درگذشت بازیگر نمایش‌های دیوید ممت، مایک نوسبام.

مایک نوسبام بازیگر نمایش‌های دیوید ممت درگذشت


متن فوق درباره درگذشت بازیگر مشهور مایک نوسبام در شیکاگو است. نوسبام، که بیش از ۵۰ سال در صحنه های محلی بازی کرده بود و در اثر سینمایی‌های معروفی نظیر “جاذبه کشنده” و “مردان سیاه‌پوش” حضور داشته، در سن ۹۹ سالگی درگذشت. او موفق به دریافت جایزه یک عمر دستاورد از لیگ صحنه نمایش شیکاگو شده بود. نوسبام در حین عمر خود در نقش های مختلف در نمایش های تئاتری و اثر سینمایی ها حضور یافت و توانست به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کند. او توسط دیوید ممت انتخاب شد تا در نمایش “گلنگری گلن راس” ایفای نقش کند و بعدها در اثر سینمایی های سینمایی مبتنی بر این نمایش نقش دیگری بازی کرد. نوسبام همچنین در برادوی نیز حضور داشت و در نمایش هایی بازی کرد. او در تمام این سال ها، با کار خود در صحنه های شیکاگو راضی بوده و می گفت که زندگی اش در این شهر متعادل تر است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از هالیوود ریپورتر، کسی که مایه افتخار شیکاگو بود و بیش از ۵۰ سال در صحنه‌های محلی بازی کرد و بازیگر اثر سینمایی‌هایی چون «جاذبه کشنده»، «میدان رویاها» و «مردان سیاه‌پوش» بود از دنیا رفت.

مایک نوسبام، بازیگری که در شیکاگو دیر کشف شد و در نقش فروشنده سالخورده در ساخت و ساز اصلی برادوی از نمایش «گلنگری گلن راس» به عنوان یکی از همکاری‌های متعددش با دیوید ممت، بازی کرده بود، درگذشت. او ۹۹ ساله بود.

دختر وی به شیکاگو سان تایمز گفت که نوسبام شنبه -شش روز مانده به تولد ۱۰۰ سالگی اش- در خانه‌اش در شیکاگو درگذشت.

این بازیگر بیش از نیم قرن روی صحنه‌های شهر شیکاگو ظاهر شد و سال ۲۰۱۹ جایزه یک عمر دستاورد را از لیگ صحنه نمایش شیکاگو دریافت کرد.

وی روی پرده بزرگ هم ظاهر شد و در نقش ناشر اثر ادبی در اثر سینمایی «جذابیت مهلک» (۱۹۸۷)، مدیر مدرسه در «میدان رویاها» (۱۹۸۹) و صاحب جواهرفروشی فضایی در اثر سینمایی «مردان سیاه‌پوش» (۱۹۹۷) جلوی دوربین رفته بود.

نوسبام و ممت اولین بار در اواخر دهه ۱۹۶۰ با هم ملاقات کردند و ممت که بعدها موفق به کسب جایزه پولیتزر شد، او را سال ۱۹۷۵ برای ایفای نقش تیچ در نمایش سه نفره «بوفالوی آمریکایی» در صحنه نمایش گودمن شیکاگو انتخاب کرد. او همچنین در نمایش «نسبیت» ممت در نقش آلبرت انیشتین بازی کرده بود.

این بازیگر سال ۱۹۸۴ در نقش آرونو در «گلنگری گلن راس» جایزه دراما دسک را به دست آورد و این نقشی بود که آلن آرکین در اقتباس سینمایی از این نمایش در سال ۱۹۹۲ در آن ظاهر شد- و یک بار دیگر در نقش لِوِن یک فروشنده دیگر از همین نمایش در صحنه نمایش استپنوولف شیکاگو روی صحنه رفت. این نقش را جک لمون در اثر سینمایی سینمایی اقتباسی از این نمایش ایفا کرد.

ممت در معرفی نوسبام در مجله شیکاگو در سال ۲۰۱۴ گفت: کار کردن با مایک فوق‌العاده است زیرا مانند هر هنرمندی، مانند هر بازیگری، او غیرعادی است. تو دایم با خودت می‌گویی «خدای من، این از کجا آمد؟» این‌ها از چیزی به نام «لحظه‌های بازیگری» بیرون نمی‌آید. این‌ها همه مزخرف است. اما چیزی خاص وجود دارد و چه کسی می‌داند چگونه؟ شما یا آن لحظه را گرفتید یا نه، و مایک به طور قطع کسی است که این کار را می‌کند.

نوسبام در شیکاگو به دنیا آمد بزرگ شد و پس از دبیرستان، موسسه آموزش عالی ویسکانسین را نیمه‌کاره رها کرد تا به ارتش ملحق شود و در آنجا در طول منازعه زیر نظر ژنرال آیزنهاور به عنوان اپراتور تله‌تایپ خدمت کرد.

وی در بازگشت به خانه، نزدیک به ۲ دهه در بازرگانی خانوادگی کار کرد تا اینکه در ۴۰ سالگی تصمیم گرفت به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای تمام وقت کارش را دنبال کند و با این حال تا اوایل دهه ۷۰ جدی گرفته نشده بود.

نوسبام اولین بار به عنوان کارگردان کمدی موزیکال نمایش «آیا کفش‌های چرم سیاه واقعا منعکس کننده هستند؟» را سال ۱۹۸۲ در برادوی روی صحنه برد که تنها ۵ شب روی صحنه ماند و ۴ سال بعد با بازی در نمایش «خانه برگ‌های آبی» جان گوار دوباره به برادوی بازگشت.

نوسبام همچنین به ترتیب در نقش یک کلاهبردار و رییس مافیا در اثر سینمایی‌های «خانه بازی‌ها» (۱۹۸۷) و «چیزها تغییر می‌کنند» (۱۹۸۸) به کارگردانی ممت، بازی کرد.

«هری و تونتو» (۱۹۷۴)، «از دست دادن آیزایا» (۱۹۹۵) و «سرقت بزرگ سرقت کوچک» (۱۹۹۵) و سریال‌های تلویزیونی «اکولایزر، ۲۲۷»، «ال‌ای. مقررات»، «بروکلین بریج»، «فریزر»، «کومیش»، «پرونده‌های ایکس» و «نسخه اولیه» از دیگر اثر سینمایی‌ها و سریال‌های کارنامه او هستند.

نوسبام سال ۲۰۱۹ به سان تایمز گفت: بازیگری در شیکاگو طی این‌همه سال، رضایت‌بخش‌ترین زندگی‌ای است که می‌توانستم تصور کنم. من متوجه شدم نیویورک و لس‌آنجلس… مخالف آثار خلاقانه هستند. میل به شهرت، میل به افتخار و پول در هر دو شهر بسیار زیاد است. اگرچه در هر دو شهر موفقیت‌هایی کسب کردم، اما به این نتیجه رسیدم که زندگی من اینجا متعادل‌تر است. من از سوار شدن در اتوبوس برای رفتن به مرکز شهر لذت می‌برم و از خدا می‌خواهم کسی که بالا می‌آید بگوید: «من تو را در فلان و فلان نمایش دوست داشتم.»


بازیگر شیکاگویی مایک نوسبام، که در بیش از ۵۰ سال در صحنه‌های محلی بازی کرد و در اثر سینمایی‌های معروفی مانند “جاذبه کشنده” و “مردان سیاه‌پوش” حضور داشت، درگذشت. وی تنها ۶ روز تا تولد ۱۰۰ سالگیش باقی مانده بود. نوسبام در سال ۲۰۱۹ جایزه یک عمر دستاورد از لیگ صحنه نمایش شیکاگو دریافت کرد و در اثر سینمایی‌های مشهوری همچون “جذابیت مهلک” و “میدان رویاها” نقش ایفا کرد. او به عنوان یک بازیگر غیرعادی شناخته می‌شد و توانایی‌های بازیگری خاصی داشت. نوسبام در طول زندگی‌اش نقش‌های مختلفی را ایفا کرد و در برادوی و همچنین در اثر سینمایی‌ها و سریال‌های تلویزیونی ظاهر شد. او می‌گفت که بازیگری در شیکاگو برایش رضایت‌بخش‌ترین زندگی بوده است و از زندگی متعادلی که در این شهر داشته بهره‌مند بوده است راضی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *