چالش‌های ساخت و ساز “تکثیر در بندگی” / طبیعت یک پایان دیگر را برایمان تجربه می‌کند

چالش‌های تولید «تکثیر در اسارت»/ طبیعت برایمان پایان دیگری رقم زد


مهدی ایمانی شهمیری تهیه کننده و کارگردان مستند “تکثیر در اسارت” است. این مستند روایت خیالی تکثیر یوزپلنگ آسیایی را روایت می‌کند که به دلیل کاهش جمعیت آنها در خطر انقراض قرار گرفته‌اند و سازمان اکوسیستم به تکثیر آن‌ها در محیط اسارت اقدام کرده است. این اولین تجربه مستند حفاظت جانوران برای مهدی ایمانی شهمیری است و او برای تهیه این مستند با مسائل مربوط به گونه‌های حفاظت جانوران و تکثیر در اسارت آشنا بود. ساخت و ساز این مستند دو تا سه سال طول کشیده و با چالش‌های مختلفی مواجه شده است. منبع: https://www.mehrnews.com/news/4791774/

مهدی ایمانی شهمیری تهیه کننده و کارگردان مستند «تکثیر در اسارت» که نشان فیروزه و جایزه نقدی بهترین اثر سینمایی را برای تهیه کنندگی این مستند دریافت کرد، در گفت‌وگو با خبرنگار دیجیاتور با اشاره به اینکه بیشتر در زمینه نگارش فیلمنامه و فضای داستانی فعالیت داشته است، گفت: این مستند روایت خیالی تکثیر یوزپلنگ آسیایی است که با کاهش جمعیت شأن در خطر انقراض قرار گرفته‌اند و سازمان اکوسیستم به تکثیر آن‌ها در محیط اسارت اقدام کرده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه این اولین تجربه مستند حفاظت جانوران او محسوب می‌شود، بیان کرد: اولین مستندم «پریزاد» بود که در جشنواره اثر سینمایی کوتاه حضور داشت و در جشنواره اثر سینمایی مستند «سینماحقیقت» نامزد بهترین کارگردانی و تدوین شد اما حوزه فعالیت‌های قبلی من با مستند حفاظت جانوران متفاوت بود.

این مستند ساز ضمن ابراز علاقه خود به حوزه مستند حفاظت جانوران یادآور شد: در این حوزه به طور خاص اخبار گربه سانان و روایت خیالی تکثیر در اسارت را دنبال می‌کردم تا اینکه متوجه شدم، قرار است «کوشکی» و «ایران» یوزپلنگ‌های ایرانی از تهران به سایت شاهرود در استان سمنان منتقل شوند، با توجه به اینکه خودم هم در این استان بودم احساس کردم فرصت مناسبی برای ادای عقاید معنوی به این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه طرح ساخت این مستند را در سیمای مراکز استان‌ها تصویب کرده است، ادامه داد: بعد از تصویب طرح، به فیلمبرداری ها سرعت دادیم و با وجود سختی‌های دسترسی توانستیم تصاویر آرشیوی جمع آوری کنیم. ساخت و ساز اثر دو الی سه سال زمان برد.

وی ضمن تبیین این موضوع که «تکثیر در اسارت»، تمام و کمال درباره یک گونه جانوری نیست و فرآیندی را به تصویر می‌کشد که انسان‌ها در آن درگیر هستند، گفت: بین حیوان‌ها، محیط بان‌ها و دامپزشک‌ها ارتباط خاصی وجود دارد و ما شاهد سختی که آدم‌ها و یوزپلنگ‌ها تجربه می‌کنند و تلاش جمعی انسان‌ها برای احیا و جلوگیری از انقراض یوزپلنگی که وضعیت مناسب ندارد، هستیم.

شهمیری با اشاره به این چالش که عدم پیش‌بینی زمان تکثیر در اسارت حیوان‌ها مشخص نبود، ادامه داد: ما نمی‌دانستیم که یوز ماده باردار است یا نه و به‌واسطه شرایط، امکان سونوگرافی هم وجود نداشت. همچنین در فیلمبرداری و ساخت و ساز همیشه آینده برای ما مبهم بود و بعضاً با خود می‌گفتیم اینجا پایان اثر سینمایی ما است، اما طبیعت برای ما پایان دیگری رقم می‌زدم و این مساله تا مرگ آخرین توله یوز ادامه داشت و برای گروه ساخت و ساز و تدوین مستند چالش ایجاد می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه برایشان در ساخت و ساز این اثر سینمایی فرش قرمز پهن نشده بود، یادآور شد: من فیلمساز مورد اعتمادی برای اکوسیستم نبودم و با توجه به حواشی ایجاد شده پیرامون یوزها، ایجاد اعتماد سخت بود و بایکوت می‌شدم اما باید با اصرار و پیگیری جلو می‌رفتم و این موارد هزینه‌های قابل توجهی به ما وارد می‌کرد.

این کارگردان در پایان با اشاره به اینکه از سال ۱۴۰۱ به بعد مشکلات جدی فراوانی برای ساخت و ساز این مستند وجود داشت، بیان کرد: اجازه نداشتیم به سایت محل نگهداری یوزها سر بزنیم به عنوان مثال یوز تلف شده بود و به ما خبر نمی‌دادند یا ۹۰ دقیقه قبل از سزارین ما را مطلع کردند و حتی در فاز نهایی دیگر اجازه همکاری به ما داده نشد.

مستند «تکثیر در اسارت» به بررسی ماجرای یوزه‌ای ایرانی پرداخته و روایتگر چالش‌های تکثیر در اسارت است.

سایر عوامل این مستند عبارتند از تهیه کننده و کارگردان: مهدی ایمانی شهمیری، مدیر فیلمبرداری: مهدی آزادی (با تشکر از مهراد امین)، تدوین: صدرا شرق، مدیر ساخت و ساز: امیر رضا صباغیان، مشاور کارگردان: محمدصادق اسماعیلی، صدا گذاری: محمدحسین ابراهیمی، صدابردار: سیدرضا حسینی نیا، آهنگساز: افشین عزیزی (با تشکر از آرش عزیزی)، مشاور زیست محیطی: مانی میرصادقی، پژوهش: امیررضا صباغیان، فرزانه امیریان، پرستو احمدی، مدیر برنامه ریزی: رامین زیارتی، تصحیح رنگ و نور و پوستر: محمد پهلوان، گفتار متن: مهدی ایمانی شهمیری، مترجم: بونای الخاص، زیرنویس: رضا تاریوردی.


مهدی ایمانی شهمیری، تهیه کننده و کارگردان مستند «تکثیر در اسارت»، نشان فیروزه و جایزه نقدی بهترین اثر سینمایی را برای تهیه کنندگی این مستند دریافت کرد. این مستند روایت خیالی تکثیر یوزپلنگ آسیایی است که با کاهش جمعیت آن‌ها در خطر انقراض قرار گرفته‌اند و سازمان اکوسیستم به تکثیر آن‌ها در محیط اسارت اقدام کرده است. مهدی ایمانی شهمیری اولین تجربه مستند حفاظت جانوران خود را با مستند «پریزاد» داشت که در جشنواره اثر سینمایی کوتاه حضور داشت و در جشنواره اثر سینمایی مستند «سینماحقیقت» نامزد بهترین کارگردانی و تدوین شد. این مستند به بررسی ماجرای یوزه‌ای ایرانی پرداخته و روایتگر چالش‌های تکثیر در اسارت است. عوامل دیگر این مستند عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: مهدی آزادی، تدوین: صدرا شرق، مدیر ساخت و ساز: امیر رضا صباغیان، مشاور کارگردان: محمدصادق اسماعیلی و … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *