درخواست اپراتورها برای افزایش تعرفه شبکه جهانی از سوی رییس جمهور

نامه درخواست اپراتورها به رییس جمهور درباره افزایش تعرفه اینترنت


نامه اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی به رییس جمهور ارسال شد و درخواست افزایش تعرفه خدمات موبایل و ثابت ارائه شد. در این نامه اپراتورها به افزایش شدید هزینه های ارائه خدمات ارتباطی اشاره کرده و نیاز به تغییر قیمت در این تولیدی را برای حفظ کیفیت خدمات و توسعه فناوری های جدید ارتباطی مورد تأیید قرار داده‌اند. این در حالی است که افت کیفیت شبکه در سالهای اخیر را به همراه داشته و حکومت را به تخصیص مبالغ حمایتی یا یارانه ای از محل برنامه‌ریزی مالی عمومی مجبور کرده است. اپراتورها همچنین افزایش تعرفه برای بسته های دیتای همراه بالاتر از دو گیگابایت را پیشنهاد کرده و امیدوارند تدابیری برای حمایت از اقشار کم برخوردار اتخاذ شود. عکس‌های ارسالی نیز از نامه و ملاقات اپراتورها با مقام عالی رتبه را نشان می‌دهند.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، متن نامه اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی به رییس جمهور به شرح زیر است:

«جناب آقای رییسی

ریاست محترم جمهور

موضوع: درخواست افزایش تعرفه خدمات موبایل و ثابت

با سلام

احتراما به استحضار می رساند به رغم افزایش شدید هزینه های ناظر به ارائه خدمات ارتباطی، ناشی از افزایش شدید نرخ ارز و تورم بسیار بالا و با عنایت به اینکه عمده هزینه های اپراتورها ارزی می باشد، تثبیت تعرفه خدمات اپراتورها طی ۵ سال در گذشته منجر به کاهش شدید قدرت سرمایه گذاری اپراتورها و مانع توسعه تکنولوژی های جدید ارتباطی اعم از ثابت و موبایل شده است

شایان ذکر می داند قیمت تجهیزات مخابراتی به دلیل افزایش نرخ دلار چندین برابر شده است درحالیکه نرخ خدمات در این تولیدی ثابت مانده است. این موضوع منجر به کاهش شدید امکان سرمایه گذاری نه تنها برای توسعه زیرساختهای جدید جهت استفاده از فناوری های نو اعم از خدمات نسل پنجم بلکه برای حفظ سطح کیفی خدمات که با توجه به افزایش تردد نیاز به افزایش ظرفیت دارد، شده است. در نتیجه افت کیفیت شبکه در سالهای اخیر را به همراه داشته است. این در حالی است که با توجه به توسعه فناوریها، مردم عزیز کشورمان انتظار افزایش سرعت شبکه جهانی و کیفیت خدمات را دارند.

از نتایج عدم توانایی اپراتورها برای توسعه شبکه به صورت متناسب و همگام با رشد تقاضای مصرف شبکه جهانی، خصوصا اقبال عمومی به استفاده از خدمات دیجیتال نظیر آموزش مجازی و یا دانش مالی دیجیتال در دوره کرونا و پس از آن، به عدم تناسب توسعه زیرساخت ارتباطی که برای پشتیبانی از توسعه دانش مالی دیجیتال ضروری است، می توان اشاره کرد.

این عدم تناسب در تقاضای ظرفیت شبکه و عدم توسعه شبکه، باعث می شود که کسب و کارهای مرتبط قادر به توسعه بازار خود نباشند و در نتیجه تبعات اجتماعی و مالی زیادی از جمله فرار نخبگان و افزایش بیکاری را به همراه دارد.

در تکمیل موارد فوق، اضافه می شود مطابق با سیاستهای کلان نظام، از جمله مقررات ناظر به اجرای اصل ۴۴ میثاق ملی ، توسعه بخش خصوصی و واگذاری حداکثر امور تصدی به بخش خصوصی مورد تاکید قرار گرفته است، لذا عدم همسویی حکومت با افزایش تعرفه ها به تناسب افزایش هزینه ها، باعث تضعیف و توقف سرمایه گذاری بخش خصوصی در این تولیدی شده است و ناگزیر برای جبران آن، حکومت مجبور به تخصیص مبالغ حمایتی یا یارانه ای از محل برنامه‌ریزی مالی عمومی خواهد شد.

ذکر این نکته ضروری است که نیمی از مردم، شامل اقشار کم برخوردار، مصرف ماهانه ای کمتر از دو گیگابایت در ماه برای خدمات دیتای همراه دارند که در حال حاضر پیشنهادی برای افزایش تعرفه برای این قشر متصور نیست. از طرفی عمده درآمد اپراتور از مشترکین پرمصرف می باشد که هیچگونه حساسیتی در خصوص افزایش تعرفه آنهم به میزان حتی دوبرابری ندارند و پرداخت یارانه به این بخش از محل درآمدهای اپراتور یا حکومت هیچ ضرورتی ندارد. شایان ذکر است نسبت تعرفه این خدمت به قدرت خرید در کشورهای پیرامونی چندین برابر آن در ایران است. لذا پیشنهاد و درخواست اپراتورها افزایش صددرصدی تعرفه برای بسته های دیتای همراه بالاتر از دو گیگابایت می باشد.

آقای رییس جمهور، همانگونه که مستحضر هستید تولیدی مخابرات و اپراتورها از نظر مالی به هیچ وجه وضعیت مناسبی ندارند. یادآور می شود اسامی تعدادی از اپراتورها در فهرست بدهکاران بانکی قرار گرفته است که نشان دهنده ضررده بودن این تولیدی می باشد و لذا در صورت تداوم رویه تثبیت قیمت خدمات در این بخش، ورشکستگی این تولیدی در آینده کوتاه حتمی است در این راستا عاجزانه از حضرتعالی که سابقه طولانی در فعال سازی صنایع ورشکسته و راه اندازی چرخ دانش مالی دارید، استدعا داریم با توجه به موافقت ستاد تنظیم بازار با افزایش تعرفه، دستور عاجل مبنی بر افزایش تعرفه صددرصدی تعرفه خدمت داده موبایل که طی مراحل متعدد به تایید مراجع مختلف نیز رسیده است و ایضا اصلاح فوری نظام تعرفه گذاری در این حوزه، جهت جلوگیری از ورشکستگی اپراتورهای ارتباطی را صادر فرمایند.

با عنایت به شعار حضرتعالی در حمایت از اقشار کم برخوردار، در صورت موافقت با پیشنهاد فوق امکان ارائه بسته های رایگان و ارزان قیمت برای این قشر از کاربران با هماهنگی و سازماندهی حکومت محترم فراهم می باشد.

از خداوند متعال توفیق روزافزون حضرتعالی جهت اجرایی ساختن تدابیر مقام معظم رهبری و منویات آن مقام محترم در حوزه شکوفایی دانش مالی و حضور حداکثری بخش خصوصی در این عرصه را خواستاریم.»

نامه درخواست اپراتورها به رییس جمهور درباره افزایش تعرفه اینترنت


از رییس جمهور درخواست افزایش تعرفه خدمات موبایل و ثابت است و عدم تغییر تعرفه خدمات اپراتورها طی ۵ سال گذشته باعث کاهش سرمایه گذاری اپراتورها و افت کیفیت شبکه شده است. این امر باعث کاهش سرعت شبکه جهانی و کیفیت خدمات شده و تاثرات اجتماعی و مالی مختلفی ایجاد کرده است. اپراتورها نیازمند افزایش تعرفه برای جلوگیری از ورشکستگی تولیدی مخابرات هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *