گسترش سریع سویه کووید JN.۱

سویه کووید JN.۱ به سرعت در حال گسترش است


در این متن، اشاره‌ای به سویه جدید بیماری همه‌گیر با نام JN.۱ شده است که در حال گسترش است. سازمان جهانی بهداشت این سویه را به عنوان یک خطر نوظهور برای سلامت عمومی جهانی توصیف کرده ولی همچنان انتظار می‌رود واکسن‌های نوارسازی شده کووید ۱۹ در این فصل همچنان محافظت کننده باشند. همچنین، اشاره شده است که حتی با گسترش گسترده این سویه، واکسن‌های تک ظرفیتی احتمالاً علیه JN.۱ مؤثر است.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور به نقل از مدیسن نت، تاکنون مشخص نشده است که این سویه بسیار جهش یافته نسبت به سویه های قبلی بیماری همه‌گیر باعث ایجاد بیماری شدیدتر شود. با این حال، سریع‌تر از جد خود، سویه BA.۲.۸۶ در حال گسترش است.

سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود نوشت: «JN.۱ همچنان در چندین کشور گزارش شده و شیوع آن به سرعت در سطح جهانی در حال افزایش است.»

سازمان جهانی بهداشت انواع مورد توجه را آنهایی تعریف می‌کند که به اندازه کافی نگران کننده هستند تا مطالعات آزمایشگاهی و تحقیقات میدانی آنها را افزایش دهند.

انواع موردتوجه همچنین باید دارای جهش‌های ژنتیکی باشند که ویژگی کلیدی ویروس را تغییر می‌دهند، مانند قابلیت انتقال آن یا اینکه چگونه از درمان‌ها و واکسن‌ها فرار می‌کند. این سویه همچنین باید به گونه‌ای در حال رشد باشد که بتواند “یک خطر نوظهور برای سلامت عمومی جهانی” باشد.

با این حال، سازمان جهانی بهداشت گفت که شواهد اولیه نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد جهش‌های JN.۱ توانایی آن را برای رد شدن از دفاع ایمنی بدن افزایش می‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود گفت: «بر اساس ویژگی‌های ژنتیکی، JN.۱ ممکن است دارای برخی مزیت‌های آنتی ژنی باشد که از ایمنی قبلی جلوگیری می‌کند.»

این سازمان افزود، حتی با وجود گسترش گسترده JN.۱، انتظار می‌رود واکسن‌های به روزشده کووید ۱۹ در این فصل همچنان در برابر عفونت ناشی از سویه JN.۱ محافظت کنند.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود خاطرنشان کرد: «علیرغم کاهش خنثی‌سازی JN.۱، محافظت توسط واکسن‌های تک ظرفیتی XBB.۱.۵ احتمالاً علیه JN.۱ مؤثر است».


گسترش سویه BA.۲.۸۶ در حال افزایش است. شیوع JN.۱ به سرعت در سطح جهانی در حال افزایش است. با وجود گسترش گسترده JN.۱، انتظار می‌رود واکسن‌های به روزشده کووید ۱۹ در این فصل همچنان در برابر عفونت ناشی از سویه JN.۱ محافظت کنند. علیرغم کاهش خنثی‌سازی JN.۱، محافظت توسط واکسن‌های تک ظرفیتی XBB.۱.۵ احتمالاً علیه JN.۱ مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *