ورود برخی اموال دولتی به فرآیند فروش

ورود برخی اموال دولتی به چرخه عرضه فروش


در این متن به اظهارات وزیر دانش مالی و امور دارایی درباره مولدسازی دارایی‌های حکومت پرداخته شده است. او درباره اهمیت تصمیم‌گیری درباره آئین نامه هیأت عالی مولدسازی دارایی‌های حکومت و عملکرد این هیأت تاکید کرده است. وزیر دانش مالی اعلام کرده است که در ششم فروردین ۱۴۰۲ آئین نامه مربوطه رسماً برای اجرا به ابلاغ رسیده است. همچنین اشاره شده است که تعداد زیادی از اموال مازاد دولتی در استان‌ها شناسایی شده است و مراحل قیمت گذاری و فروش برخی از این اموال نیز آغاز شده است. وزیر امیدواری را بیان کرده است که در سال‌های آینده این روند به نتیجه برسد و بتواند بخشی از کسری برنامه‌ریزی مالی عمرانی حکومت را کفاف بدهد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از خانه ملت، سید احسان خاندوزی وزیر دانش مالی و امور دارایی‌، در خصوص ارزیابی خود پیرو اقدامات در راستای «مولدسازی دارایی‌های حکومت»،گفت: تصمیم‌گیری درباره آئین نامه هیأت عالی مولدسازی دارایی‌های حکومت یکی از مهمترین تصمیماتی است که سه قوه در مورد اجرایی شدن چند مقررات بر زمین مانده سال‌های گذشته، اتخاذ کردند.

«دبیر هیأت عالی مولدسازی دارایی‌های حکومت» با بیان اینکه از سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ حکومت‌ها براساس احکام برنامه‌ریزی مالی مکلف بودند اعداد بالایی از دارایی‌های مازاد خود را به فروش برسانند و صرف پروژه‌های عمرانی کنند، تصریح کرد: با این حال این موضوع با مقاومت شدید دستگاه‌ها عملیاتی نمی‌شد و اعداد بسیار ناچیزی در حد ۳۰۰ الی ۶۰۰ و یا نهایتاً ۱,۰۰۰ میلیارد تومان منابع در این بخش محقق می‌شد لذا برای اینکه این مانع و این مقاومت شکسته شود، شورای عالی هماهنگی سران سه قوه متنی را مصوب کردند که پیرو این متن به یک هیأت متشکل از رئیس قوه قضائیه، نماینده رئیس مجلس، معاون اول حکومت، وزیر دانش مالی، کشور، راه و شهرسازی و رئیس سازمان برنامه و برنامه‌ریزی مالی اجازه می‌داد تا موضوع مولدسازی دارایی‌های حکومت را حل و فصل کنند.

وزیر دانش مالی و امور دارایی ادامه داد: این آئین نامه نهایتاً در ششم فروردین ۱۴۰۲ در شورای عالی سران سه قوه مصوب و روز ۱۵ فروردین رسماً برای اجرا، ابلاغ شد.

تعداد قابل توجه‌ای از اموال مازاد دولتی در استان‌ها شناسایی شده است

«دبیر هیأت عالی مولدسازی دارایی‌های حکومت» با اشاره به عملکرد این هیأت تا آذرماه سال جاری بیان کرد: عملکرد این هیأت حاکی از آن است که تعداد قابل توجه‌ای اموال مازاد در استان‌ها شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه این اموال را نه فقط مقامات استانی بلکه مقاماتِ وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ملی آنها را تأیید کرده‌اند، اظهار کرد: در ادامه این اموال به سمت ارزش افزایی بهتر حرکت داده شده است. همچنین برخی از این اموال وارد مرحله قیمت گذاری کارشناسی رسمی دادگستری شده و برخی از آنها نیز وارد عرضه و فروش چه در قالب بازار سهام کالا و چه در قالب مزایده عمومی و فراخوان عمومی شده است.

وزیر دانش مالی و امور دارایی تصریح کرد: امیدواریم در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۲ و به ویژه در سال ۱۴۰۳ که دومین سال مولدسازی دارایی‌های حکومت است، این موارد به ثمر و نتیجه رسیده و ما بتوانیم بخش قابل توجه‌ای از کسری برنامه‌ریزی مالی عمرانی حکومت را از این طریق تأمین کنیم.


تصمیم‌گیری درباره آئین نامه هیأت عالی مولدسازی دارایی‌های حکومت یکی از مهمترین تصمیماتی است که سه قوه در مورد اجرایی شدن چند مقررات بر زمین مانده سال‌های گذشته، اتخاذ کردند. این آئین نامه نهایتاً در ششم فروردین ۱۴۰۲ در شورای عالی سران سه قوه مصوب و روز ۱۵ فروردین رسماً برای اجرا، ابلاغ شد. تعداد قابل توجه‌ای از اموال مازاد دولتی در استان‌ها شناسایی شده است. در ادامه این اموال به سمت ارزش افزایی بهتر حرکت داده شده است. همچنین برخی از این اموال وارد مرحله قیمت گذاری کارشناسی رسمی دادگستری شده و برخی از آنها نیز وارد عرضه و فروش چه در قالب بازار سهام کالا و چه در قالب مزایده عمومی و فراخوان عمومی شده است. امیدواریم در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۲ و به ویژه در سال ۱۴۰۳ که دومین سال مولدسازی دارایی‌های حکومت است، این موارد به ثمر و نتیجه رسیده و ما بتوانیم بخش قابل توجه‌ای از کسری برنامه‌ریزی مالی عمرانی حکومت را از این طریق تأمین کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *