واریز یارانه دی و بهمن برای ۱۲۵ هزار کودک و کارگران در انتظار پوشش ریسک

واریز یارانه دی وبهمن برای ۱۲۵هزار کودک/ کارگران در انتظار بیمه


در این متن، به وضعیت یارانه‌ها در ایران پرداخته شده است. یارانه‌ها به عنوان کمک معیشت خانوارها در تمام جهان و به منظور رفاه اجتماعی توسط حکومت‌ها تخصیص داده می‌شوند. در ایران، یارانه به صورت نقدی و در قالب ۳ طرح عمومی، کودکان، و زنان باردار و شیرده ارائه می‌شود. از جمعیت بیش از ۸۵ میلیون نفری کشور، ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یارانه دریافت می‌کنند و ماهانه ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خانوارها واریز می‌شود. همچنین، ۶۱ میلیون نفر نیز کالابرگ الکترونیک دریافت می‌کنند. در ادامه، درباره طرح یارانه برای کودکان که به تأمین امنیت غذایی آنها می‌پردازد و طرح یارانه برای زنان باردار و شیرده توضیح داده می‌شود. همچنین، در این متن به اجرای مقررات “مقاوله‌نامه ایمنی و بهداشت شغلی شماره ۱۵۵” و وضعیت پوشش ریسک کارگران در ایران نیز اشاره شده است. در نهایت، بیانیه‌ای به وضعیت کارگران و ناتوانی در اجرای قوانین مربوط به پوشش ریسک آنها ارائه می‌شود.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، یارانه به عنوان کمک معیشت خانوارها در تمام جهان بوده که عموماً حکومت‌ها در قالب طرح‌های مختلف برای رفاه اجتماعی تخصیص می‌دهند. در ایران یارانه نقدی در قالب ۳ طرح عمومی، کودکان و زنان باردار و شیرده در حال اجرا است. معاون امور رفاه و امور مالی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که یکی از وظایف حکومت تأمین سفره مردم است. از این رو از سال گذشته روی این موضوع تمرکز ویژه شد. از مجموع جمعیت بیش از ۸۵ میلیون نفری کشور ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یارانه دریافت می‌کنند و ماهانه ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خانوارهای ایرانی واریز می‌شود. همچنین ۶۱ میلیون نفر از ایرانیان در ۷ دهک مشمول دریافت کالابرگ الکترونیک می‌شوند که در ۲ ماه آبان و آذر میزان استقبال به ۱۵.۷ درصد رسیده است. پیش بینی می‌شود تا انتهای سال این عدد به بالای ۲۰ تا ۲۵ درصد برسد.

یارانه ویژه کودکان

دومین طرح یارانه‌ای حکومت سیزدهم مربوط به تأمین امنیت غذایی کودکان بود که به اجرا در آمده است. در این طرح کودکان دارای سوءتغذیه از سوی سازمان سلامت شناسایی شده که جمعیتی بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر می‌شوند. ۱۵ هزار کودک مربوط به دهک ۷ به بالا است و ۱۲۳ تا ۱۲۵ هزار نفر مربوط به دهک‌های اول تا هفتم است. کودکان دهک اول تا پنجم به ازای هر کودک دارای سوءتغذیه یک میلیون تومان بوده که به سرپرست خانوار واریز می‌شود و کودکان مربوط به سایر دهک‌ها (ششم و هفتم) به ازای هر مشمول یارانه ۶۰۰ هزار تومان واریز می‌شود.

در هفته نخست دی یارانه دو ماه (دی و بهمن) به حساب سرپرست این کودکان واریز شد.

حمایت از زنان باردار و شیرده

طرح یسنا مربوط به مادران باردار و شیرده دهک اول تا سوم می‌شود. در مرحله نخست فقط برای ۸ استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان، فارس، گیلان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان می‌شود. مادران نیازمند به کالری از سوی سازمان سلامت شناسایی شده‌اند. جمعیت مادران (باردار و شیرده) در این ۸ استان ۲۷ هزار نفر بوده که ۲۲ هزار نفر آنها مشمول طرح دریافت یارانه برای مصرف کالری مورد نیاز شده‌اند.

در طرح سوم به هر مادر مشمول مبلغ ۴۰۰ هزار تومان ماهانه پرداخت می‌شود که باید از ۱۶ قلم معرفی شده در طرح کودکان خریداری و مصرف کنند.

گفتنی است یارانه دو ماه (دی و بهمن) ویژه مادران باردار و شیرده نیز در هفته نخست دی پرداخت شد.

مقاوله نامه ۱۵۵ اجرایی می‌شود

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرایی‌شدن مقررات «مقاوله‌نامه ایمنی و بهداشت شغلی شماره ۱۵۵» از ۱۸ بهمن‌ماه سال‌جاری خبر داد.

بر اساس آمار سازمان بین‌المللی کار در سال ۲۰۲۳ میلادی حدود ۳۴۰ میلیون حادثه در دنیا رخ داده و ۱۶۰ میلیون بیماری شغلی ایجاد شده است. همچنین ۲۰۳ میلیون نفر در این سال فوت کرده و بیش از ۳۳۷ میلیون کارگر درگیر حوادث غیر فوتی شغلی هستند.

گفتنی است روزانه ۶۲۰۰ نفر به دلیل حوادث شغلی فوت کرده‌اند.

معاون وزیر کار با اشاره به حوادث شغلی ایران از منظر اداره‌کل بازرسی کار گفت، در سال ۱۴۰۱ ضریب شیوع آسیب شغلی منجر به فوت دارای کاهش ۱۱ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ بوده است. وی تعداد آسیب شغلی منجر به فوت را در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۶۸ نفر و در سال ۱۴۰۱ حدود ۷۱۱ نفر عنوان کرد.

ضریب شیوع آسیب شغلی منجر به فوت به ازای ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۰، پنج و یک دهم و در سال ۱۴۰۱، چهار و شش دهم گزارش می‌شود.

کارگران در انتظار پوشش ریسک شدن

جمعیت کارگر بیشتر شاغلان کشور را تشکیل می‌دهند و رسیدگی به مسائل و مشکلات آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است. رئیس کانون انجمن صنفی کارگران درباره آخرین وضعیت پوشش ریسک کارگران ساختمانی گفته است، متأسفانه این موضوع مانند سه سال گذشته در بلاتکلیفی به سر می‌برد. اضطراب قطع شدن پوشش ریسک سه سال است که همراه این افراد بوده و همچنان ادامه دارد. در طول سه سال گذشته پوشش ریسک ۳۰۰ هزار نفر قطع شده است. با وجود اصلاحات جزئی در مجلس و نظر کمیسیون اجتماعی در صحن کار کارشناسی این کمیسیون کنار گذاشته شد.

به گفته وی، مقررات مصوب مجلس از سوی سازمان تأمین اجتماعی اجرایی نمی‌شود. این موضوع باعث شده تا ۵۰۰ هزار نفر در صف پوشش ریسک کارگری قرار بگیرند.


یارانه‌ها در ایران به عنوان کمک معیشت خانوارها در تمام جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. حکومت‌ها معمولاً در قالب طرح‌های مختلف برای رفاه اجتماعی این یارانه‌ها را اختصاص می‌دهند. در ایران نیز یارانه‌های نقدی در قالب ۳ طرح عمومی، کودکان و زنان باردار و شیرده در حال اجرا است. تعداد ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یارانه‌ها را دریافت می‌کنند و ماهانه بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خانوارهای ایرانی واریز می‌شود. همچنین طرحی نیز برای کودکان دارای سوءتغذیه و مادران باردار و شیرده در دست اجرا است. تا انتهای سال پیش‌بینی می‌شود تعداد دریافت‌کنندگان یارانه‌ها به بالای ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد. گفتنی است علاوه بر یارانه‌ها، مقررات «مقاوله‌نامه‌ی ایمنی و بهداشت شغلی شماره ۱۵۵» نیز در ایران اجرا می‌شود. اما مسائل مربوط به پوشش ریسک کارگران ساختمانی هنوز به طور کامل حل نشده است و به گفته رئیس کانون انجمن صنفی کارگران، طی سه سال گذشته پوشش ریسک بسیاری از افراد قطع شده و در حال حاضر بیش از ۵۰۰ هزار نفر در صف پوشش ریسک قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *