توضیحات رییس سازمان پدافند درباره حادثه جایگاه‌های سوخت

توضیحات رییس سازمان پدافند در مورد ماجرای جایگاه‌های سوخت


سردار غلامرضا جلالی در مراسم افتتاح نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل اعلام کرد که در سامانه سوخت اختلالی رخ داده که ممکن است ناشی از آسیب‌پذیری در یکی از شبکه‌های دریافت و پرداخت این سامانه باشد. وی افزود که برای بررسی و تحلیل دقیق این اتفاق، نیاز به بررسی لازم است. در پی این اختلال، اقداماتی انجام شد و سیستم سوخترسانی از شبکه سوخت رسانی جدا شد و با تداوم کارکرد به شکل دستی، بخشی از سامانه به حالت عادی بازگشت. مسئولان این حادثه را مورد بررسی قرار دادند و در حال حاضر بررسی‌های امنیتی بر روی آن انجام می‌شود. همچنین، سردار جلالی به ضرورت توسعه فناوری‌های امن بومی در فضای سایبری و سایر حوزه‌ها اشاره کرد و تأکید کرد که تهدید و امنیت در کشور به توسعه این فناوری‌ها بستگی دارد.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، «سردار غلامرضا جلالی» در مراسم افتتاح هفتمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل که صبح امروز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد، اظهار کرد: در رابطه با اختلال سامانه سوخت مشخص شده که آسیب‌پذیری در یکی از شبکه‌های دریافت و پرداخت این سامانه بوده است.

سردار جلالی اضافه کرد: با توجه به اینکه سامانه سوخت متشکل از چندین سامانه از جمله سامانه کنترل توزیع سوخت، سامانه پرداخت و دریافت مالی و سامانه برنامه‌ریزی فروش منابع هیدروکربن است که به یکدیگر متصل هستند، بروز مشکل در یکی از این سامانه‌ها می‌توانست این اخلال را ایجاد کرده باشد.

وی افزود: اقداماتی مطرح بود که آیا این اختلال داخلی یا حمله است. معمولاً در زمان حمله دو عنصر برای تحلیل وجود دارد، یکی پیدا کردن شواهد و قرائن حمله و دیگری تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است تا بفهمیم چطور این اتفاق افتاده است. طبیعتاً چون در حین حمله می‌توانیم حدسیاتی مطرح کنیم اما باید برای اطمینان کاملاً بررسی لازم را انجام دهیم. در حین حمله هم ارجاع به مقصر و پیگیری محلی از اعراب ندارد. اولین اقدام اطلاع‌رسانی است که اولین اطلاعیه را دو ساعت بعد از حمله منتشر کردیم.

وی گفت: کار دوم این بود که حفظ و تداوم کارکرد بود که با جداسازی سیستم سوخت‌رسانی از شبکه سوخت‌رسانی و ادامه فعالیت آن به شکل دستی بود که بعد از سه ساعت نزدیک به ۵۵ درصد از سامانه‌ها به سوخت‌رسانی بازگشت و بعد از ۲۴ ساعت به ۹۰ درصد رسید و کمتر از یک روز خدمت‌رسانی در این زمینه را به مردم به حالت عادی برگرداندیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: تلاش کردیم حداقل پیامد منفی ممکن برای مردم ایجاد شود و نسبت به سال گذشته در این زمینه موفقیت خوبی بوده است. در دنبال کردن منشأ تهدید موفق شدیم شناسایی‌هایی در این زمینه انجام شود که ضدبدافزار مهاجم از جنس APT بود که بررسی درباره آن در حال انجام است.

سردار جلالی ادامه داد: هر سه شبکه را بررسی کردیم. در شبکه سوخت و برنامه‌ریزی آسیب‌پذیری جدی مشاهده نشد، در یکی از شبکه‌های دریافت و پرداخت آسیب‌پذیری وجود داشت که در حال پیگیری امنیتی هستیم. این مسئله مثل یک پرونده جنایی پیچیده است. سامانه سوخت سامانه قدیمی است و در برنامه بلندمدت باید حتماً به سمت به روزرسانی و نوسازی حرکت کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: باید در فضای سایبری و سایر حوزه‌ها بتوانیم فناوری و تولیدی بومی امن با قابلیت طراحی و کنترل در داخل کشور را داشته باشیم. دفاع، تهدید و امنیت در کشور منوط به توسعه فناوری‌های امن بومی است.

سردار جلالی گفت: محصولات کلیدی و راهبردی ساختیم که برای کشور ارزشمند است و به وسیله آن می‌توانیم پدافند مدرن را ساماندهی کنیم. ساخت و ساز سامانه‌های کنترل امنیتی فضای سایبری، سامانه اسکادا، سامانه کنترل حملات توزیع شده، میزبان داده بومی و … از جمله این محصولات هستند. بیش از ۵۵ درصد تهدیدات جهانی و در ایران حدود ۳۰ درصد حملات سایبری انجام شده مبتنی بر AI بوده است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به رویکرد این سازمان در قبال حملات سایبری، گفت: با توجه به اینکه ما در خصوص حملات سایبری شرایط را در سه مرحله قبل از حادثه، حین حادثه و پس از حادثه دسته‌بندی می‌کنیم، مجموعه اقدامات ما در زمینه سامانه سوخت به بعد از حادثه برمی‌گردد که آسیب‌شناسی و تهیه نقشه‌های اجرایی و برنامه‌ریزی است که آن را بعد از حمله صورت گرفته در سال ۱۴۰۰ تهیه کردیم و بخش عمده‌ای از آن اجرا شد.

وی با اشاره به رویکرد این سازمان در قبال حملات سایبری، اظهار کرد: با توجه به اینکه ما در حملات سایبری شرایط را در سه مرحله قبل از حادثه، حین حادثه و پس از حادثه دسته‌بندی می‌کنیم، مجموعه اقدامات ما در زمینه سامانه سوخت به بعد از حادثه برمی‌گردد که آسیب‌شناسی و تهیه نقشه‌های اجرایی و برنامه‌ریزی است که بعد از حمله ۱۴۰۰ آن را تهیه کردیم و بخش عمده‌ای از آن اجرا شد.


افتتاح هفتمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل
سامانه سوخت متشکل از چندین سامانه است
مشکل در یکی از سامانه‌ها
مشخص شدن طبیعت حمله
پیگیری مقصر حمله از اعراب ندارد
اطلاع‌رسانی و پیامدهای حمله
حفظ و تداوم کارکرد سامانه سوخت
توسعه فناوری‌های امن بومی
ساخت و ساز محصولات کلیدی و راهبردی
مسئله پرونده جنایی پیچیده است
بررسی آسیب‌پذیری دریافت و پرداخت سامانه سوخت
روزرسانی و نوسازی سامانه سوخت
اقدامات بعد از حادثه در زمینه سامانه سوخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *