افزایش ۱۴۰ درصدی فعالیت کانتینری در بندر شهید بهشتی

رشد ۱۴۰ درصدی عملیات کانتینری در بندر شهید بهشتی


وزیر راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، اعلام کرد که عملیات راه‌سازی به طول ۲۱۰۰ کیلومتر راه اصلی در استان سیستان و بلوچستان در حال انجام است و این استان را به یک کارگاه راه‌سازی بزرگ تبدیل کرده است. او اضافه کرد که تاکنون ۸۵۰ کیلومتر از این مسیر به مردم این استان تحویل شده است و نزدیک به ۹۶ کیلومتر دیگر اخیراً تکمیل شده و به مردم تقدیم شده است. وزیر همچنین درباره پروژه خطوط ریلی چابهار-زاهدان اظهار داشت که عملیات حفاری تونل به طول ۱۷ کیلومتر تمام شده است و مراحل لاینینگ نیز در حال پایان است. او تاکید کرد که این پروژه به تأکید مقام معظم رهبری و با نقش مهمی در مسیر کریدور شمال-جنوب قرار دارد. همچنین زیرساخت فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار نیز به پایان رسیده است و عملیات اجرایی فاز دوم در حال آغاز است. با اتصال بندر به خطوط ریلی چابهار-زاهدان، ارزش این بندر افزایش می‌یابد و نقش تأثیرگذار راه آهن نیز بیشتر می‌شود.

به گزارش دیجیاتور، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، گفت: عملیات راه‌سازی به طول ۲۱۰۰ کیلومتر راه اصلی در استان سیستان و بلوچستان در دست ساخت قرار دارد که عملاً این استان را به یک کارگاه بزرگ راه‌سازی در کشور تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه از این میزان حدود ۸۵۰ کیلومتر از ابتدای حکومت سیزدهم به مردم شریف استان سیستان و بلوچستان تحویل شده‌است، افزود: روز گذشته ۹۶ کیلومتر راه تقدیم مردم استان شد که ۵۸ کیلومتر از کریدور نوار ساحلی جنوب کشور و ۳۸ کیلومتر دیگر از کریدور جنوب به شمال شرق کشور بود. در مرحله بعد نیز به همین میزان پروژه راه‌سازی با حضور رئیس جمهوری در شمال استان تقدیم مردم سیستان و بلوچستان می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به ابر پروژه خطوط ریلی چابهار- زاهدان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ریلی کشور، بیان کرد: روز گذشته عملیات حفاری ۳۹ رشته تونل به طول ۱۷ کیلومتر به پایان رسید و در همین راستا ۵۰ درصد عملیات لاینینگ نیز پایان یافته‌است. امیدواریم با همین سرعت عملیات اجرایی این مسیر ریلی را که مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار دارد و نقش مهمی در مسیر کریدور شمال-جنوب ایفا می‌کند به اتمام برسانیم و تقدیم مردم استان کنیم.

اتمام زیرساخت فاز اول توسعه بندر شهید بهشتی چابهار

وی با بیان اینکه «زیرساخت فاز اول توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به پایان رسیده است»، یادآور شد: سازمان بنادر و دریانوردی با بخش خصوصی در هفته گذشته ۵۵ هزار میلیارد تومان توافقنامه و تفاهم‌نامه امضا کرد. همچنین ۸,۱۰۰ میلیارد تومان از این توافقنامه‌ها مربوطه به بندر چابهار بود که عملیات اجرایی آن آغاز شد و حدود ۴۰ میلیارد تومان پروژه نیز روز گذشته به بهره برداری رسید.

بذرپاش بر رشد ۱۴۰ درصدی عملیات کانتینری در بندر شهید بهشتی تأکید کرد و آن را بیانگر رشد و توسعه فعالیت‌های بندری دانست.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به فاز دوم توسعه بندر شهید بهشتی گفت: فاز ۲ نیازمند توسعه عظیمی در سطح ۴۰ هکتار است که مقرر شد، شرکت‌های دریانوردی و حمل و نقلی داخلی با ایجاد کنسرسیوم، نسبت به توسعه فاز ۲ این بندر اقدام کنند. با اتصال بندر شهید بهشتی به راه آهن چابهار-زاهدان ارزش این بندر بیش از پیش افزایش می‌یابد و از طرفی نقش راه آه چابهار نیز پر رنگ‌تر می‌شود.


مجموعاً، در حال حاضر عملیات راه‌سازی در استان سیستان و بلوچستان در حال اجرا است و در حین پیشرفت این پروژه، ۹۶ کیلومتر بزرگراه به مردم این استان تحویل داده شده است. این بزرگراه‌ها شامل ۵۸ کیلومتر کریدور نوار ساحلی جنوب کشور و ۳۸ کیلومتر کریدور جنوب به شمال شرق کشور می‌شوند. ضمن تحویل این بخش از پروژه، بخش دیگر نیز در مرحله بعد به مردم تقدیم خواهد شد. همچنین در پروژه خطوط ریلی چابهار- زاهدان نیز پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته و با اتمام این عملیات نسبت به آرزوی رهبری در تأمین اتصال ریلی شمال-جنوب و تقدیم به مردم استان پیش خواهیم رفت. همچنین زیرساخت فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار به پایان رسیده و مرحله دوم آن به توسعه عظیمی نیازمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *