مساحت مزارع پرورش میگو به ۲۶ هزار هکتار افزایش یافت.

مساحت مزارع پرورش میگو به ۲۶ هزار هکتار رسید


در سال ۱۴۰۲، ساخت و ساز میگو در ایران افزایش یافت و مساحت مزارع پرورش میگو نیز افزایش یافت. اما ورود بیماری نکروز حاد هپانوپانکراس در سال ۱۴۰۱ باعث شد که استراتژی‌های جلوگیری از انتشار این بیماری در مزارع اتخاذ شود. این استراتژی‌ها باعث کاهش تلفات در مزارع و برداشت ۵۰ هزار تن میگو شد. همچنین، توسعه مزارع کشت متراکم و استفاده از فناوری‌های نوین در پرورش میگو دیگری از اقدامات مؤثر در جهت توسعه این تولیدی بود. روند رشد و توسعه در بخش ماهی‌گیری و صید نیز به همراه فروش خارجی محصولات شیلاتی در سال ۱۴۰۲ ادامه یافته و میزان تامین مالی در این حوزه به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش دیجیاتور، سید حسین حسینی، رییس سازمان شیلات ایران در رابطه با میزان ساخت و ساز میگو در سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: بهره‌گیری از منابع آبی‌های شور و لب شور برای ساخت و ساز پروتئین با کیفیت و توسعه فروش خارجی آبزیان و محصولات شیلاتی یک راهبرد اساسی در شیلات است. در سال ۱۴۰۲، مساحت مزارع پرورش میگو از ۲۰ هزار هکتار به ۲۶ هزار هکتار رسید و ۱۴ هزار هکتار دیگر در حال ساخت است. کار برق رسانی به ۵ مجتمع پرورش میگو با وسعت ۵ هزار هکتار و با اعتبار هزار میلیارد تومان نیز آغاز شده است.

وی افزود: میزان ساخت و ساز میگو در سال ۱۴۰۱ حدود ۶۱ هزار تن بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ (۵۷ هزار و ۷۹۹ تن) حدود ۵ درصد رشد داشت و این رشد می‌توانست در سال ۱۴۰۲ افزایش یابد؛ اما آغاز انتشار بیماری مهلک نکروز حاد هپانوپانکراس (AHPND) در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ موجب شد که راهبرد پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع این بیماری اتخاذ شود تا خسارت کمتری به مزارع وارد و آینده این تولیدی در معرض تهدید کمتری قرار گیرد. از این رو در سال ۱۴۰۲ میزان تراکم ذخیره سازی بچه میگو در استخرها کاهش پیدا کرد تا زمینه بروز بیماری در مزارع از بین برود.

وی ادامه داد: این راهبرد مؤثر بود و در سال ۱۴۰۲ میزان تلفات در مزارع به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد و در پایان فصل ۵۰ هزار تن میگو از مزارع برداشت شد. این نکته را باید در نظر داشت که بروز این بیماری در برخی از کشورها موجب نابودی تولیدی پرورش میگو در این کشورها و به محاق رفتن ساخت و ساز برای چندین سال شد.

رییس سازمان شیلات ایران بیان کرد: راهبرد اساسی دیگری که مورد توجه سازمان شیلات ایران قرار داشته و با بروز این بیماری بر روی آن تاکید بیشتری داریم، توسعه مزارع کشت متراکم با الزامات سخت افزاری و نرم افزاری آن است تا این تولیدی با کمترین مخاطره توسعه یابد. در این راستا دستورالعمل فنی احداث مزارع کشت متراکم میگو تدوین و ابلاغ شده است و امیدوار هستیم با این شیوه و توسعه سیستم‌های بسته و نیمه بسته پرورش میگو بتوانیم رشد پایدار پرورش میگو را تضمین کنیم.

حسینی درباره پرورش میگو در نوار ساحلی و استفاده از این ظرفیت در سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: مطابق مطالعات انجام شده حدود ۲۰۰ هزار هکتار اراضی مناسب پرورش میگو در استان‌های ساحلی جنوب و استان گلستان شناسایی شده است که از این میزان ۹۰ هزار هکتار مطالعه شده، ۶۴ هزار هکتار واگذار شده، ۲۴ هزار هکتار در اختیار شرکت شهرک‌ها، ۲۶ هزار هکتار در حال بهره برداری و ۱۴ هزار هکتار در حال ساخت است.

آبزی‌پروری

معاون وزیر جهاد زراعت درباره میزان ساخت و ساز ماهیان منابع آبی شیرین از قبیل قزل‌آلا، کپور ماهیان در مزارع و منابع آبی گفت: بر اساس گزارشات دریافت شده میزان ساخت و ساز این ماهیان در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۵۶۰ هزار تن است که نسبت به سال ۱۴۰۱ از ۱۰ درصد رشد برخوردار است این در حالی است که بسیاری از مزارع کشور از کم‌آبی رنج می‌نام تجاری و الزاماً باید با منابع آبی کمتر ادامه ساخت و ساز دهند. برای این منظور توسعه بکارگیری از فناوری‌هایی مانند نانو حباب سازها ضروری است که در سال ۱۴۰۲ استفاده از این ادوات در مزارع به صورت الگویی انجام شد و در سال ۱۴۰۳ نیز ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر در سال ۱۴۰۲ وقوع سیلاب‌های فصلی ناشی از گرمایش جهانی به زیر ساخت و میزان ساخت و ساز در مزارع نیز آسیب زیادی را وارد نمود که بر اساس گزارش‌های رسمی نزدیک به ده هزار تن پرواری در مزارع به دلیل سیلاب‌های تابستانه و بهاره تلف شدند.

صید ۴۲۰ هزار تن ماهی در سال ۱۴۰۲

وی در خصوص وضعیت صید و صیادی در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته و صیادی در منابع آبی‌های دور تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ میزان صید آبزیان حدود ۷۵۱ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال‌های گذشته حدود ۷ درصد رشد داشت. در این سال میزان برداشت از منابع آبی‌های شمال کشور ۳۲ هزار و ۵۱۵ تن و از منابع آبی‌های جنوب کشور ۷۱۸ هزار و ۳۰۷ تن بوده که به ترتیب نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۹ و ۷ درصد رشد داشته‌اند.

حسینی توضیح داد: میزان برداشت از منابع آبی‌های دور در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۹۴ هزار تن بوده که نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۷ درصد رشد داشته است. این میزان بیش از ۲۵ درصد از کل صید کشور با ارزش گردش مالی بیش از ۶۰۰ میلیون دلار را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: از مهمترین اقدامات انجام شده در این بخش واریز حق عضویت کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند (IOTC) بالغ بر ۲ میلیون دلار پس از ۱۶ سال و هماهنگی لازم با کمیسیون تون‌ماهیان اقیانوس هند برای دفاع از منافع ملی کشور، ارائه آموزش‌های تخصصی لازم به جامعه صیادی ذیربط، سازماندهی بهینه ناوگان صیادی تون‌ماهیان در منابع آبی‌های ساحلی و فراساحلی است.

رییس سازمان شیلات ایران ادامه داد: در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ میزان صید آبزیان کشور بیش از ۴۲۰ هزار تن برآورد شده که ۲۳ هزار تن آن مربوط به منابع آبی‌های شمال و ۳۹۷ هزار تن آن مربوط به منابع آبی‌های جنوب کشور است.

وی در رابطه با صید فانوس‌ماهیان با شناورهای ترال در سال ۱۴۰۲ گفت: ظرفیت بهره برداری از ذخایر ارزشمند فانوس ماهیان در صیدگاه منابع آبی‌های عمیق دریای عمان از پتانسیل‌های مناسب برای افزایش ساخت و ساز و قطع وابستگی به بازرگانی بین‌الملل آرد ماهی است که در هدف گذاری‌های کمی و کیفی سازمان مورد توجه است اما فعالیت ناوگان صیادی موردنظر به دلایل مختلف ناشی از تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی و حساسیت‌های غیرمنطقی ایجاد شده، از ابتدای آذر ماه ۱۳۹۹ تاکنون متوقف بوده است.

رشد ۱۵ درصدی فروش خارجی

معاون وزیر جهاد زراعت در خصوص میزان فروش خارجی محصولات شیلاتی در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال گذشته عنوان کرد: مقدار فروش خارجی آبزیان و محصولات شیلاتی در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ حدود ۵ هزار و ۱۸۶ تن به ارزش ۶۲۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۵ و ۷.۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

حسینی در زمینه آبزی‌پروری در قفس گفت: بیش از ۴۰ هزار تن پروانه بهره برداری برای آبزی‌پروری در قفس در منابع آبی‌های شمالی و جنوبی کشور صادر شده است و در دو سال اخیر به توسعه تکثیر ماهیان دریایی توجه بیشتری شده است و شش مرکز تکثیر و نرسری ماهیان دریایی آماده بهره برداری هستند که بیش از ۲۰۰۰ مولد را نگهداری می‌کنند و با فعالیت این واحدها تأمین بچه ماهی با سهولت بیشتری صورت خواهد پذیرفت.

وی افزود: راه اندازی و شروع به کار ۲ مگاپروژه جدید با ظرفیت ۱۰ هزار تن، افزایش قفس‌های مستقر در دریا از ۱۳۳ قفس به ۳۵۶ قفس، موفقیت در ساخت و ساز و خوداتکایی ۸۵ درصدی در تجهیزات قفس و بازطراحی و ساخت قفس‌های غوطه ور آبزی‌پروری در دریا (TLC) توسط موسسه آموزش عالی امام حسین (ع) از دیگر اقدامات زیر ساختی انجام شده در زمینه توسعه آبزی‌پروری در قفس است.

حسینی با اشاره به میزان سرمایه گذاری در سال گذشته تصریح کرد: حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در فعالیت‌های شیلاتی در سال ۱۴۰۲ صورت گرفت که ۹۰ درصد این اعتبارات، آورده بخش خصوصی بوده است و سازمان شیلات ایران در سال جاری نیز با جذب مشارکت‌های مردمی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در راستای تحقق شعار سال و همچنین اهداف برنامه هفتم توسعه کشور گام خواهد برداشت.


افزایش ساخت و ساز میگو، کاهش تلفات، توسعه مزارع کشت متراکم، ارتقاء فناوری‌های زراعت، رشد ساخت و ساز ماهیان منابع آبی شیرین، عملکرد موفقیت‌آمیز در حفظ منابع ماهی، افزایش فروش خارجی محصولات شیلاتی، تغییرات مثبت در وضعیت صید و صیادی، استفاده از فناوری‌های نوین در آبزی‌پروری، افزایش سرمایه گذاری در حوزه شیلات و اجرای پروژه‌های جدید توسط حکومت از جمله نتایج مثبت حاصل از فعالیت‌های تولیدی شیلات در سال ۱۴۰۲ بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *