پایه‌گذاری عایق‌کاری توربین‌های گازی با بهره‌گیری از دانش ایرانی

عایق‌کاری توربین‌های گازی با تکیه بر دانش ایرانی


شرکت دانش‌بنیان “کلورز آریانا” توانسته با ساخت و ساز تخصصی عایق‌های توربین‌های گازی و بخار، تنها شرکت داخلی در زمینه طراحی و ساخت و ساز سامانه‌های عایقی در کشور شود. محصولات این شرکت در مراحل طراحی، ساخت، تأمین مواد، نصب اصولی و حرفه‌ای، تعمیرات‌دوره‌ای و تجهیز صنایع مختلف از جمله منابع هیدروکربن، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی به کار می‌روند. محصولات عایق حرارتی ژاکتی شرکت با فناوری روز دنیا و ارائه استانداردهای بین‌المللی ساخت و ساز شده‌اند و علاوه بر قابلیت رفع چالش‌های فنی، مالی و زیست‌محیطی، می‌توانند صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه نهایی محصولات صنعتی به همراه داشته باشند. شرکت “کلورز آریانا” ضمن بهینه‌سازی مراحل ساخت و ساز و استفاده از روش‌های نوآورانه و متنوع در کاهش هزینه و افزایش کیفیت محصولات، نیز خدمات پس از فروش را نیز ارائه می‌دهد. با تأمین نیاز صنایع مختلف به محصول عایق حرارتی ژاکتی، شرکت قراردادهای گوناگون در حوزه صنعتی از جمله نیروگاهی، منابع هیدروکربن، گاز و پتروشیمی را به‌عنوان محصول خود دریافت کرده و تمامی این قراردادها همچنان ادامه دارد. شرکت توانسته با استفاده از برنامه کاربردی توسعه داده شده خود و تخصص تیم فناوری طراحی و تحقیق و توسعه، محصولات فناوری طراحی و بهینه شده و با قیمت رقابتی را عرضه کند که همانطور که اظهار می‌کند، هنوز برخی قطعات از محصولات نسوز شرکت باید وارد شوند. شرکت همچنین آمادگی خود را برای ارائه مشاوره به تولیدکنندگان داخلی به شرط توانمندسازی و ارتقای محصولات داخلی نشان داده و در صورت ایجاد شرایط یکپارچه در کل سیستم عایق، آمادگی خود را برای امتحان محصولات داخلی نشان می‌دهد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از معاونت علمی، فناوری و دانش مالی دانش بنیان ریاست جمهوری، امیر عارفیان، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «کلورز آریانا» با بیان این که امروزه با توجه به نیاز تولیدی در افزایش بازدهی و عملکرد دستگاه‌های صنعتی مانند توربین‌های گازی و مؤلفه‌هایی مانند عمر کاری، دوام و سبک بودن آنها شاهد پیشرفت‌های خوبی در رابطه با عایق‌ توربین‌های گازی هستیم، اظهار داشت: در زمان تأسیس شرکت، ساخت و ساز تخصصی عایق‌ توربین‌های گازی و بخار در انحصار چند کشور خارجی بود. این شرکت به‌ منظور کسب دانش طراحی این محصولات موفق شد با تولیدکنندگان مطرح مواد اولیه عایق‌های حرارتی پیشرفته ارتباط بگیرد و به تنها شرکت داخلی برای پیاده‌سازی دانش فنی طراحی و ساخت و ساز سامانه‌های عایقی در کشور تبدیل شود.

وی درباره بازار این محصولات افزود: محصولات ما توانسته‌اند پاسخگوی نیاز کشور درمراحل طراحی، ساخت، تأمین‌ مواد در واحدهای جدید، تعمیرات‌دوره‌ای، نصب اصولی و کاملا حرفه‌ای عایق‌های‌ حرارتی باشد.

انواع سیستم‌های عایق‌ حرارتی و آکوستیکی از محصولات اصلی این شرکت است که به‌صورت ترکیبی با چینش‌ لایه‌های مختلف ساخت و ساز و نصب می‌شوند. ترکیب چینش لایه‌ها با در نظر گرفتن شرایط عملیاتی تجهیز و عایق، شرایط محیطی و سایر عوامل فنی در کلورز آریانا با کمک برنامه کاربردی توسعه داده شده در شرکت، طراحی و ارزیابی و پس از ساخت روی تجهیزات صنعتی نصب می‌شود.

عارفیان در این خصوص توضیح داد: محصول عایق حرارتی ژاکتی شرکت ما در حال حاضر به‌عنوان محصول فناوری طراحی‌شده و تجاری در کاربردها و مقیاس‌های مختلف طراحی و در کارخانه ساخت و ساز می‌شود. ما علاوه بر تکمیل زنجیره دانش و مهارت طراحی و ساخت این نوع عایق‏‌ها، خدمات پس از فروش هم ارائه می‌دهیم.

وی در رابطه با چالش‌های ارزی و زیست‌محیطی گفت: محصول ما با فناوری روز دنیا و مطابق با استانداردهای بین ‏المللی ساخت و ساز شده و ضمن صرفه‌جویی ارزی قابل‌توجه برای محصول نهایی، قابل ارائه به صنایع مختلف کشور از جمله منابع هیدروکربن، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی است.

این شرکت توانسته چالش‌‏های فنی ـ مالی ـ زیست‌محیطی متعدد در مسیر طراحی و ساخت و ساز محصول را رفع کند.

عارفیان افزود: علاوه بر این با بهینه‌‏سازی مراحل مختلف و استفاده از روش‌‏های نوآورانه و متنوع در ارائه محصول، موفق به افزایش سرعت ساخت و ساز و افزایش کیفیت محصول شده‌ایم.

با توجه به گستردگی کاربرد و نیاز صنایع مختلف به محصول عایق حرارتی ژاکتی، قراردادهای گوناگون صنعتی از جمله نیروگاهی، منابع هیدروکربن، گاز و پتروشیمی برای این محصول منعقد شده و هم‌اکنون نیز ادامه دارد.

عارفیان با مقایسه نمونه‌های خارجی مشابه عایق تولیدی شرکت گفت: در بحث طراحی، چینش لایه‌های مختلف تفاوت ایجاد می‌کند. ما در شرکت با بهره‌گیری از برنامه کاربردی تخصصی که خودمان توسعه داده‌ایم، همچنین توانمندی و مهارت تخصصی تیم فناوری طراحی و تحقیق و توسعه این امکان را فراهم کرده‌ایم که محصول فناوری طراحی و بهینه شده و ارتقا یافته‌تری را با قیمت رقابتی عرضه کنیم و علاوه بر عملکرد بهبود یافته فنی، طول عمر بالاتر و کارایی مناسب‌تری را در شرایط ویژه عملیاتی و بهره‌برداری ارائه دهیم. البته هنوز برخی از قطعات محصولات این شرکت مانند پارچه‌های تخصصی نسوز در داخل ساخت و ساز نمی‌شود و الزاما باید وارد شوند.

وی افزود: با ارائه مشاوره به تولیدکنندگان داخل و به شرط توانمندسازی و ارتقای محصولات داخلی حاضر به امتحان محصولات داخلی در صورت ایجاد شرایط یکپارچه در کل سیستم عایق با جایگزینی محصول داخلی خواهیم بود.


شرکت دانش‌بنیان “کلورز آریانا” موفق شده است با تولیدکنندگان مطرح مواد اولیه عایق‌های حرارتی پیشرفته ارتباط بگیرد و به‌تنهایی شرکت داخلی برای پیاده‌سازی دانش فنی طراحی و ساخت و ساز سامانه‌های عایقی در کشور تبدیل شود. محصولات این شرکت پاسخگوی نیاز کشور در مراحل طراحی، ساخت، تأمین‌ مواد در واحدهای جدید، تعمیرات‌دوره‌ای، نصب اصولی و کاملاً حرفه‌ای عایق‌های حرارتی هستند. انواع سیستم‌های عایق‌ حرارتی و آکوستیکی با ترکیب چینش لایه‌های مختلف توسط این شرکت ساخت و ساز و نصب می‌شوند. محصولات این شرکت با فناوری روز دنیا و مطابق با استانداردهای بین‌المللی ساخت و ساز می‌شوند و باعث صرفه‌جویی ارزی قابل‌توجه برای محصول نهایی و ارائه به صنایع مختلف کشور می‌شوند. این شرکت با بهینه‌‏سازی مراحل مختلف ساخت و ساز محصول، موفق به افزایش سرعت ساخت و ساز و افزایش کیفیت محصول شده است. با توجه به گستردگی کاربرد و نیاز صنایع مختلف به محصول عایق حرارتی ژاکتی، قراردادهای گوناگون صنعتی برای این محصول منعقد شده و هم‌اکنون نیز ادامه دارد. با استفاده از برنامه کاربردی توسعه داده شده در شرکت و توانمندی و مهارت تیم فناوری طراحی و تحقیق و توسعه، این شرکت محصولات فناوری طراحی و بهینه شده‌ای را با قیمت رقابتی عرضه کرده و علاوه بر عملکرد بهبود یافته فنی، طول عمر بالاتر و کارایی مناسب‌تری را در شرایط ویژه عملیاتی و بهره‌برداری ارائه می‌دهد. با ارائه مشاوره به تولیدکنندگان داخل، این شرکت حاضر به امتحان محصولات داخلی و جایگزینی محصولات داخلی با محصولات خارجی در صورت ایجاد شرایط یکپارچه در کل سیستم عایق خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *