تأثیر ذرات زیر ۲.۵ میکرون و مشکلات زیست‌محیطی در مرگ و میر مردم ایران

سهم آلودگی هوا و ذرات زیر ۲.۵ میکرون در مرگ و میر ایرانی ها


در این پاراگراف، علیرضا مصداقی نیا در یک نشست تخصصی بهداشت محیط، به تاریخچه بهداشت محیط در قرن ۱۹ و اهمیت آن در امروزه اشاره کرده است. او بیان کرده که فناوری طراحی بهداشت عمومی در آمریکا به فناوری طراحی اکوسیستم تبدیل شده است و امروزه فناوری طراحی زیست محیطی سلامت، بخشی از آن است. وی همچنین اهمیت عوامل محیطی در سلامت انسان و نقش بهداشت محیط در کاهش نابرابری‌ها و افزایش کیفیت زندگی را بیان کرده و نیاز به برنامه‌ریزی و اقدامات فعال‌تر در زمینه بهداشت محیط را مورد تأکید قرار داده است.

به گزارش دیجیاتور، علیرضا مصداقی نیا، در نشست تخصصی بهداشت محیط در فرهنگستان علوم علوم درمانی، به تاریخچه بهداشت محیط در قرن ۱۹ و سالم سازی منابع آبی مصرفی و تصفیه پساب در انگلستان اشاره کرد و گفت: نام این رویکرد بهداشتی در ابتدا فناوری طراحی بهداشت عمومی بود که در سال‌های بعد با توسعه دانش این رشته در آمریکا نام فناوری طراحی بهداشت و در نهایت فناوری طراحی اکوسیستم به خود گرفت که امروزه فناوری طراحی زیست محیطی سلامت، بخشی از آن است.

وی با اشاره به اینکه قصد دارد اشاراتی به چالش‌ها و راهکارهای مسائل بهداشت محیط در عرصه آموزش، پژوهش و اجرا داشته باشد تعریف نخست از نیازمندی‌های کارشناسان بهداشت محیط را اینگونه ارائه کرد: دانش آموختگان این رشته باید مهارت ارزیابی، اصلاح و کنترل عوامل مؤثر بر بهداشت محیط را داشته باشند.

استاد موسسه آموزش عالی علوم علوم درمانی تهران، با اشاره به رقم ۲۴ درصدی مرگ و میرها بر اثر عوامل محیطی که حدود ۱۴ میلیون نفر در سال می‌شود، ادامه داد: در ایران مشکلات زیست‌محیطی و ذرات زیر ۲.۵ میکرون از مهم‌ترین تهدید کننده‌های محیطی سلامت هستند که شاید تا سالانه ۳۰ هزار مرگ را سبب شود.

وی از گرمایش جهانی و کاهش منابع منابع آبی، بهسازی ناایمن و منابع آبی آشامیدنی ناسالم به عنوان دیگر عوامل محیطی یاد کرد و افزود: اهمیت عوامل محیطی در سلامت انسان و نقشی که بهداشت محیط در این زمینه می‌تواند داشته باشد، امروزه بیش از گذشته مورد توجه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است؛ زیرا اقدامات فناوری طراحی بهداشت محیط با هزینه پایین و اثربخشی بالا، افزایش کیفیت زندگی و رضایت عمومی را در پی دارند و با توزیع عادلانه امکاناتی همچون منابع آبی و هوای پاک به کاهش نابرابری‌ها کمک می‌کنند.

عضو فرهنگستان علوم علوم درمانی درباره آموزش رشته بهداشت محیط گفت: هم اکنون در تمامی مقاطع از کاردانی تا دکترای تخصصی در کشور ما دانشجوی بهداشت محیط داریم که زیر نظر ۳۹۰ عضو هیأت علمی آموزش می‌بینند.

وی، تعداد دانشجویان دکترا را ۱۶۰ نفر و مقطع کارشناسی را ۲۲۰۰ نفر ذکر کرد و افزود: برای اشتغال این تعداد بالای دانش آموختگان برنامه خاصی نداریم.

مصداقی نیا از پنج عنوان رشته کارشناسی ارشد کشور در حوزه بهداشت محیط شامل مشکلات زیست‌محیطی، سازماندهی پسماند، سازماندهی سموم، بهداشت پرتوها و بهره‌برداری و نگهداری از تأسیسات شهری نام برد و شرایط پژوهشی این رشته و اعضای هیأت علمی آن را در کشور مطلوب دانست.

وی با اشاره وجود نام ۱۶ عضو هیأت علمی این رشته در میان پژوهشگران برتر ۱ درصد ISI گفت: در ساخت و ساز مقاله مخصوصاً در مباحث تغییر اقلیمی بسیار خوب پیش رفته‌ایم ولی درباره کاربرد آن باید تأمل کنیم.

مصداقی نیا، انجمن علمی بهداشت محیط را سومین انجمن در میان انجمن‌های غیربالینی دانست که با سازمان سلامت همکاری نزدیکی دارد و از ۱۱ نشریه علمی فارسی و انگلیسی ۳ نشریه را مستقیم منتشر می‌کند و با ۸ نشریه علمی پژوهشی دیگر که موسسه آموزش عالی‌ها منتشر می‌کنند نیز همکاری دارد. همچنین برگزاری جشنواره بهداشت محیط را از ویژگی‌های خاص این انجمن دانست که ساختار مشابهی در دیگر انجمن‌های علمی ندارد.

استاد موسسه آموزش عالی علوم علوم درمانی تهران با اشاره به نقش مهم حوزه اجرایی بهداشت محیط که زیرمجموعه مرکز سلامت محیط و کار سازمان سلامت است، کم توجهی مسئولان کشور به بهداشت محیط، نبود منابع منابع آبی کافی در کشور و فرونشست زمین در برخی مناطق را از مهم‌ترین چالش‌های این حوزه ذکر کرد و پیشنهاد کرد گروهی برای تدوین سند راهبردی و نقشه راه اقدامات لازم در جهت فعال‌تر کردن بهداشت محیط تشکیل شود و آموزش و امور اجرایی بر اساس برنامه‌ای مدّون راهبری شود.


بهداشت محیطی در قرن ۱۹ و سالم سازی منابع آبی مصرفی و تصفیه پساب در انگلستان پساب/*پساب*/، بهداشت عمومی/*عمومی*/, توسعه/*توسعه*/, در نهایت/*در نهایت*/, نیازمندی‌های کارشناسان بهداشت محیط، مشکلات زیست‌محیطی و ذرات زیر ۲.۵ میکرون از مهم‌ترین/*مهم‌ترین*/, تهدید کننده‌های/*تهدید کننده‌های*/, هیأت/*هیأت*/, ۲۲۰۰/*۲۲۰۰*/, دکترای/*دکترای*/, اشاره/*اشاره*/, هیأت/*هیأت*/, اقلیمی و کاهش منابع منابع آبی، فعال‌تر کردن بهداشت محیط.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *