تحلیل همزمان ۴۰۰ هزار عکس با استفاده از یک پردازشگر سیگنال

پردازشگر سیگنال ۴۰۰ هزار عکس را همزمان تحلیل می کند


متن مورد نظر درباره یک پیشرفت فناوری است که با استفاده از میکروشانه کریستال سالیتون کر، قابلیت انجام ۳۴ فعالیت مختلف را در حوزه‌های مختلفی از جمله ماشین لرنینگ و بینایی مکاترونیک دارد. این پیشرفت با سرعت خارق‌العاده ۱۷ ترابایت بر ثانیه عمل می‌کند و علاوه بر سرعت بالا، انعطاف‌پذیری بالایی دارد. این سیستم می‌تواند در برنامه‌هایی مانند رانندگی خودکار، AI و تحلیل تصاویر ویدیویی استفاده شود و بر محدودیت‌های پهنای باند و انرژی موجود در سیستم‌های الکترونیکی غلبه می‌کند. استفاده از این فناوری در حوزه‌های اپتیکی، فوتونیک و احتمال پردازش سریع سیگنال‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، این ابزار می تواند ۳۴فعالیت مختلف را مانند یافتن لبه های اشیا، واضح تر کردن لبه ها و ترمیم تاری در حرکت انجام دهد.

تامین نیازهای پردازش سریع مقادیر زیاد داده، چالش هایی را از نظر سرعت پردازش و مصرف انرژی به ویژه با فناوری های سنتی پردازش سیگنال الکتریکی که با محدودیت هایی مواجه هستند، ایجاد می کند. در همین راستا فناوری جدید یک راه حل ارائه کرده که کاربرد آن در ماشین لرنینگ و بیناییی مکاترونیک بسیار وسیع است. می توان از آن در حوزه های مختلف مانند خودروهای خودران، کشت سلول برای ردیابی ویروس ها و تحلیل سرطان، توسعه شبکه های اپتیکی عصبی، تصویربرداری با سرعت بالا، نمایشگرهای هولوگرافیک سه بعدی و غیره استفاده کرد.

این پیشرفت با پیشی گرفتن از پردازنده‌های الکترونیکی معمولی که با سرعت گیگابایت بر ثانیه کار می‌کنند، با سرعت خارق العاده ۱۷ ترابیت بر ثانیه(بیش از ۱۰هزار بار سریع‌تر) عمل می‌کند.

برخلاف روش‌های سنتی، این سیستم جدید نه تنها فوق‌العاده سریع است، بلکه بسیار انعطاف‌پذیر است، یعنی می‌تواند بسیاری از فعالیت های مختلف را بدون تغییر بخش‌های فیزیکی خود انجام دهد. برای تصمیم گیری سریع به ویژه در برنامه هایی مانند رانندگی خودکار و AI، نیاز به تجزیه و تحلیل فوق العاده سریع تصاویر ویدیویی وجود دارد. به گفته ماس، کلید دستیابی به این سرعت قابل توجه، یک میکرو شانه نوری یکپارچه است، یک فناوری ویژه که بر محدودیت های پهنای باند و انرژی موجود در سیستم های الکترونیکی غلبه می کند.

محققان در این پژوهش از چیزی به نام «میکروشانه کریستال سالیتون کر» استفاده کردند. ماس در این باره می گوید: استفاده از این روش همه چیز را تغییر داد. چنین ابزاری قابل حمل است و می توان آن را در خط کش های بصری بسیار دقیقی به کار برد که برای هرچیزی از اسکنر های دستی گرفته تا ردیابی کوچکترین حرکات اجسام در فضا یا یافتن سیاره های خارج از منظومه شمسی مشابه زمین استفاده کرد.

میکروشانه کریستال سالیتون کر یک دستگاه فشرده است که اجزای مختلف را ترکیب می کند تا نوع خاصی از موج را با مواد کریستالی بسازد.

این دستگاه در حوزه های اپتیکی، فوتونیک و احتمال پردازش سریع سیگنال ها کاربرد دارد.


نتیجه گیری از متن فوق بر این است که ابزار جدیدی با عملکرد بسیار سریع و انعطاف پذیر توسط محققان توسعه داده شده است. این ابزار قابلیت انجام ۳۴ فعالیت مختلف را به روشی سریعتر و با مصرف انرژی بسیار کمتر از روش‌های سنتی دارد. برای استفاده از این ابزار عمدتا در حوزه های ماشین لرنینگ و بینایی مکاترونیک، خودروهای خودران، کشت سلول برای ردیابی ویروس ها و تحلیل سرطان، توسعه شبکه‌های اپتیکی عصبی، تصویربرداری با سرعت بالا و سایر حوزه‌های مرتبط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزار با سرعت خارق العاده ۱۷ ترابایت بر ثانیه عمل می‌کند. استفاده از یک میکروشانه نوری یکپارچه باعث غلبه بر محدودیت‌های پهنای باند و انرژی در سیستم‌های الکترونیکی شده است. این ابزار قابل حمل است و در حوزه های اپتیکی، فوتونیک و احتمال پردازش سریع سیگنال ها کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *