کاهش برنامه‌ریزی مالی ساخت مسکن در دسترس نبودن تسهیلات بانکی

کسری بودجه ساخت مسکن با عدم اعطای تسهیلات‌ بانک‌ها


امروزه با تبدیل مسکن به یک کالای سرمایه‌ای، قیمت زمین در استان تهران نسبت به سایر کلان‌شهرها گران‌تر است. افزایش تقاضا از سوی متقاضیان در استان تهران باعث افزایش نرخ رهن و اجاره در بازار مسکن می‌شود. برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی نیازمند تأمین نقدینگی و مالی پروژه‌ها هستیم. البته تأمین مالی مسکن به دلیل عدم علاقه بانک‌ها به پرداخت وام‌های بلند مدت به مشکل برخورده است. در صورتی که قوانین برای شرکت‌های خصوصی غیرمانع باشد، مشکلات مسکن به دست این شرکت‌ها حل خواهد شد.

مهدی احمدی کارشناس حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار دیجیاتور درخصوص عوامل مؤثر در گرانی مسکن، گفت: امروزه مسکن از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده زیرا بیشترین سهم مسکن به قیمت زمین باز می‌گردد. البته باید به این نکته اشاره کرد که قیمت زمین در استان تهران نسبت به سایر کلان‌شهرها گران‌تر است.

این کارشناس حوزه مسکن ادامه داد: هم‌اکنون مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای شناخته شده که در مقابل موجب افزایش تقاضا از سوی متقاضیان در استان تهران می‌شود تا ملکی را به عنوان سرمایه خریداری کنند.

وی در خصوص افزایش نرخ‌اجاره‌های بازار مسکن استان تهران، گفت: زمانی که در بازار آمار متقاضیان خرید مسکن افزایش پیدا کند قطعاً نرخ رهن و اجاره در این بازار با روند صعودی روبه رو می‌شود.

احمدی ادامه داد: برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی ابتدا باید منطقی در این طرح حاکم باشد. البته بزرگ‌ترین چالش در اجرای این روند تأمین نقدینگی و مالی پروژه‌ها است.

این مسؤول گفت: با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد قصد دارند تا بانک‌ها را اجبار به پرداخت تسهیلات مسکن کنند؛ درحالی که بانک‌ها به پرداخت وام‌های بلند مدت علاقه‌ای ندارند پس در نتیجه کسری تأمین مالی مسکن صورت نمی‌گیرد.

وی درخصوص ساخت مسکن توسط تامین مالی بخش خصوصی، افزود: اغلب یک شرکت خصوصی حاضر به ساخت است اما به دلیل وجود قوانین دست و پا گیر شرکت‌های خصوصی تمایل به همکاری در این تولیدی نیستند؛ اما اگر چنین قوانینی وجود نداشت قطعاً بخش زیادی از مشکلات مسکن به دست چنین شرکت‌های گره‌گشایی خواهد شد.


مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای شناخته شده است.
تقاضا برای مسکن در استان تهران افزایش می‌یابد.
اجاره‌های بازار مسکن افزایش می‌یابد.
برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی، تأمین نقدینگی و مالی پروژه‌ها چالش اساسی است.
تسهیلات مسکن توسط بانک‌ها پرداخت نمی‌شود.
شرکت‌های خصوصی تمایل به همکاری در تولیدی ساخت مسکن ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *