سامانه «سجام» به تعداد ۴۵ میلیون نفری تبدیل شد.

سامانه «سجام» ۴۵ میلیون نفری شد


به طبق گزارش دیجیاتور، ثبت نام کنندگان در سامانه “سجام” در پاییز امسال به دو برابر تعداد ثبت نام‌کنندگان فصل قبل افزایش یافته است. بیش از ۴۰۰ هزار سهامدار در سامانه ثبت نام کرده‌اند. همچنین، زمان انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث افزایش یافته و سامانه “میراث” برای آنها سهام عدالت بازگشایی شده است. ثبت نام در سامانه “میراث” رایگان است و بیش از یک میلیون سهامدار هنوز با مشکل شماره شبای معتبر روبرو هستند. دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه و استفاده از خدمات سپرده گذاری مرکزی از جمله مزایای ثبت نام در سامانه “سجام” است.

به گزارش دیجیاتور، به نقل از سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، محمد باغستانی افزود: آمارها از افزایش دو برابری تعداد ثبت نام‌کنندگان در سامانه «سجام» در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه فصل قبل از آن حکایت دارد به طوری‌که بیش از ۴۰۰ هزار سهامدار در سومین فصل سال در این سامانه ثبت نام کردند.

وی با بیان اینکه زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث نیز افزایش یافته است، اظهار داشت: سامانه «میراث» برای وراث متوفیان سال‌های ۱۳۸۴ تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ سهام عدالت بازگشایی شده تا فرایند انتقال سهام به آنها تسریع یابد.

فرایند رایگان انتقال سهام متوفیان با «میراث»

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی تاکید کرد: تمامی فرایند ثبت نام در سامانه «میراث» در شعب شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های منتخب رایگان بوده و وراث نیازی به پرداخت وجه ندارند.

وی درباره آخرین آمار واریز سود سهام عدالت گفت: بیش از یک میلیون سهامدار سهام عدالت همچنان با مشکل شماره شبای معتبر روبرو هستند که این افراد می‌توانند با ثبت نام و یا بروز رسانی اطلاعات خود در سامانه «سجام» در فرایند دریافت سود در دوره‌های بعدی قرار گیرند.

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

وی در خصوص زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت افزود: سازمان بازار سهام و شرکت سپرده گذاری مرکزی مکاتبات و گفتگوهای دیپلماتیک لازم را برای دریافت کل سود از شرکت‌های سرمایه پذیر انجام خواهد داد تا بتوانیم تا پایان سال باقیمانده سود این گروه از سهامداران را نیز دریافت و به حساب آنها واریز کنیم.

بر اساس آخرین اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی، بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت از سال ۱۳۸۴ فوت کرده اند که یکی از وراث متوفیان سهام عدالت می‌تواند با مراجعه به ۶ هزار شعبه دفاتر شرکت‌های کارگزاری و یا بانک‌های منتخب (بانک ملی، ملت، پارسیان و بازرگانی) فرایند انتقال سهام را انجام دهد.

«سجام»، سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان برای ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه است که تمام فعالان این بازار یک بار اطلاعات خود را در آن ثبت می‌کنند تا بتوانند خدمات متنوع شرکت سپرده گذاری مرکزی را دریافت کنند.

گفتنی است، دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه، دریافت سودهای جاری، سنواتی و سود سهام عدالت، امکان ورود به درگاه ذینفعان بازار سرمایه و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک، مشاهده و دریافت گزارش دارایی، دریافت گواهی سهام، فهرست مجامع و برگزاری آن به صورت الکترونیک، گزارش سودهای پرداخت شده، تاریخچه سود سهام عدالت و گزارش حق تقدم استفاده نشده از جمله مزایای مهم ثبت نام در سامانه «سجام» است.


امسال تعداد ثبت نام‌کنندگان در سامانه «سجام» دو برابری تعداد مشابه فصل قبل را نشان داده است. بیش از ۴۰۰ هزار سهامدار در سامانه ثبت نام کرده‌اند. زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث نیز افزایش یافته است و سامانه «میراث» سهام عدالت را بازگشایی کرده تا فرایند انتقال سهام به آنها تسریع شود. فرایند ثبت نام در سامانه «میراث» رایگان است و وراث نیازی به پرداخت وجه ندارند. بیش از یک میلیون سهامدار همچنان با مشکل شماره شبای معتبر روبرو هستند و با ثبت نام یا بروزرسانی اطلاعات خود در سامانه «سجام» می‌توانند دریافت سود در دوره‌های بعدی را دریافت کنند. سازمان بازار سهام و شرکت سپرده گذاری مرکزی مکاتبات لازم را برای دریافت کل سود از شرکت‌های سرمایه‌پذیر انجام خواهند داد تا سود باقیمانده را نیز واریز کنند. بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت از سال ۱۳۸۴ فوت کردند و وراث متوفیان می‌توانند با مراجعه به شعبه‌های دفاتر شرکت‌های کارگزاری و یا بانک‌های منتخب فرایند انتقال سهام را انجام دهند. سجام، سامانه زیرساختی برای شناسایی مشتریان برای ورود به بازار سرمایه است. ثبت نام در سامانه سجام امکانات متنوعی از جمله دریافت سودها، مشاهده گزارش‌ها، دریافت گواهی سهام و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *