تداعی حذف حریم صحنه نمایش شهر و ایجاد یک مجموعه بزرگ در تهران

کلنگ اجرای حریم تئاتر شهر زده شد/خبر ساخت یک مجموعه بزرگ در تهران

0 نظر


مراسم اجرای طرح حایل حریم مجموعه صحنه نمایش شهر با حضور وزیر میراث وارشاد اسلامی و چند هنرمند برگزار شد. در این مراسم، کلیپی از هنرمندان مختلف و تصاویری از نزاع‌های رخ داده در پیرامون صحنه نمایش شهر پخش شد. سپس مسئولان و هنرمندان به اهمیت و لزوم ایجاد حریم مجموعه پرداختند و طراحی انجام شده برای حریم صحنه نمایش شهر را تحسین کردند. ایرج راد نیز به تاریخچه صحنه نمایش شهر اشاره کرد و وزیر میراث و ارشاد اسلامی نیز اهمیت صحنه نمایش شهر را تأکید کرد و اظهار کرد که تلاش می‌کنند مشکلات را به حداقل برسانند. در پایان این مراسم، با حضور وزیر میراث و ارشاد اسلامی کلنگ طرح حریم مجموعه صحنه نمایش شهر زده شد.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، مراسم اجرای طرح حایل حریم مجموعه صحنه نمایش شهر با حضور وزیر میراث وارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و چهره‌های تئاتری، ظهر شنبه ۲ دی در سالن کنفرانس صحنه نمایش شهر برگزار شد.

در ابتدای مراسم کلیپی از هنرمندان مختلف نظیر رحمت امینی، کیومرث مرادی، محمد حاتمی، کاظم هژیرآزاد، حمیدرضا نعیمی که درباره لزوم وجود حریم مجموعه صحبت می‌کردند و همچنین تصاویری از نزاع خونین رخ داده در پیرامون صحنه نمایش شهر، پخش شد.

در ادامه محمود سالاری معاون هنری وزیر ارشاد به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: اهتمام وزیر ارشاد باعث شد این کار به سرانجام برسد. خوشحالم تقاضای چندساله هنرمندان صحنه نمایش به فرجام رسیده است.

سپس داریوش ارجمند با بیان این‌که متعلق به صحنه نمایش شهرستان است و به آن افتخار می‌کند، اظهار کرد: ما همیشه حسرت پاگذاشتن روی صحنه صحنه نمایش شهر را داشتیم و فقط یک بار این فرصت به من داده شد. در خواستم این است همانطور که از این بنا حراست می‌کنند، از افراد و هنرمندان نیز حراست شود.

وی افزود: طراحی انجام شده خیلی متناسب با صحنه نمایش شهر است. از وزیر ارشاد هم قدردانی می‌کنم که این حریم را به سرانجام رساندند. امیدوارم صحنه نمایش شهر برای همه مردم و هنرمندان باشد.

ارجمند متذکر شد: مدام تیغ نقد به سمت کارگزاران فرهنگی است در حالی‌که هنرمندان نباید چشم‌انتظار حکومت باشند بلکه باید مردم را جذب صحنه نمایش کنند. حرف من این است که باید به طرف مردم برویم و حق‌الزحمه خود را از مردم بگیریم. اگر می‌خواهیم هنری ارزنده داشته باشیم باید مورد تأیید مردم باشیم و مردم دوست‌مان داشته باشند.

وی تاکید کرد: امیدوارم حریم صحنه نمایش شهر رعایت و محیط پیرامون تمیز شود و مردم با آرامش به این مجموعه بیایند و بروند.

در ادامه ایرج راد نیز به ایراد سخنانی پرداخت. وی گفت: صحنه نمایش شهر برای همه هنرمندان صحنه نمایش مکان ویژه‌ای است. سال ۴۶ بود که کلنگ این بنا زده شد و در سال ۵۱ به اتمام رسید. در ابتدا این بنا در اختیار تلویزیون، مقطعی جشن آثار خلاقانه شیراز و سپس به وزارت میراث و آثار خلاقانه و بعد از تحول اساسی به وزارت ارشاد واگذار شد.

وی یادآور شد: زمانی قرار بود پهنه رودکی شکل بگیرد ولی به سرانجام نرسد. بعدها مشکل متروی تهران پیش آمد که نگران تأثیرات مترو بر بنا بودیم که در نهایت بعد از جلسات مختلف مسیر تغییر کرد و جایگاه خروجی نیز تغییر پیدا کرد.

راد ادامه داد: در گودبرداری ساختمان جنوبی صحنه نمایش شهر بخشی از ساختمان آسیب دید که بعد از جلسات مختلف این خطر برطرف شد. سال‌ها به دنبال این بودیم حریم صحنه نمایش شهر حریم درخوری باشد. ایمنی و امنیت برای بنا، هنرمندان و مخاطبان وجود نداشت. جلسات مختلف برگزار شد ولی به سرانجام نرسید. خوشحالم امروز این حریم ساخته می‌شود که باعث خوشحالی هنرمندان و مخاطبان صحنه نمایش است.

وزیر میراث و ارشاد اسلامی نیز در ادامه مراسم، گفت: در مدتی که در وزارتخانه بودم در همان بازدیدهای اولیه از مجموعه، با مطالبات جدی ایجاد حریم مواجه شدم. باید همکاری با میراث میراث و سازماندهی شهری شکل می‌گرفت. باید طراحی نیز متناسب با صحنه نمایش شهر انجام می‌شد.

اسماعیلی یادآور شد: وقتی قرار است یک کار مهم انجام شود شایعاتی مطرح می‌شود که همه را نگران می‌کند. تاکید من این بود که کار باید با نظر هنرمندان پیش برود.

وزیر ارشاد تاکید کرد: صحنه نمایش شهر قلب تپنده آثار خلاقانه ایران و متعلق به مردم و هنرمندان است. بازسازی داخل مجموعه نیز در دست برنامه‌ریزی و انجام است.

اسماعیلی تصریح کرد: به زودی ساخت بزرگترین مجموعه هنری در یکی از بهترین نقاط تهران آغاز خواهد شد. فناوری‌های نوین مورد نظر قرار گرفته است و گام بلندی برای توسعه فضاهای فرهنگی و هنری برداشته می‌شود. صحنه نمایش در کشور ما روزهای پر رونق‌تری راپیش رو دارد. تلاش می‌کنیم مشکلات را به حداقل برسانیم.

وی اظهار کرد: سالی که سپری کردیم از پر رونق‌ترین سال‌های فعالیت‌های فرهنگی و هنری است. رئیس جمهور پیگیر مسائل فرهنگی و هنری هستند و بنده همیشه گزارش‌هایی را درباره این مهم ارائه می‌دهم.

در پایان این مراسم با حضور وزیر میراث و ارشاد اسلامی کلنگ طرح حریم مجموعه صحنه نمایش شهر زده شد.

محمود سالاری، کاظم نظری، مجید قناد، هوشنگ توکلی، سیاوش تهمورث، مقصود نعیمی‌ذاکر، کاظم هژیرآزاد، حسین پرستار، محمد دشت‌گلی، قاسم زارع، حسن دادشکر، رضا فیاضی، اسماعیل خلج، سیدمجید پوراحمدی، عباس عظیمی، تاجبخش فناییان، ایرج راد، داریوش ارجمند، مهدی حامدسقایان، محمود میراث، رضا بنفشه‌خواه، خسرو احمدی، حسین مسافرآستانه، جهانگیر الماسی، شکرخدا گودرزی، پریسا مقتدی از جمله حاضران در این مراسم بودند.


حریم مجموعه صحنه نمایش شهر با حضور وزیر میراث اسلامی و جمعی از هنرمندان و چهره‌های تئاتری، ظهر شنبه ۲ دی در سالن کنفرانس صحنه نمایش شهر برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *