حمایت ۹۶ درصدی مردم عربستان از قطع روابط کشورهای عربی با اسرائیل

حمایت ۹۶ درصدی عربستانی‌ها از قطع روابط کشورهای عربی با اسراییل


نظرسنجی اخیر «مؤسسه واشنگتن» نشان داد که ۹۱ درصد از عربستانی‌ها حوادث اخیر غزه را به عنوان پیروزی برای فلسطینی‌ها، عرب‌ها و مسلمانان اعلام کرده‌اند. این نظرسنجی نشان داد که محبوبیت حماس در میان مردم بعد از رویارویی با ارتش اسراییل رو به افزایش است، اما افزایش محبوبیت این جنبش در طول منازعه کنونی در میان عربستانی‌ها هنوز کمتر از افزایش محبوبیت آن پس از منازعه ۲۰۱۴ است. همچنین ۹۶ درصد از پاسخ دهندگان موافق هستند که کشورهای عربی باید تمام روابط خود را با اسراییل را در اعترض به عملیات امنیتی در غزه قطع کنند.

به گزارش دیجیاتور به نقل از العربی الجدید، در نظرسنجی تازه «مؤسسه واشنگتن» که بین ۱۴ نوامبر تا ۶ دسامبر انجام شد، ۹۱ درصد از عربستانی‌ها حوادث اخیر غزه را به عنوان پیروزی برای فلسطینی‌ها، عرب‌ها و مسلمانان، علی‌رغم ویرانی‌های عظیم و شمار فراوان شهدا اعلام کردند.

بر اساس این نظرسنجی که شامل جامعه آماری یک هزار نفری از شهروندان عربستانی است، به طور کلی، حماس محبوبیت ضعیفی در بین شهروندان عربستانی دارد و اکثریت آنها همچنان نسبت به این گروه موضع منفی دارند اما منازعه بین حماس و اسراییل محبوبیت این گروه فلسطینی را از ۱۰ درصد در ماه آگوست (مرداد) به حدود ۳۰ امتیاز افزایش داد تا اینکه در ماه دسامبر به ۴۰ درصد رسید.

این مرکز توضیح داد که پاسخ‌های نظرسنجی جدید در کنار پاسخ‌های نظرسنجی‌های قبلی انجام شده در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۲۱ (دو سالی که شاهد دو منازعه بین اسراییل و جنبش بود)، نشان می‌دهد که محبوبیت حماس در میان مردم بعد از رویارویی با ارتش اسراییل رو به افزایش است. اما افزایش محبوبیت این جنبش در طول منازعه کنونی در میان عربستانی‌ها هنوز کمتر از افزایش محبوبیت آن پس از منازعه ۲۰۱۴ است.

در مورد نقش جهان عرب، نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که ۹۶ درصد از پاسخ دهندگان عربستانی با این پیشنهاد موافق هستند که کشورهای عربی باید فوراً تمام روابط دیپلماتیک، مالی و سیاسی خود را با اسراییل را در اعترض به عملیات امنیتی در غزه قطع کنند.

طبق این نظرسنجی، تنها ۱۶ درصد از عربستانی‌ها معتقدند که حماس باید از تاکید بر نابودسازی اسراییل دست بردارد و به جای آن با راه حل دو کشوری موافقت کند همچنین ۹۵ درصد پاسخ‌دهندگان در پاسخ به این سوال که آیا کشتار غیرنظامیان توسط حماس برخلاف آموزه‌های دین محمدی است، پاسخ دادند که حماس غیرنظامیان را نمی‌کُشد.

از سوی دیگر، اسراییل پیش از منازعه چندان محبوبیتی نزد عربستانی‌ها نداشت و بر اساس نتایج این نظرسنجی، ۸۷ درصد از پاسخ‌دهندگان موافقند که رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که اسراییل آنقدر ضعیف و در داخل دچار اختلاف شده است که روزی می‌توان آن را شکست داد. طبق نظر اکثر آنها، این تصور قبل از منازعه نیز وجود داشت، زیرا ۷۰ درصد از آنها موافق بودند که اعتراضات گسترده‌ای که اسراییلی‌ها علیه به اصطلاح «اصلاحات» در سیستم قضایی انجام دادند، منعکس‌کننده «ضعف و اختلافات» در اسراییل است.

این مرکز یادآوری کرد که وقتی در آگوست گذشته از عربستانی‌ها پرسید که آیا با این اصل موافق هستند که «ما باید احترام بیشتری به یهودیان در سراسر جهان نشان دهیم و روابط خود را با آنها بهبود ببخشیم»، تنها ۵ درصد از آنها موافقت خود را اعلام کردند. این مرکز همچنین توضیح داد که موضع ایجاد روابط با اسراییلی‌ها یا یهودیان که فراتر از بعد مالی است، قبل از منازعه مثبت نبود.

از سوی دیگر، ۷۵ درصد از آنها حمایت خود را از «تعامل دیپلماتیک عرب‌ها برای یافتن راه حلی برای مناقشه عربی و فلسطینی و ایجاد انگیزه برای هر دو طرف برای اتخاذ مواضع معتدل‌تر» اعلام کردند.

۸۶ درصد از عربستانی‌ها حمایت خود را از این مساله اعلام کردند که «هیچ راه حل امنیتی برای مناقشه وجود ندارد و بنابراین باید گفتگوهای دیپلماتیک سیاسی برای رسیدن به توافق انجام شود.»

اما ۸۸ درصد شهروندان عربستانی معتقدند که نباید عربستان هیچ دخالت امنیتی در این درگیری داشته باشد و «در حال حاضر، اصلاحات داخلی و مالی در عربستان بیش از هر موضوع سیاسی خارجی برای کشور ما مهم است و بنابراین ما باید از منازعه‌های خارجی دور بمانیم.»


نظرسنجی نشان می‌دهد که بر اساس آن، بیشتر عربستانی‌ها حمایت خود را از جنبش حماس اعلام کرده و مخالفت خود را با اسراییل نشان داده‌اند. تعدادی از آنها همچنین موافقت خود را با تعامل دیپلماتیک عرب‌ها برای یافتن راه حلی برای مناقشه عربی و فلسطینی اعلام کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *