صدور سند مالکیت برای اراضی مسکونی موجود در سکونتگاه‌های غیرقانونی

صدور سند برای اراضی مسکونی تصرفی مستقر در سکونتگاه‌های غیررسمی


در یک نشست خبری، محمد آئینی، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد که اراضی مسکونی تصرفی مستقر در سکونتگاه‌های غیررسمی قابل سند دار شدن هستند. او اظهار داشت که در حال حاضر تنها ۳۰ درصد از واحدهای مسکونی موجود در این مناطق سند دارند و ۷۰ درصد بدون سند هستند. براساس این اطلاعات، اگر ساخت و ساز این واحدها قبل از اول فروردین ۱۳۹۴ انجام شده باشد، مالکان به مدت سه ماه فرصت دارند تا ادله خود را برای مالکیت ارائه کنند و درخواست صدور سند رسمی را در سامانه تسهیلات بازآفرینی ثبت کنند. همچنین، اعلام شد که ۲۴ هزار و ۳۲۰ نفر در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و تاکنون ۱۰۷۹ واحد سنددار شده‌اند. از این تعداد، ۱۸۰۰ هکتار زمین تصرفی متعلق به حکومت است. در ضمن، برای صدور سند، زمین‌هایی که تا قبل از مطالعات تاریخی ۱۳۹۴/۰۱/۰۱ ساخت و ساز در آنها انجام شده است مورد تایید قرار می‌گیرند و یک یگان حفاظتی جدید توسط سازمان ملی زمین و مسکن ایجاد شده است که از تصرف اراضی دولتی جلوگیری می‌کند.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در نشست خبری امروز (۴ دی) از امکان سند دار شدن اراضی مسکونی تصرفی مستقر در سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد واحدهای مسکونی مستقر در سکونتگاه‌های غیررسمی و محلات محروم حاشیه‌ای سند دارند و ۷۰ درصد سند ندارند که واحدهای بدون سند، به شرط آنکه ساخت عیانی آنها مربوط به قبل از اول فروردین ۱۳۹۴ باشد، سه ماه فرصت دارند همه ادله خود را برای مالکیت این واحدها و تقاضای صدور سند رسمی در سامانه تسهیلات بازآفرینی به نشانی facility.udrc.ir بارگذاری کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ۲۴ هزار و ۳۲۰ نفر در سامانه ثبت‌نام کردند و ۱۰۷۹ واحد سنددار شدند. ۱۸۰۰ هکتار از این اراضی، جز زمین‌های تصرفی حکومت هستند.

وی گفت: البته صدور سند برای زمین‌هایی است که تا قبل از مطالعات تاریخی ۱۳۹۴/۰۱/۰۱ ساخت و ساز در آنها انجام شده است. از این مطالعات تاریخی به بعد یگان حفاظتی سازمان ملی زمین و مسکن راه‌اندازی شد که از تصرف اراضی دولتی جلوگیری به عمل می‌آورد.


امکان سند دار شدن اراضی مسکونی تصرفی مستقر در سکونتگاه‌های غیررسمی به وجود آمده است. درحال حاضر، ۳۰ درصد واحدهای مسکونی مستقر در سکونتگاه‌های غیررسمی سند دارند و ۷۰ درصد سند ندارند. واحدهای بدون سند می توانند سه ماه فرصت داشته باشند تا با بارگذاری ادله خود در سامانه تسهیلات بازآفرینی، صدور سند رسمی را درخواست کنند. در سامانه ثبت نام برای صدور سند، ۲۴ هزار و ۳۲۰ نفر ثبت نام کرده‌اند و ۱۰۷۹ واحد سنددار شده اند. ۱۸۰۰ هکتار از این اراضی، زمین‌های تصرفی حکومت هستند. صدور سند فقط برای زمین‌هایی صورت می‌گیرد که تا قبل از مطالعات تاریخی ۱۳۹۴/۰۱/۰۱ ساخت و ساز در آنها انجام شده است. از این مطالعات تاریخی به بعد یگان حفاظتی سازمان ملی زمین و مسکن راه‌اندازی شده است که از تصرف اراضی دولتی جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *