تجربه کردن هیجان یک مسابقه فوتبال با “پرویزخان”

هیجان یک مسابقه فوتبال را با «پرویزخان» تجربه کنید


در این متن، اثر سینمایی‌های “تمساح خونی”، “بی‌بدن”، “آسمان غرب”، “پرویز خان”، “آپاراتچی”، “نوروز” و “ایلیا در جستجوی قهرمان” به عنوان بسته اکران نوروزی ۱۴۰۳ معرفی شده‌اند. “پرویز خان”، یکی از اثر سینمایی‌های این بسته اکران نوروزی است که در آن به ماجرای تاریخی پرویز دهداری، مربی تیم ملی ایران، پرداخته می‌شود. این اثر سینمایی بازنمایی از استعفای جمعی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران و راه یافتن نسل جدیدی از بازیکنان است که به میان منجر شد. اثر سینمایی دیگری که معرفی شده است، اثر سینمایی “پرویز خان” است که اولین بازنمایی از ستاره‌های فوتبال ایرانی را دارد و در مجموع به تجربه هیجان یک مسابقه فوتبال برای علاقه‌مندان به این ورزش می‌پردازد.

دیجیاتور -گروه آثار خلاقانه-سید امیر شایان حقیقی؛ اثر سینمایی‌های «تمساح خونی»، «بی‌بدن»، «آسمان غرب»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز» و «ایلیا در جستجوی قهرمان» بسته اکران نوروزی ۱۴۰۳ را شکل می‌دهند که پیش از این در قالب مقدمه و همزمان با آغاز اکران نوروزی در گزارش «فجر منهای یک در نوروز اثر سینمایی اولی‌ها / آیا رونق به هنر هفتم می‌آید!؟» به بررسی چینش و ترکیب بسته اکران نوروزی و معرفی اجمالی آثار پرداختیم.

در قالب سلسله گزارش‌هایی با عنوان «پیشنهاد نوروزی «مهر» به مخاطبان هنر هفتم» به معرفی اثر سینمایی‌های اکران نوروزی می‌پردازیم که پیش از این و همزمان با انتشار تیزر رسمی به معرفی اثر سینمایی «آسمان غرب» در گزارش «قصه یک طغیان در «آسمان غرب» ایران/ قهرمانی که به عشق مردمش جنگید» پرداختیم.

در ادامه و در قالب چهارمین گزارش، اثر سینمایی «پرویز خان» را به مخاطبان و علاقه‌مندان هنر هفتم معرفی خواهیم کرد.

اثر سینمایی سینمایی «پرویز خان» از جمله اثر سینمایی های فوتبالی هنر هفتم ایران محسوب می‌شود که پیش از این نیز آثاری چون «عرق سرد» و «بیرو» از مضمون مرتبط با فوتبال بهره گرفته بودند؛ «پرویزخان» اما روایتی با مضمون فوتبالی از یک ماجرای تاریخی دارد و برشی از زندگی پرویز دهداری مربی تیم ملی ایران با بازی سعید پورصمیمی است.

اثر سینمایی اول علی ثقفی محصول سازمان هنری رسانه ای اوج است و در اولین رونمایی خود در چهل و دومین جشنواره اثر سینمایی فجر مورد توجه قرار گرفت؛ همزمانی اکران این اثر سینمایی در چهل و دومین جشنواره اثر سینمایی فجر و حضور تیم ملی ایران در بازی های جام ملت های آسیا نیز حال و هوای فوتبالی به اکران این اثر سینمایی داد و این اثر با نامزدی در ۹ رشته برای دریافت سیمرغ بلورین و کسب ۲ سیمرغ بلورین بهترین اثر سینمایی اول و بهترین تدوین در کنار دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه در بسته اکران نوروزی سال ۱۴۰۳ قرار گرفت.

علی ثقفی در اولین تجربه سینمایی خود به پیشنهاد سازمان اوج سراغ یک اثر بیوگرافی راجع به پرویز دهداری رفته و در یک هیجان‌انگیز فوتبالی به موضوع جنجالی استعفای جمعی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران پرداخته است که در پی این استعفا نسل جدیدی از فوتبالیست‌ها توسط دهداری کشف شدند و تا سال‌ها فوتبال ایران را نمایندگی کردند. البته روایت این برش از زندگی پرویز دهداری از دخل و تصرف های کارگردان در امان نمانده است و بازی های تیم ملی به دخالت نیروهای امنیتی گره زده شده و در موقعیتی بازی های فوتبال به عملیات کربلای ۴ گره خورده است.

«پرویز خان» برای اولین بار به بازنمایی ستاره های فوتبال نظیر احمدرضا عابدزاده، جواد زرینچه، سیروس قایقران و … پرداخته است. بازسازی سینمایی مصاف ایران و کویت در این اثر منجر به انتقال همه هیجان و استرس حاکم بر این بازی تاریخی به مخاطبان حاضر در سالن هنر هفتم می‌شود. در مجموع این اثر می‌تواند مورد توجه علاقه مندان به فوتبال قرار گیرد.

هیجان یک مسابقه فوتبال را با «پرویزخان» تجربه کنید

در توضیح این اثر سینمایی آمده است: در بازگشت تیم ملی از سئول نامه‌ای توسط ۱۴ بازیکن امضا شده بود که پس از رسیدن به فرودگاه مهرآباد، به بمب خبری تبدیل شد، استعفای ۱۴ بازیکن از حضور در تیم ملی جنجالی‌ترین رخداد فوتبالی دهه ۶۰ بود. دهداری تیم ملی تازه‌ای با جوانان گمنام تشکیل داد که از میان‌شان تعدادی جزو ستاره‌های بزرگ فوتبال شدند؛ از احمدرضا عابدزاده و مجتبی محرمی تا جواد زرینچه و صمد مرفاوی، تیم جوان دهداری پس از کسب مقام سومی در جام ملت‌های آسیا، آماده رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰ می‌شد که حاشیه‌های دیدار دوستانه ایران و ژاپن در استادیوم آزادی، پرونده حضور دهداری در تیم ملی را بست. روزی که تعدادی از تماشاگران با گلوله‌های برفی از معلم مطالعات ارزش‌ها استقبال کردند. دهداری در اوایل دهه ۷۰ از دنیا رفت و «پرویز خان» برشی از این اتفاقات را روایت می‌کند.

سعید پورصمیمی، مریم سعادت، خسرو احمدی، حمیدرضا پگاه، بهنام تشکر، علی باقری، المیرا دهقانی، مهدی قربانی، یاسین مسعودی، محمدصادق ملک، نیما نادری، یدالله شادمانی، مهدی فریضه، روزبه رئوفی، منوچهر علیپور، امیر دانشجو، سید ابوالفضل موسوی، نصیر ساکی، امیرمهدی کوشکی و اسکندر کوتی بازیگران این اثر سینمایی هستند.

سایر عوامل «پرویز خان» عبارتند از کارگردان علی ثقفی، تهیه کننده عطا پناهی، مدیر ساخت و ساز رضا زنجانیان، مجری طرح استودیو بادبان، مدیر فیلمبرداری وحید ابراهیمی، مدیر صدابرداری میثم یاردیلو، طراح صحنه محسن خدابخشی، طراح لباس آزاده قوام، طراح چهره‌پردازی امید گلزاده، تدوین حسن حسندوست، طراح جلوه‌های بصری سیدهادی اسلامی، صداگذار حسین قورچیان، آهنگساز بامداد افشار، دستیار اول کارگردان علی غیاثوند، برنامه‌ریز سحر زرندی و عکاس حبیب مجیدی.


بسته اکران نوروزی ۱۴۰۳ شامل اثر سینمایی‌های متنوعی است که در آن پیشنهاد شده است که برخی از این اثر سینمایی‌ها از مضمون فوتبالی یا زندگی پرویز دهداری برخوردار هستند. اثر سینمایی «پرویز خان» به منظور معرفی به مخاطبان و علاقه‌مندان به هنر هفتم پیشنهاد شده است. این اثر سینمایی با حضور استاره‌های فوتبال معروفی مانند احمدرضا عابدزاده و بازیکنان دیگر، روایت خیالی جذابی را ارائه می‌دهد. این اثر سینمایی در چهل و دومین جشنواره اثر سینمایی فجر به توجه خاصی دست یافته است و در بسته اکران نوروزی سال ۱۴۰۳ نیز جای خود را دارد. از آنجا که فوتبال یکی از موضوعاتی است که جذابیت خاصی برای مردم دارد، این اثر سینمایی می‌تواند توجه خوبی از علاقه‌مندان به این ورزش بین‌المللی به‌خصوص در ایران جلب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *