چشم خرچنگ دندانها را در فضا به مصرف می‌برد

چشم خرچنگ چین فضا را می‌کاود


کاوشگر انیشتین، یک تلسکوپ جدید برای رصد اشعه های ایکس در فضا، توسط آکادمی علوم چین طراحی شده است. این کاوشگر که به زودی به فضا پرتاب می شود، به دلیل استفاده از تکنولوژی منافذ میکرو اپتیک، می تواند قسمت گسترده ای از آسمان را رصد کند. هدف اصلی این ماموریت فضایی بررسی جهان و تحقیق درباره اشعه های ایکس از اجسام کیهانی مانند ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها است. این کاوشگر با همکاری آکادمی علوم چین، سازمان فضایی اروپا و انستیتو مکس پلانک MPE در آلمان انجام می شود.

به گزارش دیجیاتور به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، آکادمی علوم چین کاوشگر انیشتین را که برای رصد اشعه های ایکس در فضا طراحی شده، پس از چند ماه انتظار به فضا می فرستد.

قرار است این کاوشگر در ژانویه ۲۰۲۴ میلادی به فضا پرتاب شود. کاوشگر مذکور که در حقیقت یک تلسکوپ به حساب می آید، نسل جدیدی از ابزارها با حساسیت بالا و میدان مشاهده وسیع در اختیار دارد.

کاوشگر فضایی مذکور با الهام از چشمان خرچنگ ساخته شده است. چشمان این حیوان بسیار خاص است زیرا اجازه می دهد نور از تمام جهات وارد آن شود. در مرحله بعد نور روی لوله هایی منعکس و سپس روی شبکیه متمرکز می شود. چنین وضعیتی سبب می شود خرچنگ میدان دید وسیعی داشته باشد و در نتیجه بتواند محیط اطراف خود را در اقیانوس رصد کند.

کاوشگر انیشتین نیز به طور مشابه ابزارهای مخصوصی همراه دارد که تلسکوپ میدان وسیع اشعه ایکس (WXT) و تلسکوپ ردیابی اشعه ایکس(FXT) هستند.WXT شبیه چشمان خرچنگ طراحی شده و در آن از فناوری منافذ میکرو اپتیک(Micro Pore Optics) استفاده شده است. با کمک این فناوری می توان بخش بسیار وسیعی از آسمان، تقریبا حدود یک یک دهم کل آسمان ( ۳۶۰۰ درجه مربع) را یکباره رصد کند.

ابزار مذکور با کمک این تلسکوپ می تواند تقریبا تمام آسمان شب را در سه بار مدار زدن دور زمین رصد کند. هر مدار دور سیاره خاکی نیز ۹۶ دقیقه طول می کشد.

ماموریت فضاپیمای چینی قرار است به طور سیستماتیک جهان را بررسی کند. هدف اصلی آن نیز تشخیص و تحقیق درباره اشعه های ایکسی است که از اجسام کیهانی به خصوص ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها سرچشمه می گیرند.

کاوشگر انیشتین با همکاری چند سازمان انجام می شود، به طور دقیق تر آکادمی علوم چین همراه سازمان فضایی اروپا و انستیتو مکس پلانک MPE در آلمان این عملیات را انجام می دهند.


نتیجه این متن این است که آکادمی علوم چین کاوشگر انیشتین را به فضا می فرستد. این کاوشگر یک تلسکوپ با حساسیت بالا و میدان مشاهده وسیع است. این کاوشگر با الهام از چشمان خرچنگ ساخته شده است که به آن امکان رصد کردن محیط اطراف خود را در اقیانوس می دهد. این کاوشگر ابزارهای مختلفی مانند تلسکوپ میدان وسیع اشعه ایکس و تلسکوپ ردیابی اشعه ایکس دارد. هدف اصلی این ماموریت نیز تحقیق درباره اشعه های ایکسی است که از اجسام کیهانی می گیرند. این ماموریت با همکاری چند سازمان انجام می شود شامل آکادمی علوم چین، سازمان فضایی اروپا و انستیتو مکس پلانک در آلمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *