رکورد ساخت و ساز برق از نیروگاه‌های حرارتی کشور شکسته شد

رکورد تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور شکسته شد


ناصر اسکندری در گفت و گو با خبرنگار دیجیاتور اعلام کرد که حدود ۹۴ درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی ساخت و ساز می‌شود و در طول سال گذشته ساخت و ساز برق این نیروگاه‌ها به ۳۴۶ میلیون مگاوات رسیده است. او اعلام کرد که طی این دوره، نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی بیشترین ساخت و ساز برق را داشته‌اند و برنامه تعمیراتی نیروگاه‌ها باعث افزایش ضریب آمادگی آن‌ها به بیش از ۹۹ درصد شده است. همچنین برنامه تعمیراتی برای پیک تابستان امسال نیز ۱۱۰ هزار مگاوات تعیین شده است تا ساخت و ساز برق پایدار و مطمئن در این فصل تضمین شود.

ناصر اسکندری در گفت و گو با خبرنگار دیجیاتور با تاکید بر اینکه حدود ۹۴ درصد برق مورد نیاز کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تأمین می‌شود، گفت: در طول سال گذشته میزان ساخت و ساز برق این نیروگاه‌ها با رشد چهار درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ۳۴۶ میلیون مگاوات رسیده است.

وی ادامه داد: از این میزان ساخت و ساز حدود ۲۰۰ میلیون مگاوات ساعت سهم نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی، ۸۳ میلیون مگاوات ساعت سهم نیروگاه‌های بخاری و ۶۳ میلیون مگاوات ساعت سهم نیروگاه‌های گازی بوده است.

اسکندری با اشاره به اینکه سال گذشته برای نخستین بار بیش از ۹۷ هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی پیش از شروع پیک مصرف برق تابستان به پایان رسید، گفت: انجام به موقع برنامه‌های تعمیراتی و آماده‌سازی این واحدها موجب گردید تا ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی کشور از مرز ۹۹ درصد عبور کند.

معاون راهبری ساخت و ساز شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی در سال گذشته از مرز ۳۹ درصد عبور کرده است، افزود: برای پیک تابستان امسال نیز ۱۱۰ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی پیش‌بینی شده است تا واحدهای ساخت و ساز برق حرارتی در روزهای اوج مصرف تابستان با حداکثر توان آماده ساخت و ساز برق پایدار و مطمئن برای مشترکان سراسر کشور باشند.

وی فصول گرم سال را به عنوان روزهای اوج مصرف برق کشور معرفی کرد و افزود: آمادگی کامل نیروگاه‌ها برای ساخت و ساز برق پایدار هدف اصلی این مجموعه است؛ از این رو همه ساله پس از عبور از فصل گرم سال و شروع مهرماه فصل تعمیراتی نیروگاه‌های حرارتی آغاز شده و بایستی تا پیش از شروع روزهای گرم سال این تمهیدات به پایان برسد. چرا که از خردادماه با افزایش مصرف برق کشور بایستی نیروگاه‌ها آمادگی کاملی برای پاسخگویی به بار مصرف این بازه زمانی داشته باشند.


ساخت و ساز برق از نیروگاه‌های حرارتی در سال گذشته افزایش چهار درصدی داشته و به ۳۴۶ میلیون مگاوات رسیده است. نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی، بخاری و گازی به ترتیب حدود ۲۰۰، ۸۳ و ۶۳ میلیون مگاوات ساعت از ساخت و ساز برق برخوردار هستند. انجام به موقع برنامه‌های تعمیراتی و آماده‌سازی نیروگاه‌های حرارتی سبب گذر ضریب آمادگی این واحدها از مرز ۹۹ درصد شده است. برای پیک تابستان امسال نیز ۱۱۰ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی پیش‌بینی شده است تا ساخت و ساز برق پایدار و مطمئن در روزهای اوج مصرف تابستان انجام شود. هدف اصلی نیروگاه‌های حرارتی این است که در فصل گرم سال آمادگی کامل برای تأمین برق داشته باشند و تمهیدات لازم را قبل از شروع این فصل انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *