پیش‌بینی کاهش ارزش دلار در سال ۲۰۲۳ و تأثیرات آن در سطح جهان

ریزش دلار در سال ۲۰۲۳/ انتظار کاهش ارزش دلار در جهان در سال آینده


براساس گزارشی که در ایالات متحده منتشر شده است، انتظار می‌رود نرخ بهره فدرال رزرو در سه ماهه اول سال 2024 کاهش یابد. این امر به رغم کاهش ارزش دلار در سال گذشته، همچنان امکان کاهش ایندکس دلار وجود دارد. همچنین نرخ مبادله یورو به دلار به بالاترین سطح چهار ماهه بالای 1.1030 رسید و نرخ مبادله پوند به دلار نیز به بالاترین حد خود بالای 1.2740 رسید. در پایان سال 2023، مدل اختصاصی متعادل سازی دلار نشان می‌دهد که سیگنال فروش قوی دلار تا پایان سال برابر همه شرکت‌های بزرگ است. این اطلاعات نشان می‌دهد که انتظارات بازار در مورد کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در نیمه اول سال 2024 به خطر نیفتاده است. همچنین شاخص قیمت PCE ایالات متحده در ماه نوامبر کاهش یافته و نشان می‌دهد که ششمین نرخ بهره سالانه به سطح هدف 2% فدرال رزرو کاهش خواهد یافت. این اطلاعات به تضعیف حمایت خالص از دلار اشاره می‌کند و احتمالاً دلار در سال 2024 نیز وضعیت نزولی خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، آخرین اطلاعات منتشر شده در ایالات متحده، انتظارات مبنی بر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ را تقویت کرد، با وجود کانال نزولی دلار در سال اخیر که همچنان پابرجاست احتمال کاهش ایندکس دلار باز هم وجود دارد.

نرخ مبادله یورو به دلار (EUR/USD) به بالاترین سطح ۴ ماهه بالای ۱.۱۰۳۰ رسید و یورو در سال میلادی که گذشت توانست وضعیت خود را نسبت به دلار بهتر کند.

نرخ مبادله پوند به دلار (GBP/USD) نیز به بالاترین حد خود بالای ۱.۲۷۴۰ رسید و دلار نسبت به پوند انگلیس هم در سال اخیر تضعیف شد، بعد از برنامه حکومت‌های مختلف به ویژه سازمان بریکس حجم معاملات دلار در جهان کاهش یافته و ریسک معاملات با دلار افزایش یافته است.

به گفته بارکلیز یکی از تحلیلگران جهانی ارز، مدل اختصاصی متعادل‌سازی دلار در پایان سال میلادی ۲۰۲۳ نشان‌دهنده سیگنال فروش قوی دلار تا پایان سال برابر همه شرکت‌های بزرگ است.

انتشار داده‌های فدرال رزرو ایالات متحده در روز جمعه، انتظارات بازار در مورد کاهش قابل توجه نرخ بهره فدرال رزرو در نیمه اول سال ۲۰۲۴ را مختل نکرد.

شاخص قیمت PCE ایالات متحده در ماه نوامبر ۰.۱٪ در مقایسه با انتظارات برای عدم تغییر در ماه کاهش یافت و افزایش سالانه از ۲.۹٪ به ۲.۸٪ کاهش یافت.

اطلاعات به این معنی است که ششمین نرخ بهره سالانه به سطح هدف ۲ درصدی فدرال رزرو کاهش می‌یابد و نشانه قوی دیگری خواهد بود که مشکل تورم و این دیدگاه که فشارهای تورمی اساسی «چسبنده» هستند، دیگر صادق نیستند.»

با این حال، یک تغییر بیشتر برای ماه می با افزایش نرخ به عنوان یک قطعیت وجود داشت در حالی که محتمل‌ترین نتیجه اکنون به عنوان دو کاهش نرخ به ۵.۰۰٪ دیده می‌شود.

در نتیجه انتظارات فدرال رزرو به تضعیف حمایت خالص از دلار ادامه دارد و احتمالاً دلار در سال ۲۰۲۴ نیز وضعیت نزولی خواهد داشت.

تصویر زیر نمودار سالانه یورو به دلار است که در سال ۲۰۲۳ با وجود اخباری مبنی بر تقویت دلار، اما دلار توانست بخشی از ریزش‌های خود را جبران کند و صعودی شود.

تصویر بالا مقایسه‌ای بود بین ارزش دلار و یورو نسبت به هم، حال شاخص دلار را با فرانک سوئیس مقایسه می‌کنیم، طبق تصویر زیر در نمودار دلار آمریکا نسبت به فرانک سوئیس، دلار باز هم شاهد ریزش است، طبق تصویر زیر، دلار در ۲۲ سال اخیر افت قابل توجهی را نسبت به فرانک سوئیس انجام داده و برابری آن از ۱.۸۰۰۰۰ به ۰.۸۵۵۲۵ کاهش یافته است، یعنی دوبرابر ارزش دلار کم شده است.

ریزش دلار در سال ۲۰۲۳/ انتظار کاهش ارزش دلار در جهان در سال آینده


نتیجه گیری این متن این است که:
– انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ تقویت شده است.
– نرخ مبادله یورو به دلار به بالاترین سطح ۴ ماهه بالای ۱.۱۰۳۰ رسیده و یورو ارزش خود را نسبت به دلار بهتر کرده است.
– نرخ مبادله پوند به دلار نیز به بالاترین حد بالای ۱.۲۷۴۰ رسیده و دلار نسبت به پوند انگلیس تضعیف شده است.
– مدل اختصاصی متعادل سازی دلار نشان می دهد که سیگنال فروش قوی دلار تا پایان سال برابر با همه شرکت های بزرگ است.
– انتشار داده های فدرال رزرو ایالات متحده نیمه اول سال ۲۰۲۴ را مختل نکرده است.
– شاخص قیمت PCE ایالات متحده در ماه نوامبر ۰.۱٪ کاهش یافته است.
– انتظارات فدرال رزرو به تضعیف حمایت خالص از دلار ادامه دارد و احتمالاً دلار در سال ۲۰۲۴ نیز وضعیت نزولی خواهد داشت.
– مقایسه ارزش دلار و یورو نشان می دهد که دلار در ۲۲ سال اخیر افت قابل توجهی را نسبت به فرانک سوئیس داشته و ارزش آن کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *