ضرورت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌ها و سازمان‌های بنیان‌گذاری علمی

ضرورت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دانش‌بنیان‌ها


رئیس مرکز پیشرفت و فناوری ذخایر زمین، حمیدرضا سلیمانی، اعلام کرده است که یکی از وظایف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شناسایی بخش خصوصی فعال و معتبر است. او افزوده است که با توجه به گرمایش جهانی و مساله گرمایش زمین، نیاز به رصد و پایش تغییرات در سطح زمین و پوشش گیاهی برای سازماندهی دقیق و مقابله به موقع با آن بیشتر شده است. سلیمانی اظهار داشته است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند زمینه‌های همکاری مجموعه‌های دانش‌بنیان را با سازمان‌هایی مانند ذخایر زمین و آبخیزداری کشور، امور اراضی کشور و شیلات و عشایر فراهم کند. او همچنین از استفاده از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهره‌برداری از خدمات مرکز پیشرفت و فناوری ذخایر زمین نیز صحبت کرده است.

به گزارش دیجیاتور، حمیدرضا سلیمانی، رئیس مرکز پیشرفت و فناوری ذخایر زمین گفت: یکی از وظایف مهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شناسایی بخش خصوصی فعال و معتبر، معرفی آنان به مجموعه‌هایی مانند سازمان ذخایر زمین و آبخیزداری کشور و حمایت از پروژه‌هایی که می‌تواند به عنوان یک شرکت نوپا کلید بخورد، است.

وی افزود: با توجه به گرمایش جهانی، مساله گرمایش زمین و اهمیت تأمین امنیت غذایی، رصد و پایش تغییرات در سطح زمین و پوشش گیاهی به منظور سازماندهی دقیق و مقابله به موقع با آن، ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

سلیمانی تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند زمینه‌های همکاری مجموعه‌های دانش‌بنیان را با سازمان‌هایی مانند ذخایر زمین و آبخیزداری کشور، امور اراضی کشور، شیلات و عشایر بیش از پیش فراهم کند، زیرا این مجموعه‌ها در واقع بهره‌برداران خدمات و فناوری‌های این شرکت‌ها در زمینه پایش‌های هوایی و زمینی، شناسایی تغییرات پوشش گیاهی، شناسایی ریسک‌ها مانند حریق در مراتع و جنگل‌ها و آفات و بیماری‌های مرتعی و جنگلی و ساخت و سازها روی اراضی هستند.

سلیمانی با بیان این که مرکز پیشرفت و فناوری ذخایر زمین، شرکت‌های دانش‌بنیان را برای بهره‌گیری از خدماتشان شناسایی می‌کند، تصریح کرد: در این نمایشگاه، صحبت‌های اولیه با چند شرکت خصوصی انجام داده‌ایم که برای استفاده از خدمات آنها به تأمین اعتبار نیاز است.

وی ادامه داد: مجموعه‌های سازمان ذخایر زمین و آبخیزداری کشور از حدود سه دهه پیش از سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی و تصاویر ماهواره‌ای در فعالیت و اجرای طرح‌هایش استفاده می‌کند.

رئیس مرکز پیشرفت و فناوری ذخایر زمین گفت: ما برای استفاده از خدمات مجموعه‌ها و سازمان‌هایی مانند سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی کشور به لحاظ تجهیزات سخت‌افزاری مشکلی نداریم، اما باید بتوانیم برای دریافت برخی خدمات با شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش‌های خصوصی ارتباط برقرار کنیم.

سلیمانی اذعان داشت: بخش خصوصی در چند سال اخیر به قابلیت‌های خوبی برای ارائه خدمات مورد نیاز مجموعه‌های وزارت جهاد زراعت دست یافته است.


معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وظیفه‌ای که دارد، شناسایی بخش خصوصی فعال و معتبر، معرفی آنان به مجموعه‌هایی مانند سازمان ذخایر زمین و آبخیزداری کشور و حمایت از پروژه‌هایی که به عنوان یک شرکت نوپا کلید بخورد، است. گرمایش جهانی و اهمیت تأمین امنیت غذایی باعث شده است که رصد و پایش تغییرات در سطح زمین و پوشش گیاهی با اهمیت بیشتری روبرو شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند زمینه‌های همکاری مجموعه‌های دانش‌بنیان را با سازمان‌هایی مانند ذخایر زمین و آبخیزداری کشور، امور اراضی کشور، شیلات و عشایر فراهم کند. مرکز پیشرفت و فناوری ذخایر زمین شرکت‌های دانش‌بنیان را شناسایی کرده و برای بهره‌گیری از خدماتشان با آنها همکاری می‌کند. مجموعه‌های سازمان ذخایر زمین و آبخیزداری کشور از سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی و تصاویر ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. بخش خصوصی در سال‌های اخیر قابلیت‌های خوبی برای ارائه خدمات مورد نیاز مجموعه‌های وزارت جهاد زراعت دست یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *