اجرای قرارداد ساخت ۴۰۰۰ نیروگاه خورشیدی تکمیل شد.

قرارداد ساخت 4 هزار نیروگاه خورشیدی به مرحله اجرا رسید


به گفته رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر، توسعه انرژی‌های تجدید پذیر بسیار مهم است و به منظور ساخت و ساز ۱۱۰ هزار گیگاوات انرژی تجدید پذیر تا سال ۲۰۳۰، مجوز‌های لازم برای توسعه مگاوات‌های مختلف صادر شده است. در این راستا، برنده‌های مناقصه برای توسعه ۴ هزار مگاوات انتخاب شده‌اند و همچنین مجوز برای ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات دیگر نیز اخیراً صادر شده است. توسعه انرژی‌های تجدید پذیر، علاوه بر کاهش مشکلات زیست‌محیطی، موجب کاهش استفاده از سوخت‌های آلاینده نیروگاه‌ها نیز می‌شود. تا به حال ۳۸۱ ساختگاه برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در سراسر کشور تعیین شده است و استان‌های تهران، فارس و سیستان و بلوچستان بیشترین سهم را در توسعه نیروگاه‌های خورشیدی دارند. اجرای این مصوبه در تسهیل ساخت ۴ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور نقش مهمی دارد.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، توسعه انرژی‌های تجدید پذیر از اهمیت به سزایی برخوردار است و تازگی محمود کمانی رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر در از لزوم توسعه تجدید پذیر ها خبر داد و گفت، موضوع استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر عنوان شده که تا سال ۲۰۳۰ جهان باید ۱۱۰ هزار گیگاوات انرژی تجدید پذیر ایجاد کنند.

به گفته این مقام مسئول سه مجوز از شورای دانش مالی اخذ شده یک مجوز برای توسعه ۴ هزار مگاوات است که برنده‌های مناقصه سه هزار مگاوات آن مشخص شده و به زودی کارهای اجرایی را آغاز می‌کنند. مجوز چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات هم اخیراً اخذ شده که در بازه یک ساله باید انجام شود و تاکنون مناقصه چهار هزار مگاوات مشخص شده است.

توسعه تجدید پذیر ها می‌تواند تأثیر به سزایی در کاهش مشکلات زیست‌محیطی در کلان‌شهرهای کشور داشته باشد و علاوه بر آن توسعه نیروگاه‌های خورشیدی علاوه بر جبران ناترازی برق، موجب کاهش استفاده از سوخت‌های آلاینده برای ساخت و ساز برق در نیروگاه‌ها می‌شود.

حالا هم سازمان انرژی‌های تجدید پذیر، پیرو ابلاغ مصوبه شورای دانش مالی در مطالعات تاریخی ۱۲ مهرماه ۱۴۰۲ و مصوب شدن ساخت ۴۵۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر از محل صرفه جویی سوخت در حکومت سیزدهم و پس از طی شدن مراحل قانونی برای مشخص شدن سرمایه گذاران با برگزاری مناقصه عمومی، فرایند اجرای این پروژه با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط و در حضور حجت الاسلام رئیسی، مقام عالی رتبه محترم، ۴ دی ۱۴۰۲ در محل وزارت نیرو آغاز شد.

سرمایه گذاران ۴ شرکت برنده در مناقصه در قالب پنج سبد شامل، ۲ سبد ۱۵۰۰ مگاواتی و ۳ سبد ۵۰۰ مگاواتی، برای ۴۰۰۰ مگاوات معین گردیدند و یک سبد ۵۰۰ مگاواتی باقیمانده نیز در حال برگزاری مناقصه جهت انتخاب آخرین سرمایه گذار است.
با اجرای این مصوبه، سرمایه گذاران متعهد می‌شوند نیروگاه‌ها را با ظرفیت مجموع ۴۰۰۰ مگاوات انرژی برق خورشیدی تا حداکثر پیک برق سال ۱۴۰۳ به شبکه سراسری متصل کنند.

سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) برنامه ریزی لازم برای ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی تا اردیبهشت سال ۱۴۰۳ را انجام داده است و شرکت‌های برق منطقه‌ای به عنوان بازوی اجرایی ساتبا برای جلب مشارکت و اجرا توسط سرمایه گذاران همکاری خواهند کرد.

پیش از این کمانی، معاون وزیر نیرو درباره اقدامات صورت گرفته برای تسهیل فرایند ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌های انرژی تجدید پذیر در کشور گفته بود: کار ویژه‌ای در حال انجام است و مقامات بالای کشور در لحظه در حال پیگیری برای تسهیل امور ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر در کشور هستند؛ در پی این امر، وزیر نیرو دستورات لازم را به توانیر و برق منطقه‌ای‌های سراسر کشور ابلاغ کرده است.

همچنین موانع و مشکلات پیش روی شرکت‌های حاضر در این مناقصه از جمله تملک زمین‌ها، نحوه اتصال به شبکه و مشکلات زیست محیطی در جلسات متعددی با حضور عوامل ساتبا و سرمایه‌گذارها بررسی و رفع شد.

در مجموع ۳۸۱ ساختگاه برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات با محوریت ۱۶ برق منطقه‌ای در سراسر کشور وجود دارد؛ برق منطقه‌ای استان‌های تهران با ۳۲ درصد، فارس با ۱۰ درصد و سیستان و بلوچستان با ۹ درصد از استان‌هایی هستند که بیشترین سهم را در ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور دارند

حالا باید دید اجرای این مصوبه می‌تواند ۴ هزار مگاوات نیروی خورشیدی را به شبکه سراسری برق متصل کند یا آنکه راه طئلانی در پیش داریم.


توسعه انرژی‌های تجدید پذیر، اهمیت بسیاری دارد. محمود کمانی، رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر، اعلام کرده است که تا سال ۲۰۳۰ باید ۱۱۰ هزار گیگاوات انرژی تجدید پذیر ایجاد شود. مجوز انتقال ۴ هزار مگاوات انرژی تجدید پذیر به برنده‌های مناقصه داده شده و قرار است کارهای اجرایی به زودی آغاز شود. همچنین، با توسعه تجدید پذیرها می‌توان مشکلات زیست‌محیطی را در کلان‌شهرها کاهش داده و استفاده از سوخت‌های آلاینده برای ساخت و ساز برق در نیروگاه‌ها را کاهش داد. سازمان انرژی‌های تجدید پذیر برای ساخت ۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه از طریق صرفه جویی در سوخت پیروز مصوبه شورای دانش مالی شده و فرایند اجرایی این پروژه آغاز شده است. سرمایه گذاران در مناقصه ۴ سبد برنده شده‌اند که باید نیروگاه‌ها را به شبکه سراسری متصل کنند. ساتبا برنامه ریزی لازم برای ساخت ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی را انجام داده و شرکت‌های برق منطقه‌ای با آن همکاری خواهند کرد. تسهیل ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر از جانب مقامات بالای کشور در حال پیگیری است. موانع و مشکلات موجود در این مناقصه بررسی و رفع شده‌اند. در کل، برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات در سراسر کشور ۳۸۱ ساختگاه وجود دارد. استان‌های تهران، فارس و سیستان و بلوچستان بیشترین سهم را در این ساخت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *