آغاز فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام در استان مرکزی

فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی دام در استان مرکزی آغاز شد


بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیردار در دام است که در صورت شیوع ، خسارات مالی زیادی را به واحدهای پرورش دام وارد می کند. برای مقابله با این بیماری ، برنامه های سازمان دامپزشکی کشور شامل اجرای همزمان فازهای واکسیناسیون تب برفکی در سراسر کشور است. در استان مرکزی نیز اجرای فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سبک و سنگین آغاز شده است. برای اجرای کامل فاز دوم ، اداره کل دامپزشکی استان با همکاری بسیج امکانات و نیروهای خود اقدام به ساماندهی تیم های عملیاتی کرده است. منتظر است که بیش از 100،000 رأس دام سنگین و 1،800،000 رأس دام سبک در این عملیات واکسیناسیون شرکت کنند. اما برای مقابله کامل با این بیماری باید اصول بهداشتی را رعایت کرد و از روش هایی مانند قرنطینه، کنترل تردد دام و اجرای برنامه های ضد عفونی استفاده کرد. به این ترتیب دامداران باید در زمان اجرای عملیات واکسیناسیون از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام خودداری کرده و همراه با تیم های واکسیناسیون شرایط بهداشتی را در واحدهای دامی خود اجرا کنند.

به گزارش دیجیاتور، محمد فتاحی اظهار کرد: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی واگیردار دام است که در صورت شیوع، خسارات مالی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: در برنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور به منظور مقابله با این بیماری اجرای همزمان فازهای سراسری واکسیناسیون تب برفکی در سراسر کشور در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: زمان اجرای فاز دوم تب برفکی در جمعیت دام سبک و سنگین در استان از امروز آغاز تا پایان بهمن ماه استمرار دارد.

فتاحی افزود: به منظور اجرای کامل فاز دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی اداره کل دامپزشکی استان با بسیج امکانات و نیروهای خود در بخش دولتی و خصوصی اقدام به ساماندهی اکیپ‌های عملیاتی کرده که پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۱۰۰ هزار رأس دام سنگین و یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأس دام سبک طی این عملیات تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرند.

وی گفت: با توجه به اینکه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد اما باید توجه داشت نمی‌توان به صورت صد درصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و اجرای برنامه‌های ضد عفونی توسط دامداران در کنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار مؤثر است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: انتظار است دامداران در زمان اجرای عملیات مایه کوبی تب برفکی از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام و همچنین تردد پرسنل و ماشین‌آلات بین واحدها خودداری کرده و ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون نسبت به اعمال شرایط بهداشتی در واحدهای دامی خود اقدام کنند.


بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی واگیردار دام است که در صورت شیوع، خسارات مالی فراوانی را به واحدهای پرورش دام وارد می‌کند. در برنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور به منظور مقابله با این بیماری اجرای همزمان فازهای سراسری واکسیناسیون تب برفکی در سراسر کشور در دستور کار قرار دارد. زمان اجرای فاز دوم تب برفکی در جمعیت دام سبک و سنگین در استان از امروز آغاز تا پایان بهمن ماه استمرار دارد. به منظور اجرای کامل فاز دوم طرح واکسیناسیون تب برفکی اداره کل دامپزشکی استان با بسیج امکانات و نیروهای خود در بخش دولتی و خصوصی اقدام به ساماندهی اکیپ‌های عملیاتی کرده که پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۱۰۰ هزار رأس دام سنگین و یک میلیون و ۸۰۰ هزار رأس دام سبک طی این عملیات تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرند. با توجه به اینکه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد اما باید توجه داشت نمی‌توان به صورت صد درصد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای، کنترل تردد دام، دفن بهداشتی تلفات و اجرای برنامه‌های ضد عفونی توسط دامداران در کنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار مؤثر است. انتظار است دامداران در زمان اجرای عملیات مایه تب برفکی از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام و همچنین تردد پرسنل و ماشین‌آلات بین واحدها خودداری کرده و ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون نسبت به اعمال شرایط بهداشتی در واحدهای دامی خود اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *