درمان سل با استفاده از نانوذرات حاوی آنتی‌بیوتیک

درمان سل با نانوذرات پرشده با آنتی بیوتیک!


در این متن آمده است که محققان در موسسه آموزش عالی ایالتی سائوپائولو در برزیل، نشان داده‌اند که استفاده از نانوذرات می‌تواند در مقابله با سل موثر باشد. این فناوری کم هزینه شامل نانوذرات پر از آنتی بیوتیک و سایر ترکیبات ضد میکروبی است و می‌تواند برای مقابله با عفونت باکتری‌های مقاوم مانند سل استفاده شود. نتایج این پروژه نشان داده است که این راهبرد نانویی می‌تواند برای مقابله با مقاومت باکتریایی چند دارویی استفاده شود. همچنین، تعداد موارد مربوط به سویه‌های مقاوم در برابر دارو نیز در حال رشد است. استفاده از فناوری نانو یکی از راهبردهای جدید درمانی است و نتایج نشان داده‌اند که نانوذرات به طور قابل توجهی از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کنند و مقاومت در برابر دارو را بدون ایجاد آسیب سلولی رفع می‌کنند. به تعبیر محققان، سامانه جدیدی که مطالعه حاضر ارائه می‌دهد می‌تواند اثربخشی بالاتری داشته باشد.

به گزارش دیجیاتور، محققان نشان دادند که این نانوذرات بر روی سلول‌های آلوده به باسیل که باعث سل می‌شود، اثربخش هستند. این فناوری کم هزینه‌ که شامل نانوذرات پر از آنتی بیوتیک و سایر ترکیبات ضد میکروبی است، می‌تواند برای مقابله با عفونت باکتری‌هایی نظیر سل مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این پروژه که توسط محققان در موسسه آموزش عالی ایالتی سائوپائولو (UNESP) در برزیل انجام شده، در قالب مقاله‌ای در نشریه Carbohydrate Polymers به چاپ رسیده است. نتایج این مقاله نشان داده است که این راهبرد نانویی می‌تواند برای مقابله با مقاومت باکتریایی چند دارویی استفاده شود.

به گفته سازمان سلامت برزیل، در سال ۲۰۲۲ حدود ۷۸۰۰۰ مورد سل گزارش شده است که ۵ درصد بیشتر از سال گذشته بوده و بیشتر از هر کشور دیگری در قاره آمریکا است. علاوه بر افزایش آمار مبتلایان، تعداد موارد مربوط به سویه‌های مقاوم در برابر چند دارویی نیز در حال رشد است.

عامل اصلی این بیماری باسیلوس مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، یکی از کشنده‌ترین باکتری‌های شناخته شده برای دانشمندان است. انتقال از طریق استنشاق باسیل رخ می‌دهد، که به آلوئول‌های ریوی مهاجرت می‌کنند و باعث التهاب مجاری هوایی و در نهایت از بین بردن بافت ریه می‌شود.

استفاده از فناوری نانو یکی از راهبردهای جدید درمانی است که دانشمندان را در سراسر جهان برای مقابله با این بیماری امیدوار می‌کند. این گروه نشان داد نانوذراتی شامل N- استیل سیستئین به همراه کیتوزان (یک ترکیب طبیعی در اسکلت بیرونی سخت‌پوستان)، یک پپتید ضد میکروبی که در اصل از پوست نوعی قورباغه برزیلی جدا شده و ریفامپین (آنتی بیوتیکی که معمولاً برای درمان سل استفاده می‌شود) می‌تواند به شکل موثری در درمان سل به کار رود.

نتایج نشان داد که نانوذرات به طور قابل توجهی از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کنند و مقاومت در برابر دارو را بدون ایجاد آسیب سلولی رفع می‌کند.

به گفته محققان این پروژه، داروی ریفامپین به تنهایی برای مقابله با برخی از گونه‌های باسیل، منسوخ شده است. این سامانه جدیدی که محققان ارائه کرده‌اند می‌تواند اثربخشی بالاتری داشته باشد.


استفاده از فناوری نانو برای مقابله با سل باکتریایی به نتایج موثری منجر می‌شود. نتایج پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که نانوذرات پر از آنتی بیوتیک و سایر ترکیبات ضد میکروبی بر روی سلول‌های آلوده، به خصوص باسیلوس مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، اثربخش هستند. این روش فناورانه قادر است مقاومت باکتری‌های سل در برابر دارو را بدون آسیب رساندن به سلول‌ها رفع کند. استفاده از نانوذرات شامل N- استیل سیستئین، کیتوزان و ریفامپین می‌تواند در درمان سل موثر باشد. نانوذرات به طور معناداری پیشرفت بیماری سل را جلوگیری می‌کنند. استفاده از سامانه جدیدی که محققان ایجاد کرده‌اند، قابلیت اثربخشی بالاتری را در مقابله با سل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *