عدم وقوع مازوت‌سوزی در نیروگاه “طرشت” تهران

مازوت‌سوزی در نیروگاه «طرشت» تهران وجود ندارد


مدیر امور تعمیرات شرکت بهره‌برداری نیروگاه طرشت اعلام کرد که تمام واحدهای نیروگاه‌ها در زمان مشخصی باید تعمیر و خدمات لازم را دریافت کنند. قطعات نیروگاه‌ها به مرور زمان دچار تنش و خستگی می‌شوند و نیاز به تعمیرات و تعویض دارند. برنامه تعمیر و نگهداری نیروگاه‌ها برای واحدهای بخار و گازی انجام می‌گیرد. همچنین، درباره پسماند نیروگاه طرشت اعلام شد که هیچ پسماندی در آن دورریز نمی‌شود و آبی که برای واحدهای بخار استفاده می‌شود، به پسماند تبدیل می‌شود و برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود. در مورد مازوت سوزی نیروگاه‌ها نیز ذکر شد که تمام نیروگاه‌ها در ایران تمایلی به استفاده از مازوت ندارند، زیرا ساعت کارکرد واحدها با این سوخت منجر به افزایش هزینه‌ها می‌شود. اما برخی از نیروگاه‌ها در برخی ماه‌های سال به دلیل افزایش مصرف برق، مجبور به استفاده از مازوت می‌شوند. نیروگاه طرشت هیچ سیستم مازوتی ندارد و ظرفیت ساخت و ساز برق آن برای دو واحد بخار ۱۰ مگاوات در ساعت و برای واحد گازی ۲۵ مگاوات در ساعت است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از وزارت نیرو، کیومرث خزاعی، مدیر امور تعمیرات شرکت بهره‌برداری نیروگاه طرشت با بیان اینکه همه واحدهای نیروگاه‌ها در یک زمان کارکرد مشخص باید اورهال شوند، گفت: قطعات نیروگاه‌ها به مرور زمان دچار تنش و خستگی می‌شوند و نیاز به تعمیرات، تعویض و سرویس دارند و بخشی از ایرادات نیز در مسیر انجام می‌شود. بنابراین برنامه معمول اورهال نیروگاه‌ها برای واحدهای بخار بعد از ۱۶ هزار ساعت و برای واحدهای گازی بعد از ۳۲ هزار ساعت کارکرد انجام می‌گیرد.

خزاعی با بیان اینکه معمولاً یک تست قبل و بعد از واحدها گرفته می‌شود، گفت: عملیات اورهال بر راندمان کار نیروگاه بسیار اثرگذار است. طبق برنامه معمول نیروگاه‌ها، اورهال واحدهای گازی در یک بازه ۳۵ روزه و واحدهای بخار در یک بازه ۴۵ روزه انجام می‌گیرد تا برای پیک سال آینده آمادگی کامل را داشته باشند.

پسماند و دورریزی در نیروگاه طرشت وجود ندارد

خزاعی در خصوص پسماند نیروگاه طرشت گفت: متولی این بخش واحد کنترل کننده شیمیایی پسماند است که در همه نیروگاه‌ها وجود دارد و در واحد کنترل کننده شیمیایی نیروگاه طرشت، آبی که برای واحدهای بخار استفاده می‌شود، طی یک فرآیند شیمیایی به پسماند منابع آبی برای آبیاری فضای سبز این نیروگاه که نزدیک به ۱۸ هکتار است، تبدیل می‌شود. بنابراین در نیروگاه طرشت هیچ پسماند دورریزی وجود ندارد.

مدیر امور تعمیرات شرکت بهره‌برداری نیروگاه طرشت در پاسخ به بحث مازوت سوزی نیروگاه‌ها گفت: هیچ نیروگاهی در ایران تمایلی به استفاده از مازوت ندارد، زیرا ساعت کارکرد واحدها با سوخت مازوت نسبت به سوخت گاز افزایش یافته و بنابراین موجب افزایش چند برابری هزینه‌های نیروگاه می‌شود، لذا مازوت سوزی هیچ مزیتی برای هیچ نیروگاهی ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه بحث سوخت مطرح است، گفت: در ماه‌هایی از سال که اوج مصرف در بخش خانگی افزایش یافته و صرفه‌جویی لازم انجام نمی‌گیرد، برخی از نیروگاه‌ها برای اینکه کشور دچار ناترازی نشود، مجبور به استفاده از سوخت مازوت می‌شوند.

خزاعی در ادامه تاکید کرد: نیروگاه طرشت سوخت مازوت ندارد و مخازن و سیستم‌های مازوت قبل از سال ۷۰ از این نیروگاه جمع‌آوری شده است. ظرفیت ساخت و ساز برق نیروگاه طرشت برای دو واحد بخار ۱۰ مگاوات در ساعت و برای واحد گازی ۲۵ مگاوات در ساعت است.


نتیجه‌ی این متن این است که تعویض و تعمیر قطعات نیروگاه‌ها، بهبود بر راندمان کار نیروگاه و آمادگی برای پیک سال آینده منجر می‌شود. علاوه بر این، در نیروگاه طرشت هیچ پسماند دورریزی وجود ندارد و استفاده از مازوت به دلیل افزایش هزینه‌ها مورد توصیه نیست. نیروگاه طرشت ظرفیت ساخت و ساز برق بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *