“فرآیند ثبت نام موبایل به حالت استاندارد انجام می‌گیرد”

فرآیند رجیستری تلفن همراه به حالت عادی انجام می‌شود


متن فوق درباره اختلال در ارسال پیامک‌های سامانه همتا جهت فعال‌سازی تلفن‌های همراه است. بر اساس اخبار منتشر شده، این مشکل به دلیل عدم پرداخت هزینه پیامک به اپراتورها توسط سامانه همتا ایجاد شده و نارضایتی برخی از خریداران گوشی‌های موبایل را به دنبال داشته است. در پیگیری‌ها از سوی دیجیاتور، مشکلات ارسال پیامک رجیستری قبلاً نیز مورد تاکید قرار گرفته بود و از سوی مسئولان وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار بود این مشکلات به زودی برطرف شود. در پاسخ به خبرنگار دیجیاتور، وزیر مخابرات و تکنولوژی مخابرات اعلام کرد که این مشکل حل شده و مشکلی جدی وجود ندارد. همچنین، طبق آمارهای ارائه شده از سوی گمرک، با اجرای طرح رجیستری، میزان قاچاق گوشی‌های موبایل به صفر رسیده است.

به گزارش دیجیاتور، در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی پیرامون اختلال در ارسال پیامک‌های سامانه همتا جهت فعال‌سازی تلفن‌های همراه وجود داشت. بنا بر اخبار منتشر شده، این مشکل به دلیل عدم پرداخت هزینه پیامک به اپراتورها توسط سامانه همتا ایجاد شده و باعث ایجاد نارضایتی در میان برخی از خریداران گوشی‌های موبایل شده بود.

پیگیری مهر نتیجه داد

پیش از این، ایجاد اختلال در پیامک‌های رجیستری با انتشار گزارشی توسط مهر، در آذرماه سال جاری مورد پیگیری قرار گرفت. در همین زمینه، مصطفی درجزی، مدیرکل کسب‌وکار سازمانی همراه اول در پاسخ به خبرنگار دیجیاتور در پاسخ به این موضوع گفته بود که از سال ۱۳۹۶ هیچ هزینه‌ای توسط سامانه همتا به اپراتور همراه اول پرداخت نشده است. بر اساس اظهارات مسئولان وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قرار بود مشکل بدهی‌های این سامانه به اپراتور همراه اول حل شود؛ اما این مسئله مکرراً به تعویق می‌افتاد.

همان‌طور که گفته شد، این مسئله باعث نارضایتی مردم و فروشندگان موبایل شده بود؛ چرا که عدم ارسال پیامک موجب معضلات فراوان در بازار موبایل شده و بسیاری از افراد، برای فعال‌سازی گوشی‌‎های خریداری شده با مشکل مواجه می‌شدند.

از طرف دیگر، حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت‌وگو با خبرنگار دیجیاتور، با اشاره به مشکل ارسال پیامک رجیستری برای برخی از کاربران اپراتورهای موبایل، گفته بود: جلسه‌ای مشترک با حضور نمایندگان وزارت صمت، وزارت مخابرات و سازمان برنامه برنامه‌ریزی مالی برگزار شد که در جریان گفت‌وگوهای انجام شده در این جلسه، امیدواریم به‌زودی این معضل برطرف شود.

وزیر مخابرات: مشکل پیامک‌های همتا برطرف شد

در همین زمینه، عیسی زارع‌پور، وزیر مخابرات و تکنولوژی مخابرات در پاسخ به خبرنگار دیجیاتور در خصوص اختلال در سرویس پیامکی سامانه همتا گفت: درگذشته مشکلی بین اپراتورهای موبایل با سامانه در خصوص عدم پرداخت هزینه پیامک‌ها وجود داشت؛ اما در حال حاضر این مشکل رفع شده و مشکلی جدی وجود ندارد.

به گزارش مهر، مطابق اظهارات مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا پیش از اجرایی شدن طرح رجیستری در سال ۹۶، موبایل صدرنشین فهرست کالاهای قاچاق به کشور بود اما به واسطه اجرای این طرح رجیستری، میزان قاچاق این کالا در چند سال اخیر تقریباً به صفر رسیده است. بنابر آمارهای ارائه شده از سوی گمرک، در دو سال اخیر (۱۴۰۰ و ۱۴۰۱) مجموعاً بیش از ۷ میلیارد دلار گوشی موبایل به صورت قانونی وارد کشور شده است که در صورت عدم اجرای طرح رجیستری، این میزان به مجموع قاچاق کالا اضافه می‌شد.


گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که در ارسال پیامک‌های سامانه همتا برای فعال‌سازی تلفن‌های همراه، مشکلاتی وجود داشته است. این مشکل به دلیل عدم پرداخت هزینه پیامک به اپراتورها توسط سامانه همتا به وجود آمده است و باعث نارضایتی برخی از خریداران گوشی‌های موبایل شده است. پیگیری‌های صورت گرفته تاکنون نتیجه‌ی مثبتی داشته و مشکل رفع شده است. قبل از این، نیز مشکلات مربوط به ارسال پیامک‌های رجیستری بررسی شده و در جلسات مشترک برای حل این مسئله تلاش صورت گرفته است. سامانه همتا در گذشته هزینه‌های خود را به اپراتورها پرداخت نمی‌کرده است، اما اکنون این مشکل رفع شده و مشکل جدی‌ای وجود ندارد. انجام طرح رجیستری باعث کاهش قاچاق کالاها به صفر شده و میزان ورود قانونی گوشی‌های موبایل به کشور افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *