تنزل بازرگانی بین‌الملل گندم به ۴۶ درصد

واردات گندم ۴۶ درصد کاهش یافت


در این متن ابتدا آمار کشت و برداشت گندم در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ اعلام شده است که به طور غیرمنتظره به ۱۰ میلیون و ۳۷۵ هزار تن رسیده است. سپس اشاره شده است که نان یکی از مواد غذایی پرمصرف در ایران است و در حال حاضر مصرف روزانه هر فرد در کشور بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ گرم نان است. سپس به آمار گندم مورد نیاز سالانه برای پخت نان در نانوایی‌های سنتی اشاره شده و اگر مصرف درست باشد، این عدد به ۸.۵ تا ۹ میلیون تن کاهش می‌یابد. همچنین بخشی از گندم کشور برای ساخت و ساز سایر محصولات غذایی مانند ماکارونی و کیک از طریق بازرگانی بین‌الملل تأمین می‌شود. سپس به بازرگانی بین‌الملل گندم در ۸ ماهه نخست سال گفته شده و افزوده شده است که در مقایسه با سال گذشته، بازرگانی بین‌الملل گندم در وزن ۴۴ درصد کاهش داشته است. در ادامه ضرورت ساخت و ساز گندم در داخل کشور برای افزایش خودکفایی و کنترل و سازماندهی بازار به طور کلی بیان شده است. نهایتاً به دلیل رشد کشت و برداشت در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، بازرگانی بین‌الملل گندم در راستای کنترل بازار و حمایت از محصولات ساخت و ساز داخلی کاهشی داشته است.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ به طور غیرمنتظره کشت و برداشت گندم به ۱۰ میلیون و ۳۷۵ هزار تن رسید در حالی که سال گذشته پیش بینی شده بود میزان خرید تضمینی گندم سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ حدود ۸ میلیون تن باشد زیرا ساخت و ساز در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ حدود ۵ میلیون تن بود.

نان یکی از مواد غذایی پرمصرف در ایران است که ۴۰ تا ۴۵ درصد از انرژی روزانه ایرانیان را تأمین می‌کند. به گفته کارشناسان روزانه هر فرد در کشور به طور میانگین بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ گرم نان مصرف می‌کند.

آمار گندم مورد نیاز سالانه پخت نان در نانوایی‌های سنتی از لواش و تافتون تا بربری و سنگک بین ۱۱ تا ۱۲ میلیون تن است. عمده مصرف گندم کشور برای نانوایی‌ها بوده که اگر مصرف درست باشد این عدد به ۸.۵ تا ۹ میلیون تن کاهش می‌یابد.

مصرف صنایع غذایی از ماکارونی تا انواع کیک و بیسکویت نیز عنوان می‌شود حدود ۳ میلیون تن است. بخش اعظمی از نیازمندی این بازار از طریق بازرگانی بین‌الملل تأمین می‌شود.

روح الله لطیفی، سخنگو کمیسیون توسعه بازرگانی خانه تولیدی، استخراج معدنی و بازرگانی ایران درباره آمار بازرگانی بین‌الملل گندم به مهر گفت: امسال در ۸ ماهه نخست سال یک میلیون و ۷۲۶ هزار و ۶۹۵ تن گندم به ارزش ۷۳۰ میلیون و ۵۸ هزار و ۸۶۸ دلار وارد کشور شده است.

وی افزود: بازرگانی بین‌الملل گندم نسبت به ۸ ماه مشابه سال گذشته ۴۴ درصد در وزن و ۴۶ درصد در ارزش کاهش داشته است.

به گفته این مسؤول دولتی گندم از اقلام استراتژی بوده که باید به سوی ساخت و ساز در داخل و خودکفایی حرکت شود.

لطیفی یادآور شد: با توجه به شرایط اقلیمی در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ کشت و برداشت رشد داشت از این رو بازرگانی بین‌الملل در راستای کنترل و سازماندهی بازار و حمایت از محصولات ساخت و ساز داخل روند کاهشی داشت.


سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ کشت و برداشت گندم به ۱۰ میلیون و ۳۷۵ هزار تن رسید. میزان خرید تضمینی گندم سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ حدود ۸ میلیون تن بود. نان ماده غذایی پرمصرفی است که ۴۰ تا ۴۵ درصد از انرژی روزانه ایرانیان را تأمین می‌کند. هر فرد در کشور به طور میانگین بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ گرم نان مصرف می‌کند. آمار گندم مورد نیاز سالانه پخت نان در نانوایی‌های سنتی بین ۱۱ تا ۱۲ میلیون تن است. عمده مصرف گندم کشور برای نانوایی‌ها است. مصرف صنایع غذایی از ماکارونی تا انواع کیک و بیسکویت نیز عنوان می‌شود و تقریباً ۳ میلیون تن است. در ۸ ماهه نخست سال یک میلیون و ۷۲۶ هزار و ۶۹۵ تن گندم به ارزش ۷۳۰ میلیون و ۵۸ هزار و ۸۶۸ دلار وارد کشور شده است. بازرگانی بین‌الملل گندم نسبت به ۸ ماه مشابه سال گذشته ۴۴ درصد در وزن و ۴۶ درصد در ارزش کاهش داشته است. گندم از اقلام استراتژی است که باید به سوی ساخت و ساز در داخل و خودکفایی حرکت شود. در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ کشت و برداشت گندم رشد داشته است و به همین دلیل بازرگانی بین‌الملل در راستای کنترل و سازماندهی بازار و حمایت از محصولات ساخت و ساز داخل روند کاهشی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *