تحول ساخت و ساز در دیمزارها: نقش “مشارکت مردم” در بخش زراعت

«جهش تولید در دیمزارها» بستر «مشارکت مردم» در بخش کشاورزی


بخش زراعت کشور به بخش خصوصی تعلق دارد و سرمایه گذاری اصلی توسط بهره برداران انجام می شود. طرح جهش ساخت و ساز در دیمزارها با هدف افزایش ساخت و ساز محصولات زراعت توسط مردم اجرا می شود و تا کنون نتایج موفقیت‌آمیزی داشته است. وزارت جهاد زراعت نقش هدایتگری و برنامه‌ریزی را برعهده دارد و تلاش می کند تا با تأمین نهاده های زراعت و خرید محصولات، ساخت و ساز در بخش زراعت پایدار و بهبود یابد. ضرورت جلوگیری از خرد شدن اراضی زراعت و اجرای سیستم های آبیاری نوین برای افزایش بهره وری و سوددهی بخش زراعت به خصوص زراعت مورد تاکید قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، زراعت در کشور مربوط به بخش خصوصی بوده و سرمایه گذاری بیشتر از سوی بهره برداران انجام می‌شود. علیرضا مهاجر، معاونت امور زارعت وزارت جهاد زراعت و مجری طرح جهش ساخت و ساز در دیمزارها درباره مشارکت مردم در جهش ساخت و ساز محصولات زراعت به مهر گفت: یکی از بسترهای این مشارکت در اراضی دیم بوده که جهش ساخت و ساز در دیمزارها از ۳ سال قبل آغاز شده و امسال وارد سال چهارم خود شد.

وی با بیان اینکه این طرح تا کنون دستاوردهای خوبی به همراه داشته است، افزود: امروز می‌توانیم ادعا کنیم تقریباً تمام محصولات زراعت توسط مردم انجام می‌شود و حکومت کمترین نقش را در این بخش برعهده دارد.

وی ادامه داد: وزارت جهاد زراعت بیشتر نقش هدایتگری و برنامه‌ریزی را عهده دار است و با تأمین نهاده‌های زراعت یا خرید محصولات تلاش می‌کند تا ساخت و ساز دچار بحران نشود.

مجری طرح جهش ساخت و ساز در دیمزارها با بیان اینکه ۸ فروردین نخستین برداشت گندم در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ در مناطق گرمسیر کشور انجام شد، اظهار کرد: یکی از نکات مهم در جهش ساخت و ساز با مشارکت مردم در حوزه زراعت مساحت اراضی است. امروز با فوت صاحب زمین، وراث آن را بین خود تقسیم می‌کنند و همین امر منجر به خرد شدن اراضی زراعت شده و سرمایه گذاری در آن را مقرون به صرفه نمی‌کند.

مهاجر اضافه کرد: پیاده سازی سیستم آبیاری نوین، اصلاح بذر و حرکت به سوی زراعت به روز زمانی شدنی است که این اراضی تجمیع شده و کشت در مقیاس بالا انجام شود. از این رو، مسؤولان امر و نمایندگان پارلمان باید ترتیبی اتخاذ کنند که از خرد شدن بیشتر اراضی جلوگیری شود.

معاونت امور زراعت وزارت جهاد زراعت در پایان گفت: سرمایه گذاری در بخش زراعت از سوی بخش خصوصی و مردم زمانی رشد خواهد کرد که بهره‌وری افزایش یافته و سود آن نصیب کشاورز شود. تلاش داریم در طرح جهش ساخت و ساز در دیمزارها به این هدف جامه عمل بپوشانیم.


مشارکت مردم در زراعت افزایش یافته و بومیان سرمایه گذاری بیشتر دارند. این طرح دستاوردهای خوبی داشته است و موفقیت در ساخت و ساز محصولات زراعت به مردم تعلق دارد. وزارت جهاد زراعت نقش هدایتگری و برنامه‌ریزی را بر عهده دارد. باید از خرد شدن اراضی جلوگیری شود و به سوی کشت به مقیاس بالا پیش رفت. افزایش بهره‌وری در زراعت موجب رشد سرمایه گذاری و توسعه مالی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *