شناسایی 40 هزار تغییر کاربری غیرمجاز توسط سامانه پنجره واحد زمین

شناسایی ۴۰ هزار تغییر کاربری غیرمجاز توسط سامانه پنجره واحد زمین


به گفته وزارت مخابرات و تکنولوژی مخابرات، با گسترش خدمات سامانه پنجره واحد زمین به استان‌های کشور، هزاران هکتار از اراضی با استفاده از AI پایش شده و تاکنون بیش از ۴۰ هزار تغییر کاربری شناسایی شده است. همچنین بر اساس اعلام، با استفاده از الگوریتم‌های AI، دقت شناسایی تخلفات بهبود یافته و زمان صدور مجوزهای زمینی بسیار کاهش یافته است. سامانه پنجره واحد زمین توسط سازمان تکنولوژی مخابرات ایران راه‌اندازی شده و بهره‌برداری این سامانه توسط سازمان ذخایر زمین و آبخیزداری کشور انجام می‌شود.

به گزارش دیجیاتور به نقل از وزارت مخابرات و تکنولوژی مخابرات، بنا بر اعلام سازمان تکنولوژی مخابرات ایران، با سراسری شدن خدمات سامانه پنجره واحد زمین به ۱۶ استان باقیمانده کشور، هزاران هکتار از اراضی کشور با استفاده از AI مورد پایش قرار گرفت.

بر اساس این اعلام، سامانه پایش اراضی که یکی از دو زیرسامانه پنجره واحد زمین است و نیز وظیفه پردازش و مقایسه تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از تغییر کاربری در بازه‌های زمانی مختلف و با تکیه بر AI را به عهده دارد، موفق به شناسایی بیش از ۴۰ هزار تغییر کاربری شد که این تصاویر حفاظت ۲۰ هزار هکتار از اراضی سراسر کشور را در پی داشته است.

در همین راستا، استفاده از الگوریتم‌های AI در پردازش تصاویر ماهواره‌ای زمین که توسط دو شرکت دانش بنیان انجام شد باعث بهبود ۴۵ درصدی در دقت شناسایی تخلفات نسبت به ابتدای سال جاری شده است.

زیرسامانه درگاه متقاضیان مردمی که به صدور مجوزهای زمین محور می‌پردازد نیز با اتصال حدود ۲۴ دستگاه از ۴۷ دستگاه اجرایی و با کاهش محسوس زمان انتظار برای متقاضیان دریافت مجوز و بدون نیاز به مراجعه حضوری، نسبت به صدور مجوزهای مختلف می‌پردازد به طوری که تا کنون بیش از ۴۹۰ هزار درخواست، توسط بیش از ۳۷۸ هزار متقاضی دریافت خدمت و مجوز در بستر نرم‌افزاری زمین ثبت شده است. پاسخگویی به این درخواست‌ها که پیش از این ماه‌ها به طول می‌انجامید، با استفاده از خدمات سامانه زمین در مقایسه با قبل به ۵۰ درصد کاهش یافته است و در حال حاضر در بسیاری موارد در کمتر از ۹۰ روز، مجوز درخواستی متقاضیان صادر می‌شود. مجوزهایی که توسط سکوی زمین صادر می‌شود، نیازمند تبادل استعلام‌های متعددی در میان دستگاه‌های متولی است که همگی رایگان و بعضاً بلادرنگ پاسخ داده می‌شوند. پیش از این که سامانه زمین فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کند، برخی دستگاه‌ها به طور غیرقانونی برای پاسخگویی به استعلامات، اقدام به اخذ وجه از مردم می‌کردند که با آنها برخورد شد.

بنا بر این گزارش، سامانه پنجره واحد زمین توسط سازمان تکنولوژی مخابرات ایران و با همکاری دبیرخانه ستاد هماهنگی و مبارزه با مفاسد مالی راه‌اندازی شده و بهره‌بردار این سامانه سازمان ذخایر زمین و آبخیزداری کشور است. سامانه پنجره واحد زمین به نشانی iraneland.ir هم اکنون آماده ارائه خدمات به متقاضیان است.


پایش اراضی با استفاده از AI، شناسایی تغییرات کاربری و حفاظت از اراضی، افزایش دقت در شناسایی تخلفات، کاهش زمان صدور مجوزهای زمین محور، پاسخگویی سریع‌تر به درخواست‌ها، ابطال روش‌های غیرقانونی در صدور مجوزها و همکاری سازمان تکنولوژی مخابرات ایران با سازمان ذخایر زمین و آبخیزداری کشور برای اجرای سامانه پنجره واحد زمین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *