تهدید متداول دیابت در کودکانی که از سرطان به سلامتی باز میگردند

دیابت تهدیدی شایع برای کودکانی که از سرطان جان سالم به در می برند


یک تیم از محققان بیمارستان کودکان سنت جودز در ایالت تنسی گزارش می‌دهد که احتمال ابتلای کودکان بازمانده از سرطان به پیش دیابت دو برابر بیشتر از کودکان بدون سابقه سرطان است. در این مطالعه بیش از ۳۵۰۰ بازمانده سرطان و ۴۴۸ بزرگسال بدون سرطان مورد بررسی قرار گرفته‌اند و نتایج نشان می‌دهد که تقریباً نیمی از بازماندگان سرطان پیش دیابت دارند و خطر بیماری قلبی نیز بسیار بیشتر است. محققان به ضرورت اینکه بازماندگان پیش دیابتی و دیابتی را درمان کرده و آنها را در پیگیری و مراقبت‌های اولیه یاری کنند تا بتوانند زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشند اشاره کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور به نقل از هلث دی نیوز، تیمی از محققان بیمارستان کودکان سنت جودز در ایالت تنسی گزارش می‌دهد که احتمال ابتلای این کودکان به پیش دیابت در مقایسه با کودکان بدون سابقه سرطان، دو برابر بیشتر است.

دکتر «استفانی دیکسون»، سرپرست این مطالعه، می‌گوید: «یکی از ویژگی‌های بارز، شیوع بسیار بالای پیش دیابت در چنین سنین پایینی در بازماندگان بود.»

او در ادامه افزود: «مشکل این است که با گذشت زمان، افراد بیشتر و بیشتری به دیابت مبتلا می‌شوند. برای مثال، اگر پیش دیابت در سن ۲۰ سالگی شروع شود، به معنای افزایش شدید خطر بیماری قلبی و کلیوی است.»

این مطالعه شامل بیش از ۳۵۰۰ بازمانده سرطان از دوران کودکی و ۴۴۸ بزرگسال بدون چنین سابقه‌ای بود. گروه دیکسون دریافتند تا زمانی که آنها به طور متوسط ۳۰ ساله شدند، بیش از ۲۹ درصد از شرکت کنندگانی که از سرطان دوران کودکی جان سالم به در برده بودند، در مقایسه با حدود ۱۸ درصد از افراد گروه کنترل، پیش دیابت داشتند.

ابتلاء به دیابت ۶.۵ درصد از بازماندگان سرطان دوران کودکی و ۴.۷ درصد از افراد کنترل را تحت تأثیر قرار داده بود.

این مطالعه نشان داد تا زمانی که آنها به ۴۰ سالگی رسیدند، تقریباً نیمی (۴۵.۵٪) از بازماندگان سرطان دوران کودکی پیش دیابت داشتند، در حالی که ۱۴٪ دیابت داشتند.

خطر بیماری قلبی در میان بازماندگان سرطان نیز بسیار بیشتر بود.

دیکسون گفت: «در مجموع بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت به تنهایی با افزایش آماری قابل توجهی مرتبط بود. اما با تفکیک آنها، متوجه افزایش قابل توجهی در خطر حمله قلبی در افراد مبتلا به پیش دیابت و سپس کاردیومیوپاتی [نارسایی قلبی] و سکته مغزی در افراد مبتلا به دیابت شدیم.»

گروه دیکسون خاطرنشان کرد با سازماندهی صحیح سبک زندگی، می‌توان از پیش دیابت و دیابت پیشگیری کرد.

دیکسون گفت: «ما باید به بازماندگان کمک کنیم تا بفهمند که پیش دیابت واقعاً یک علامت هشدار دهنده اولیه است که می‌گوید باید کاری انجام دهید، حال با تغییر سبک زندگی، شروع مصرف دارو یا پیگیری مراقبت‌های اولیه.»

دیکسون تاکید کرد: «ما باید مداخلاتی را برای کاهش خطر در این جمعیت از بازماندگان پیش دیابتی و دیابتی در نظر بگیریم تا آنها بتوانند زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشند.»


با توجه به مطالعه انجام شده توسط تیم پژوهشی بیمارستان کودکان سنت جودز در ایالت تنسی، احتمال ابتلای کودکان به پیش دیابت به دو برابر بیشتر از کودکان بدون سابقه سرطان است. با گذشت زمان، افراد بیشتری به دیابت مبتلا می‌شوند و این موضوع باعث افزایش خطر بیماری‌های قلبی و کلیوی می‌شود. بر اساس مطالعه، تا زمانی که بازماندگان سرطان به ۴۰ سالگی برسند، تقریباً نیمی از آنها دچار پیش دیابت و ۱۴٪ از آنها دچار دیابت می‌شوند. علاوه بر این، خطر بیماری قلبی در این گروه نیز زیاد است. با سازماندهی مناسب سبک زندگی، می‌توان از پیش دیابت و دیابت پیشگیری کرد و برای کاهش خطر در این گروه از بازماندگان پیش دیابتی و دیابتی مداخلاتی نیز نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *