ساخت سیستم موقعیت‌یاب دریایی ایرانی برای ناوبری دقیق شناورها

ساخت ناوبری دقیق شناورها با سامانه موقعیت‌یاب دریایی ایرانی


شرکت رایان فناور سینا، تولیدکننده سامانه موقعیت یاب GPS map مخصوص کشتی‌های تجاری، صیادی و امنیتی است. این سامانه شامل برنامه کاربردی و سخت‌افزاری است که روی کشتی نصب می‌شود و به کمک آن می‌توان موقعیت کشتی، توپولوژی دریا و سایر شناورها را رصد کرد و ناوبری شناور را انجام داد. قبلا این سامانه‌ها از شرکت‌های خارجی تهیه می‌شد و با محدودیت‌های بین‌المللی، به روزرسانی آنها مقدور نبود. اما این شرکت، اولین بار در کشور توانسته است این سامانه را ساخت و ساز کند و با ورود به بازار، از خروج ارز جلوگیری کند و نقشه‌ها و نرم‌افزارهای به روز را در اختیار کشتی‌ها قرار دهد. علاوه بر این، شرکت رایان فناور سینا درحال ساخت و ساز سامانه جهانی اضطرار و ایمنی دریایی است که در شرایط اضطراری به شناور کمک می‌کند تا خود را از شرایط خطر نجات دهد و یا موقعیت خود را به اطلاع دیگران برساند. همچنین این شرکت در حال توسعه تبلت بومی است و در نهایت با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری، توانسته است این پروژه‌ را به اتمام برساند. شرکت رایان فناور سینا در حال حاضر شش نفر نیروی تمام وقت و شش نفر نیروی پاره وقت را استخدام کرده است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از معاونت علمی، فناوری و دانش مالی دانش‌بنیان ریاست جمهوری، غلامرضا نجف‌پور، مدیرعامل شرکت رایان فناور سینا گفت: GPS map یا همان موقعیت یاب، یک سامانه مبتنی بر برنامه کاربردی و تجهیزات دیجیتال است که در کشتی‌های تجاری، صیادی و امنیتی کاربرد دارد. عملکرد آن هم به این صورت است که یک تجهیزات دیجیتال به همراه برنامه کاربردی در کشتی نصب می‌شود که شبیه مانیتور ۱۰ اینچ است و مجموعه‌ای از ابزار کار با نقشه همراه آن است.

وی، قابلیت بارگذاری نقشه‌های دریایی و ماهواره‌ای، اتصال به رادار و AIS را از ویژگی‌های سامانه موقعیت یاب دریایی برشمرد و اظهار داشت: کاربری که از این سامانه استفاده می‌کند بر اساس اطلاعاتی که از سامانه‌هایی مانند AIS رادار و GPS دریافت می‌کند، می‌تواند موقعیت خود را در دریا در هر لحظه رصد کند. همچنین می تواند توپولوژی دریا شامل عمق را در هر لحظه مشاهده کند و در کنار آن می‌تواند کشتی‌ها و قایق‌های دیگری را که در حال استفاده از این سامانه و سامانه های مشابه هستند در هر لحظه روی نقشه ببیند. در نهایت با این اطلاعات می تواند هدایت و ناوبری شناور را انجام دهد و زمانی که بخواهد از نقطه‌ای به نقطه دیگر حرکت کند، می تواند مسیر خود را کنترل کند که دچار مشکلاتی مانند برخورد به سایر شناورها نشود.

نجف پور با تاکید بر اینکه این سامانه برای نخستین بار در کشور ساخت و ساز شده است، عنوان کرد: در گذشته این محصول از چند شرکت خارجی تهیه می‌شد، اما پس از اعمال محدودیت‌های بین‌المللی ها، نقشه‌ها و نرم‌افزارها توسط شرکت های خارجی به روزرسانی نمی‌شد و بسیاری از سامانه‌ها، قدیمی شدند.

وی در ادامه افزود: با اقدامی که در زمینه ساخت و ساز این سامانه انجام دادیم، اگر بتوانیم وارد بازار شویم هم می‌توانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم و هم می توانیم نرم‌افزارها و نقشه‌های به روز را در اختیار شناورها قرار دهیم تا در دریا از آن استفاده کنند.

سامانه جهانی اضطرار و ایمنی دریایی ساخت و ساز می‌شود

نجف پور با اشاره به اقدامات این مجموعه در خصوص شبیه سازها هم گفت: در حال حاضر مشغول کار روی پروژه‌ای به نام سامانه جهانی اضطرار و ایمنی دریایی هستیم. وظیفه این سامانه آن است که با استفاده از بی سیم و سایر ادوات موجود در داخل کشتی‌ها، در شرایط اضطراری به شناور کمک کند تا خود را از شرایط خطر پیش آمده نجات دهد یا موقعیت خود را به اطلاع دیگران برساند تا کمک های لازم را از طرف آن ها دریافت کند. هم اکنون در حال ساخت و ساز این شبیه ساز هستیم و در این رابطه با یک ارگان قراردادی را منعقد کرده ایم.

مدیرعامل شرکت رایان فناور سینا یکی دیگر از محصولات این مجموعه را تبلت بومی اعلام و تصریح کرد: نسخه آزمایشی این سامانه تهیه شده و به دنبال این هستیم که حمایت لازم را از یک نهاد یا سازمان دریافت کنیم تا بتوانیم نسخه صنعتی آن را به ساخت و ساز برسانیم. البته مشتریان این محصول عمدتا ارگان‌ها هستند و بازار عمومی به آن معنا، در مورد این محصول وجود ندارد.

حمایت بلاعوض معاونت علمی ریاست جمهوری

نجف پور در خصوص حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری از این مجموعه اظهار داشت: در مورد ساخت و ساز GPS map، تسهیلات بلاعوض از سوی معاونت علمی به مجموعه ما پرداخت شد؛ هزینه اجرای این پروژه حدود یک میلیارد تومان بود که ۴۰ درصد آن توسط معاونت علمی به صورت بلاعوض پرداخت شد که کمک بسیار خوبی بود و توانستیم به واسطه آن، پروژه را به اتمام برسانیم.

وی در پایان در رابطه با میزان اشتغال زایی این شرکت اظهار داشت: در این مجموعه شش نفر نیروی تمام وقت و شش نفر نیروی پاره وقت مشغول به کار هستند و بعضا تعدادی هم به صورت دورکاری – بیشتر در بحث نرم‌افزاری – با مجموعه ما همکاری‌ دارند.


سامانه موقعیت یاب یا GPS map، یک سامانه مبتنی بر برنامه کاربردی و تجهیزات دیجیتال است که در کشتی‌های تجاری، صیادی و امنیتی کاربرد دارد. عملکرد آن مبتنی بر نصب یک تجهیزات دیجیتال به همراه برنامه کاربردی در کشتی است که شبیه مانیتور ۱۰ اینچ است و ابزار کار با نقشه همراه آن است. قابلیت بارگذاری نقشه‌های دریایی و ماهواره‌ای، اتصال به رادار و AIS نیز از ویژگی‌های این سامانه است. کاربری که از این سامانه استفاده می‌کند می‌تواند موقعیت خود را در دریا رصد کند و توپولوژی دریا، کشتی‌ها و قایق‌های دیگر را در هر لحظه مشاهده کند. با استفاده از این اطلاعات، می تواند هدایت و ناوبری شناور را انجام داده و از نقطه‌ای به نقطه دیگر حرکت کند. این سامانه برای نخستین بار در کشور ساخت و ساز شده است و باعث جلوگیری از خروج ارز و در دسترس قرار دادن نرم‌افزارها و نقشه‌های به روز در اختیار شناورها می‌شود. همچنین، در حال حاضر مجموعه در حال ساخت و ساز سامانه جهانی اضطرار و ایمنی دریایی است که در شرایط اضطراری به شناور کمک می‌کند تا خود را از شرایط خطر نجات دهد یا موقعیت خود را به دیگران اطلاع دهد تا کمک لازم را دریافت کند. این سامانه برای ارگان‌ها ساخت و ساز می‌شود و حمایت بلاعوض معاونت علمی ریاست جمهوری در اجرای این پروژه بسیار مفید بود. در کل، این شرکت با ارائه سامانه‌های موقعیت یابی دریایی، به توسعه و پیشرفت تولیدی دریایی کشور کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *