لَنْدِرِ ژاپُنی به مُدارِ ماه رَسید.

لندر ژاپنی به مدار ماه رسید


یک فضاپیمای ژاپنی به نام SLIM موفق به ورود به مدار ماه شد. در مطالعات تاریخی 25 دسامبر 2023، SLIM وارد مدار ماه شد و به طور موفقیت آمیز در مدار قرار گرفت. این فضاپیما قصد دارد در 19 ژانویه 2024 روی سطح ماه فرود کند. اگر موفقیت آمیز باشد، ژاپن به چهارمین کشوری خواهد پیوست که فضاپیما را به سطح سیاره فرود می‌آورد. SLIM در سپتامبر 2023 به همراه یک تلسکوپ فضایی اشعه ایکس به فضا ارسال شد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از اسپیس، یک فضاپیمای ژاپنی گامی مهم در جهت انجام نخستین عملیات فرود این کشور روی ماه انجام داد. طبق بیانیه سازمان فضایی ژاپن لندر مکاترونیک ماه SLIM طبق برنامه ریزی ها، روز کریسمس (۲۵ دسامبر) به مدار ماه رسید.

فضاپیمای مذکور در ساعت ۷:۵۱ دقیقه به وقت گرینویچ وارد مدار ماه شد. مقامات سازمان فضایی ژاپن در بیانیه ای اعلام کردند: سازمان اکتشافات فضایی ژاپن(JAXA) با خوشحالی اعلام می کند لندر SLIM در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی به طور موفقیت آمیز در مدار ماه قرار گرفته است.

SLIM مداری بیضوی دارد و ۶.۴ ساعت طول می کشد. همچنین هنگام مدار زدن کمترین فاصله ابزار فضایی ژاپنی تا سطح ماه ۶۰۰ و در دورترین حالت ۴ هزار کیلومتر است.

دستیابی به این نقطه عطف کمک می کند SLIM در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴ میلادی فرود روی سطح سیاره را آزمایش کند. موفقیت آمیز بودن این تلاش تاریخی خواهد بود زیرا تاکنون فقط ۴ کشور اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا، چین و هند توانسته اند فضاپیمایی را به آرامی روی سیاره فرود بیاورند.

SLIM با طول ۲.۷ متر در ۶سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی همراه XRISM(یک تلسکوپ فضایی اشعه ایکس قدرتمند) به فضا ارسال شد.


افتخار آوردن ژاپن به مرحله برخورد با سطح ماه برای نخستین بار. SLIM یک فضاپیمای ژاپنی است که با موفقیت وارد مدار ماه شده است. بعد از مدار زدن در ماه، SLIM برنامه دارد در ژانویه ۲۰۲۴ فرود روی سطح سیاره را آزمایش کند. این برخورد تاریخی است زیرا تا کنون تنها چهار کشور توانسته اند فضاپیمایی را به آرامی روی سیاره ها فرود بیاورند. SLIM در سپتامبر ۲۰۲۳ به همراه یک تلسکوپ فضایی اشعه ایکس به فضا ارسال شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *