معرفی “5G-SA” ایرانسل در نمایشگاه تلکام ۲۰۲۳

رونمایی از «5G-SA» ایرانسل در نمایشگاه تلکام ۲۰۲۳


اپراتور دیجیتال ایرانسل، با حضور مقامات برجسته در حوزه مخابرات و تولیدی، رونمایی کرد و اولین بار در کشور حالت 5G Standalone را پیاده سازی کرد. ایرانسل به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور ارائه دهنده 5G در ایران، با این حالت حالت 5G Standalone، تمام قابلیت های 5G را به عنوان یک نسل سرویس محور در اختیار کاربران قرار می دهد. این امکان باعث می شود 5G در قالب یک شبکه خصوصی به صنایع بزرگ کشور ارائه شود و از قابلیت هایی مانند بیشینه یابی، کاهش تاخیر و اطمینان از ارسال بسته های دیتا استفاده کند. علاوه بر این، حالت 5G Standalone امکان Mobile Edge Computing را برای کاربران فراهم می کند و توان پردازشی را بهبود می دهد. ایرانسل با ارائه خدمات 5G برای صنایع بزرگ از جمله فولاد مبارکه، انتظارات صنایع را برآورده می کند. ایرانسل همچنین در نمایشگاه تلکام ۲۰۲۳ با حضور آخرین دستاوردهای فناورانه و نوآورانه خود در زمینه شبکه 5G و فیبرنوری، AI و رایانش ابری، پشتیبانی از مشتریان و منابع انسانی را به نمایش گذاشت.

به گزارش دیجیاتور به نقل از ارتباطات سازمانی ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال، حالت 5G-SA که برای اولین‌بار در کشور ارائه می‌شود، با حضور دکتر علی‌اصغر انصاری، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر مخابرات و دبیر شورای راهبردی توسعه بستر نرم‌افزاری داخلی اطلاعات، دکتر سیدمحمد موسوی، معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت، مهندس مجید سلطانی، مدیرعامل مخابرات، دکتر بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل ایرانسل و جمعی از مدیران ایرانسل رونمایی شد.

ایرانسل به عنوان اولین اپراتور ارائه‌دهنده 5G و رکورددار سرعت و تعداد سایت نسل پنج در ایران، برای اولین بار در کشور حالت 5G Standalone را پیاده‌سازی کرده است و از تمام قابلیت‌های 5G به عنوان یک نسل سرویس‌محور می‌توان استفاده کرد. یکی از محورهای اصلی 5G قابلیت B2B است که صنایع می‌توانند از آن استفاده کنند و حالت Standalone باعث می‌شود، 5G در قالب یک شبکه خصوصی به صنایع بزرگی که در کشور وجود دارند، ارائه شود.

در جریان این رونمایی، مدیرعامل ایرانسل، از ارائه خدمات 5G ایرانسل به صنایع بزرگ ایران مانند فولاد مبارکه اشاره کرد و گفت: با 5G Standalone می‌توانیم خدمات بهتری به صنایع و سازمان‌های بزرگ کشور ارائه دهیم و انتظارات صنایع در استفاده از خدمات 5G را برآورده کنیم.

از ویژگی‌های این حالت 5G، می‌توان به ارائه سطوح مختلف سرویس برای مشترکان براساس نیاز (Network Slicing)، کاهش تأخیر (Latency) و اطمینان از ارسال بسته‌های دیتای سالم (Reliability)، پوشش تعداد زیادی از تجهیزات متصل به سیم‌کارت (تا یک میلیون) در یک منطقه محدود به میزان مورد نیاز برای مواردی مانند ماشین‌های خودران و مصارف علوم درمانی و کاهش مصرف باتری گوشی‌های موبایل، اشاره کرد.

علاوه بر این مزیت‌ها، یکی از مهمترین قابلیت‌هایی که حالت 5G Standalone در اختیار مشترکان می‌گذارد، Mobile Edge Computing (MEC) است که باعث می‌شود محاسباتی که بر بستر شبکه در هسته شبکه انجام می‌شود، به کاربر نزدیک شده و از توان پردازشی که سمت کاربر وجود دارد، استفاده حداکثری شود.

ایرانسل، برنامه جامع «تحول دیجیتال» را با هدف توانمندسازی جامعه ایرانی در سبک زندگی دیجیتال، در دستورکار خود قرار داده و تاکنون نقشی اساسی در گسترش زیرساخت مخابرات کشور به عنوان هسته مرکزی تحول دیجیتال ایفا کرده است. نقشه راه و چشم‌انداز ایرانسل، گسترش این نقش از طریق توسعه زیرساخت شبکه جهانی نسل پنجم و شبکه فیبرنوری و همچنین ورود تأثیرگذار و قدرتمند در لایه‌های پلتفرمی و تمرکز بر سازماندهی و راهبری اکوسیستم دیجیتال در کنار تامین مالی در زمینه AI، اَبَرداده، رایانش ابری و… است.

جدیدترین دستاوردهای شبکه 5G و فیبرنوری، راهکارها و محصولات مبتنی بر AI، تحقیق و توسعه، پیشرفت، بومی‌سازی، راهکارها و سرویس‌های دیجیتال، راهکارهای سازمانی، پشتیبانی از مشتریان، محصولات نرم‌افزاری و منابع انسانی، از جمله مهمترین بخش‌های غرفه ایرانسل در این نمایشگاه هستند.

علاقه‌مندان به بازدید از آخرین دستاوردهای فناورانه و نوآورانه ایرانسل در بیست ‌و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی مخابرات، فناوری‌اطلاعات و دانش مالی دیجیتال، می‌توانند تا ۵ دی‌ماه ۱۴۰۲، به سالن اصلی نمایشگاه (۸و۹) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، از ساعت ۸ تا ۱۶ مراجعه کنند.


با حضور اعضای مختلف ایرانسل و مقامات مرتبط، ایرانسل به عنوان اولین اپراتور ارائه دهنده خدمات 5G Standalone در ایران معرفی شد. ایرانسل توانسته است با پیاده سازی حالت Standalone، تمام قابلیت های 5G را به عنوان یک نسل سرویس محور در اختیار مشتریان قرار دهد. صنایع بزرگ کشور نیز می توانند بهره ببرند و توقعات صنایع از استفاده از خدمات 5G برآورده شود. برای استفاده حداکثری از فناوری 5G، ایرانسل قابلیت هایی نظیر ارائه سرویس های متنوع براساس نیازهای مشتریان، کاهش تاخیر، اطمینان از ارسال بسته های دیتا و پوشش تجهیزات متصل به سیم کارت را به مشتریان ارائه می دهد. همچنین با استفاده از قابلیت Mobile Edge Computing، محاسباتی که بر بستر شبکه صورت می گیرد به کاربر نزدیک شده و از توان پردازشی کاربر استفاده حداکثری می شود. ایرانسل به عنوان هسته مرکزی تحول دیجیتال در کشور نقشی بسزایی ایفا کرده و برنامه جامع “تحول دیجیتال” را اجرا کرده است. نقشه راه ایرانسل شامل توسعه زیرساخت های مورد نیاز برای شبکه جهانی نسل پنجم و شبکه فیبرنوری، سرمایه گذاری در حوزه AI، متادیتا و رایانش ابری است. در این نمایشگاه، ایرانسل از جدیدترین دستاوردهای شبکه 5G و فیبرنوری، محصولات مبتنی بر AI و سایر خدمات دیجیتال خود را به نمایش گذاشته است. کسانی که علاقه مند به آشنایی با این فناوری هستند، می توانند تا مطالعات تاریخی 5 دی ماه سال 1402 به سالن اصلی نمایشگاه در تهران مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *