احتیاج به ارائه کد ملی در صورت خرید طلا لازم نیست

درج کدملی در صورتحساب خرید طلا ضروری نیست


در این متن آمده است که اصناف طلا و جواهر در روزهای اخیر با مشکلات مالیاتی مواجه شده اند. طلا مشمول ارزش افزوده نیست اما سود و اجرت ساخت و سود فروشنده مشمول وجوه دولتی بر ارزش افزوده ۹ درصد می شود. به دلیل نرخ مالیاتی متفاوت، فروشندگان باید صورتحساب نوع ۲ صادر کنند. در این نوع صورتحساب، اطلاعات فروشنده، مشخصات کالا و نرخ وجوه دولتی بر ارزش افزوده به تفکیک اجرت و کارمزد ثبت می شود و برای اصل طلا هیچ مالیاتی دریافت نمی شود. به همین دلیل رسید چاپی دستگاه کارتخوان قابل قبول نیست و فیش خروجی دستگاه پوز به عنوان صورتحساب الکترونیک در نظر گرفته می شود. از طرفی، واحدهای صنفی غیر از فروشندگان طلا نیز در صورتی که نرخ ارزش افزوده کالاهای آنها تک رقمی باشد و بیش از ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته باشند، نیازی به صدور فاکتور در سامانه مودیان ندارند و فیش خروجی دستگاه پوز به عنوان صورتحساب الکترونیک قلمداد می شود. همچنین، ثبت نام واحدهای صنفی در سامانه مودیان مالیاتی الزامی است و ثبت نام مجدد و اخذ وجه برای آن غیرقانونی است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از اتاق اصناف ایران، مهدی امیدوار سخنگوی اتاق اصناف ایران با اشاره به چالش‌های مالیاتی واحدهای صنفی طلا و جواهر کشور در روزهای اخیر، گفت: اصل طلا مشمول ارزش افزوده نیست اما اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای مذکور مشمول ۹ درصد وجوه دولتی بر ارزش افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل چند نرخی بودنِ نرخ وجوه دولتی بر ارزش افزوده کالای فروخته شده (یعنی اصل طلا معاف و سود و اجرت مشمول ۹ درصد وجوه دولتی بر ارزش افزوده) از این پس فروشندگان طلا و جواهر باید در هنگام فروش صورت‌حساب نوع ۲ صادر کنند.

امیدوار خاطرنشان کرد: در فاکتور نوع ۲ نیازی به ثبت مشخصات و کدملی خریدار نیست بلکه در این نوع صورتحساب اطلاعات فروشنده و مشخصات کالا همراه با نرخ وجوه دولتی بر ارزش افزوده به تفکیک اجرت و کارمزد ثبت می‌شود و بابت اصل طلا نیز هیچ‌گونه وجوه دولتی بر ارزش افزوده دریافت نمی‌شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که امکان تفکیک معافیت اصل طلا از ارزش افزوده و نرخ ۹ درصدی سود و کارمزد در رسید دستگاه کارتخوان وجود ندارد، به همین دلیل رسید چاپی دستگاه کارتخوان به‌عنوان صورتحساب الکترونیک مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: واحدهای صنفی، غیر از فروشندگان طلا نیز که در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ رقمی بیش از ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته‌اند، در صورتی که نرخ ارزش افزوده کالاهای آنها تک‌رقمی (به طور مثال صرفاً ۹ درصد) باشد، نیازی به صدور فاکتور در سامانه مودیان ندارند بلکه فیش خروجی دستگاه پوز در حکم صورتحساب الکترونیک قلمداد می‌شود.

وی تاکید کرد: در صورتی که فروش یک واحد صنفی در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۸ میلیارد تومان بوده و نرخ وجوه دولتی بر ارزش افزوده کالاهای آن واحد صنفی نیز متفاوت باشد واحد صنفی مذکور باید اقدام به صدور صورتحساب نوع ۲ در سامانه مودیان کنند.

سخنگوی اتاق اصناف ایران با اشاره به ضرورت ثبت‌نام واحدهای صنفی در سامانه مودیان مالیاتی تصریح کرد: تمامی واحدهای صنفی بر اساس پروانه کسب، توسط سازمان امور مالیاتی در سامانه مودیان ثبت‌نام شده‌اند بنابراین ضرورتی برای ثبت‌نام مجدد و اخذ هرگونه وجه از آنها جهت ثبت‌نام در سامانه مؤدیان، غیرقانونی است.


طلا مشمول ارزش افزوده نیست اما اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای مذکور مشمول ۹ درصد وجوه دولتی بر ارزش افزوده می‌شود. فروشندگان طلا و جواهر باید در هنگام فروش صورت‌حساب نوع ۲ صادر کنند. در فاکتور نوع ۲ نیازی به ثبت مشخصات و کدملی خریدار نیست بلکه اطلاعات فروشنده و مشخصات کالا همراه با نرخ وجوه دولتی بر ارزش افزوده به تفکیک اجرت و کارمزد در آن ثبت می‌شود و بابت اصل طلا هیچ‌گونه وجوه دولتی بر ارزش افزوده دریافت نمی‌شود. به همین دلیل رسید چاپی دستگاه کارتخوان به‌عنوان صورتحساب الکترونیک مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. واحدهای صنفی، غیر از فروشندگان طلا نیز که در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۲ رقمی بیش از ۱۸ میلیارد تومان فروش داشته‌اند، نیازی به صدور فاکتور در سامانه مودیان ندارند بلکه فیش خروجی دستگاه پوز در حکم صورتحساب الکترونیک قلمداد می‌شود. در صورتی که فروش یک واحد صنفی در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۸ میلیارد تومان بوده و نرخ وجوه دولتی بر ارزش افزوده کالاهای آن واحد صنفی نیز متفاوت باشد واحد صنفی مذکور باید اقدام به صدور صورتحساب نوع ۲ در سامانه مودیان کنند. تمامی واحدهای صنفی بر اساس پروانه کسب، توسط سازمان امور مالیاتی در سامانه مودیان ثبت‌نام شده‌اند بنابراین ضرورتی برای ثبت‌نام مجدد و اخذ هرگونه وجه از آنها جهت ثبت‌نام در سامانه مؤدیان، غیرقانونی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *