صرفه‌جویی ارزی به ارزش ۱.۳ میلیارد یورو با حمایت از طرح‌های بنیان‌گذاری علمی

صرفه‌جویی ارزی ۱.۳ میلیارد یورویی با حمایت از طرح‌های دانش بنیان


در جلسه شورای راهبری فناوری و تولیدات دانش بنیان و هیأت امنای صندوق پیشرفت و شکوفایی که با حضور مقامات دولتی برگزار شد، رئیس صندوق پیشرفت و شکوفایی درباره فعالیت های این صندوق و ارائه خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان در حکومت سیزدهم گزارش داد. او اشاره کرد که خدمات مالی ارائه شده به شرکت های دانش بنیان در حکومت سیزدهم پنج برابر میانگین سالانه خدمات در تمام حکومت های قبل بوده است. همچنین، او به استفاد

به گزارش دیجیاتور به نقل از صندوق پیشرفت و شکوفایی، سومین جلسه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان و هیأت امنای صندوق پیشرفت و شکوفایی، با حضور رئیس‌جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر تولیدی، استخراج معدنی و بازرگانی، وزیر امور دانش مالی و دارایی، معاون علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و رئیس صندوق پیشرفت و شکوفایی ریاست جمهوری روز گذشته (سه‌شنبه ۵ دی ۱۴۰۲) برگزار شده است.

دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق پیشرفت درباره موضوعات مطرح شده در این جلسه با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این صندوق در دو سال اخیر، به رشد چشمگیر خدمات مالی ارائه‌شده به شرکت‌های دانش‌بنیان در حکومت سیزدهم اشاره کرد و گفت: میانگین سالانه خدمات مالی ارائه‌شده در این حکومت به شرکت‌های دانش بنیان، ۵ برابر میانگین سالانه خدمات در تمام حکومت‌های قبل بوده است.

خیاطیان در ادامه با تاکید بر اهتمام جدی صندوق پیشرفت و شکوفایی به استفاده از ابزارهای متنوع مالی برای جذب منابع از طریق بازار پول و سرمایه برای توسعه حمایت‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: با تدوین و اجرایی‌سازی بسته رشد ساخت و ساز شرکت‌های دانش‌بنیان، با اتکا به منابع بانکی و همچنین استفاده از ابزار ضمانت‌نامه صندوق پیشرفت، امیدواریم رشد ۱۰۰ همتی ساخت و ساز و فروش شرکت‌های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ (نسبت به سال قبل) محقق شود.

وی در خصوص تسهیلات اشتغال مندرج در تبصره ۱۸ مقررات برنامه‌ریزی مالی نیز گفت: به منظور کمک به توسعه اشتغال در زیست‌بوم فناوری و پیشرفت کشور و در اجرای جز ۴ بند «ب» تبصره ۱۸ مقررات برنامه‌ریزی مالی ۱۴۰۲، شناسایی، ارزیابی اولیه و معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق متقاضی به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات تکلیفی قرض‌الحسنه تبصره ۱۸ در حال انجام است که تاکنون تعداد زیادی از شرکت‌ها موفق به دریافت این تسهیلات شده‌اند.

رئیس صندوق پیشرفت و شکوفایی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این صندوق، راه‌اندازی بیش از ۸۹۰ خط ساخت و ساز جدید، ایجاد ۱۰۵ هزار فرصت شغلی و کمک به تحقق صرفه‌جویی ارزی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورویی را بخشی از اثربخشی خدمات این صندوق از ابتدای تأسیس تاکنون برشمرد و بر انضباط و شفافیت مالی چند ساله صندوق و مقبول بودن گزارش حسابرسی آن برای پنجمین سال متوالی تأکید کرد.

مسابقه شکوفا، فصلی برای شکوفایی بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان

وی با اشاره به آغاز پخش مسابقه تلویزیونی «شکوفا» از شبکه یک سیما که به همت صندوق پیشرفت و شکوفایی و با مشارکت سازمان صداوسیما با هدف تأمین مالی جمعی طرح‌های دانش‌بنیان ساخت و ساز شده است، گفت: تأمین مالی جمعی (crowdfunding)، یکی از ابزارهای جدید و نوآورانه است که زمینه مشارکت مردم و تامین مالی در حوزه‌های مختلف از جمله پیشرفت و فناوری را فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با هدف استفاده از ظرفیت تأمین مالی جمعی برای حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان و مردمی‌سازی تأمین مالی دانش مالی دانش‌بنیان، مسابقه تلویزیونی «شکوفا» طراحی و ساخت و ساز شده است که پخش آن از هفته آینده از شبکه یک سیما آغاز می‌شود. این مسابقه درحقیقت بستری است که نیاز مالی شرکت‌های دانش‌بنیان را با مشارکت مردم و استفاده از سرمایه‌های خُرد آنها تأمین می‌کند.

خیاطیان با اشاره به یکی دیگر از برنامه‌های صندوق پیشرفت و شکوفایی با هدف معرفی دستاوردهای دانش‌بنیان کشور که مورد تأکید ویژه مقام معظم رهبری است، گفت: برنامه‌های مختلفی برای اطلاع‌رسانی در زمینه پیشرفت‌های کشور در حوزه دانش‌‎بنیان تدوین شده است که از جمله آن می‌توان به جهاد تبیین و کمک به برنامه راهیان پیشرفت (برنامه پیشنهادی و مورد تأکید رئیس‌جمهور به منظور تبیین و معرفی دستاوردهای تحول سیاسی ایران به نسل جوان) اشاره کرد.

رئیس صندوق پیشرفت و شکوفایی همچنین، با اشاره به برخی محورهای صحبت‌های رئیس جمهور در سومین جلسه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان و هیأت امنای صندوق پیشرفت و شکوفایی گفت: دکتر رئیسی در این جلسه، ضمن ابراز خرسندی از خبر افزایش خدمات ارائه‌شده در حکومت سیزدهم به شرکت‌های دانش‌بنیان، بر لزوم تداوم این امر تأکید کرد.

ضرورت ایجاد ابر شرکت‌های دانش‌بنیان برای تحرک جدی در دانش مالی کشور

به گفته خیاطیان، رئیس جمهور همچنین با تأیید عملکرد صندوق پیشرفت در استفاده از ابزارهای متعدد و افزایش قابل توجه بهره‌وری منابع در اختیار و تاکید بر افزایش آن، به ضرورت ایجاد ابر شرکت‌های دانش‌بنیان که باعث تحرک جدی در دانش مالی کشور می‌شوند، و درعین حال توجه و حمایت از شرکت‌های کوچک و نوپا اشاره کردند.

رئیس صندوق پیشرفت و شکوفایی خاطرنشان کرد: دکتر رئیسی در این نشست به تخصیص اعتبارات پیش‌بینی‌شده در مقررات برنامه‌ریزی مالی برای صندوق پیشرفت و اعتقاد راسخ به اینکه اعتبارات مرتبط با حوزه دانش‌بنیان هزینه نیست، بلکه تامین مالی است، اشاره داشتند.

خیاطیان، لزوم اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از مهاجرت اعضای شرکت‌های دانش‌بنیان به خارج از کشور، تاکید بر تحقق فروش خارجی محصولات و خدمات دانش‌بنیان‌ها، تاکید بر تخصیص منابع پیش‌بینی‌شده در تبصره ۱۸ از سوی بانک‌ها و پیگیری رئیس‌جمهور در این مورد را از دیگر محورهای صبحت‌های دکتر رئیسی در این نشست عنوان کرد.

رئیس صندوق پیشرفت و شکوفایی گفت: رئیس جمهور ضمن استقبال از برنامه حمایت از راهیان پیشرفت از سوی صندوق پیشرفت و شکوفایی بر گسترش چنین برنامه‌هایی با توجه به امید آفرین بودن آنها تأکید کرد.


سومین جلسه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان و هیأت امنای صندوق پیشرفت و شکوفایی با حضور رئیس‌جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر تولیدی، استخراج معدنی و بازرگانی، وزیر امور دانش مالی و دارایی، معاون علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و رئیس صندوق پیشرفت و شکوفایی ریاست جمهوری روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *