای هسته‌ای کشور نیست، بداند. طبیعی است که افرادی که نوک قله افتخارات یک نظام سلامت مطرح در سطح جهانی هستند بخواهند جایگاه و ارزش حرفه‌ای شأن دانسته شود و مسیر برای خدمت رسانی آنها هموار شود نه اینکه مشکلات متعدد در مقابل آنها قرار بگیرد. ما از تمام کانال‌ها و راه‌های ممکن برای حل مسائل و مشکلات جامعه علوم درمانی استفاده می‌کنیم و از تمام ظرفیت‌های خودمان برای اطلاع رسانی به مسئولان و چاره جویی از آنها بهره می‌جوییم و در این راه از پا نخواهیم نشست و ساکت نخواهیم شد.

در پایان این دیدار، رئیس کل سازمان نظام علوم درمانی ایران با اهدای مدال افتخار و لوح تقدیر از این دو پزشک برجسته کشور تجلیل کرد.


نتیجه گیری: در این دیدار محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام علوم درمانی ایران، از تلاش و دستاوردهای تیم پیوند قلب کودکان ایران تقدیر و تشکر کرد. او نتایج بسیار خوب جراحی‌های این تیم را مورد تأیید قرار داد و تأکید کرد که افراد برجسته و نخبه جامعه علوم درمانی باید حق شأن و ارزش حرفه‌ای خودشان را داشته باشند و از مسیری راحت برای خدمت رسانی به مردم برخوردار باشند. آنها نباید با مشکلاتی درگیر شوند. رئیس زاده قول داد که از تمام ظرفیت‌های خودشان برای حل مسائل و مشکلات جامعه علوم درمانی بهره‌برداری کرده و به پیگیری جدی از مشکلات این پزشکان و سایر اعضای نخبه جامعه علوم درمانی می‌پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *