اهمیت برنامه‌ریزی برای دستیابی به تعادل پایدار در منابع منابع آبی

ضرورت برنامه ریزی برای دست‌یابی به تعادل پایدار در منابع آب


رئیس سازمان پیش‌بینی آب و هوا کشور در نشست حکمرانی منابع آبی، افزایش کم‌آبی‌ها در کشور را بیان کرده و گفته است که منابع منابع آبی زیرزمینی به شدت برداشت شده و بسیاری از مناطق کشور با فرونشست و پیامدهای آن روبرو شده‌اند. به همین دلیل، باید از ظرفیت‌های منابع آبی‌های جوی استفاده شود و برنامه‌ریزی مناسبی در حوزه‌های مختلف سازماندهی منابع منابع آبی انجام شود. تغییر اقلیم نیز به اثرات مختلفی منجر شده است، از جمله افزایش پدیده‌های حدی و تغییر نوع بارش‌ها. اما ممکن است در صورت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، افزایش دما و پیامدهای آن کاهش یابد. در حال حاضر، افزایش دما در دنیا حدود ۱.۲ تا ۱.۴ درجه سلسیوس است و پیامدهای آن در کشور نیز قابل مشاهده است.

به گزارش دیجیاتور، سحر تاج بخش مسلمان رئیس سازمان پیش‌بینی آب و هوا کشور در نشست حکمرانی منابع آبی در حاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی ایران ژئو در تهران، گفت: افزایش کم‌آبی‌ها در کشور سبب شده تا منابع منابع آبی زیر زمین به شدت برداشت شود و بسیاری از مناطق کشور با چالش فرونشست و پیامدهای آن مواجه شوند. ناچار هستیم در غالب یک برنامه به خصوص در حوزه‌های مرتبط با منابع آبی مثل سازماندهی منابع منابع آبی، بخش زراعت، حوزه تولیدی، اکوسیستم و سایر حوزه‌های مرتبط، از ظرفیت‌های منابع آبی‌های جوی استفاده کنیم.

رئیس سازمان پیش‌بینی آب و هوا کشور ادامه داد: باید برنامه‌ریزی درستی تدوین شود تا با این شرایط، کشور به سمت تعادل پایدار از نظر منابع آبی هدایت شود به خصوص در بخش منابع منابع آبی‌های زیر زمینی که اکنون یکی از سخت‌ترین و پر چالشی‌ترین مسائل کشور را به خود اختصاص داده است. آنچه بدیهی است استفاده از ظرفیت‌های موجود کشور برای برنامه‌ریزی سازماندهی منابع منابع آبی است چراکه سناریوهای بلند مدت نشان از پیامدهای منفی زیاد تغییر اقلیم در این حوزه است.

وی ادامه داد: کره زمین امسال گرم‌ترین بهار، گرم‌ترین تابستان، گرم‌ترین پاییز و احتمالاً گرم‌ترین زمستان خود را از زمان ثبت رکوردهای جوی تا کنون دیده است و سال ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال زمین است. گرمایش زمین اثرات و پیامدهای متعددی داشته است که یکی از آن‌ها که تقریباً در تمام مناطق کره زمین رخ داده و می‌دهد، افزایش رخداد پدیده‌های حدی است.

تاج بخش اضافه کرد: افزایش کم‌آبی، افزایش توفان‌های گردوخاک و تغییر نوع بارش‌ها و… نمونه‌های ملموس از پیامدهای تغییر اقلیم است که در کشور ما نیز مشاهده شده است. ممکن است مقادیر بارش در طول سه دهه تغییر نکند ولی تیپ بارش متفاوت می‌شود، تجربه ما در ایران نشان می‌دهد که تقریباً بیشتر بارش‌های ما به سمت سیلابی شدن حرکت کرده است. اگر چه در کشور ما مقدار بارش نیز کاهش پیدا کرده است.

رئیس سازمان پیش‌بینی آب و هوا کشور گفت: بر اساس گزارش‌های هیأت بین دولتی تغییر اقلیم، سناریوهای مختلفی برای شرایط زمین در دهه‌ها و سده‌های آینده تعریف شده است که در بدبینانه‌ترین حالت دمای کره زمین تا ۵ درجه سلسیوس افزایش پیدا می‌کند و پیامدهای ناگواری رخ خواهد داد.

تاج بخش ادامه داد: در خوش‌بینانه خوشبینانه‌ترین حالت و در صورت به صفر رسیدن انتشار گازهای گلخانه‌ای روند افزایش دما و پیامدهای ناشی از آن کاهش می‌یابد. سناریوهای هیأت بین دولتی تغییر اقلیم بر اساس قوانین احتمالاتی تعریف شده است و مدام در حال به روز رسانی است.

رئیس سازمان پیش‌بینی آب و هوا کشور گفت: اکنون روند افزایش دما بین ۱.۲ تا ۱.۴ درجه سلسیوس در دنیا اتفاق افتاده است و پیامدهای آن در کشور ما هم قابل مشاهده است.


افزایش کم‌آبی در کشور سبب شده تا منابع منابع آبی زیر زمینی به شدت برداشت شود و بسیاری از مناطق کشور با چالش فرونشست و پیامدهای آن مواجه شوند. ناچار هستیم در غالب یک برنامه به خصوص در حوزه‌های مرتبط با منابع آبی مثل سازماندهی منابع منابع آبی، بخش زراعت، حوزه تولیدی، اکوسیستم و سایر حوزه‌های مرتبط، از ظرفیت‌های منابع آبی‌های جوی استفاده کنیم. باید برنامه‌ریزی درستی تدوین شود تا با این شرایط، کشور به سمت تعادل پایدار از نظر منابع آبی هدایت شود به خصوص در بخش منابع منابع آبی‌های زیر زمینی که اکنون یکی از سخت‌ترین و پر چالشی‌ترین مسائل کشور را به خود اختصاص داده است. افزایش کم‌آبی، افزایش توفان‌های گردوخاک و تغییر نوع بارش‌ها نمونه‌های ملموس از پیامدهای تغییر اقلیم است که در کشور ما نیز مشاهده شده است. بر اساس گزارش‌های هیأت بین دولتی تغییر اقلیم، سناریوهای مختلفی برای شرایط زمین در دهه‌ها و سده‌های آینده تعریف شده است که در بدبینانه‌ترین حالت دمای کره زمین تا ۵ درجه سلسیوس افزایش پیدا می‌کند و پیامدهای ناگواری رخ خواهد داد. در صورت به صفر رسیدن انتشار گازهای گلخانه‌ای روند افزایش دما و پیامدهای ناشی از آن کاهش می‌یابد. روند افزایش دما بین ۱.۲ تا ۱.۴ درجه سلسیوس در دنیا اتفاق افتاده است و پیامدهای آن در کشور ما هم قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *