افزایش ظرفیت بندر شهید بهشتی به ۸.۵ میلیون تن

توسعه بندر شهید بهشتی به ۸.۵ میلیون تن


خلاصه: در این متن، قاسم عسگری نسب، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، درباره وضعیت و برنامه های در دست اقدام در بندر شهید بهشتی چابهار صحبت کرده است. او اعلام کرده است که فاز یک این بندر که با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری سازمان بنادر و دریانوردی تکمیل شده است و ۴۵ پروژه عمرانی دولتی و ۱۲ پروژه سرمایه گذاری برای بخش خصوصی در این بندر تعریف شده است. همچنین، اعلام کرده است که سه خط کانتینری از این بندر به کشورهای چین، هند و امارات راه اندازی شده است و عملیات کانتینری در بندر شهید بهشتی در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل باعث رشد ۱۴۰ درصدی شده است. همچنین، طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در فاز ۲ در دست بررسی است و به انتظار دسترسی به آبخور ۱۹ متری پای اسکله است تا بتوان کشتی هایی با ظرفیت ۸۰۰۰ TEU کانتینر پهلوگیری کنند.

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، قاسم عسگری نسب مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به آخرین وضعیت و برنامه‌های در دست اقدام در بندر شهید بهشتی چابهار، گفت: فاز یک این بندر با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری سازمان بنادر و دریانوردی تکمیل و به بهره برداری رسیده است و در حال حاضر ۴۵ پروژه عمرانی دولتی (سازمان بنادر و دریانوردی) به ارزش ۳۶۷ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال به علاوه ۵۶ میلیون دلار و ۱۲ پروژه سرمایه گذاری برای بخش خصوصی به ارزش ۶۸ هزار میلیارد ریال به علاوه ۲۲ میلیون یورو تعریف شده است.

وی افزود: قرارداد ۵۶ میلیون دلاری مربوط به پروژه احداث کریدور لجستیکی (مسیر دسترسی کامیون‌ها به بندر) به طول ۲.۶ کیلومتر با عرض ۱۱۰ متر و ۱۲ باند به همراه پروژه احداث فاز اول سیلو ۱۰۰ هزار تنی در این فاز است که پروژه اول در دهه مبارک فجر و پروژه دوم در خردادماه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

عسگری نسب در ادامه گفت: قرارداد سرمایه گذاری احداث نیروگاه ۲۵ مگاواتی برق با قابلیت بهره برداری از ۵ هزار متر مکعب منابع آبی به ارزش ۲۲ میلیون یورو نیز با یک شرکت ایرانی منعقد شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات انجام شده از ابتدای حکومت سیزدهم در فاز یک بندر شهید بهشتی بیان کرد: طی این مدت ۲۰۰ هکتار استحصال اراضی انجام شده، عمق حوضچه از ۹ متر به ۱۶.۵ متر افزایش یافته و موج شکنی به طول ۳ کیلومتر در این فاز احداث شده است. همچنین ۱۷۰۰ متر اسکله احداث شده که طول کل اسکله‌های این بندر به ۲ هزار متر افزایش یافته است. در حال حاضر امکان پهلوگیری ۶ فروند شناور با آبخور حد اکثر ۱۲۰ هزار تن فراهم است.

وی با بیان اینکه امسال سه خط کانتینری از بندر شهید بهشتی به کشورهای چین و هند و امارات راه اندازی شده است، گفت: خط بندر شهید بهشتی به چین، موجب کاهش زمان انتقال کالا از ۳۵ به ۱۲ روز و ۷۰۰ دلار در هزینه حمل کانتینری شده است. همچنین در خط بندر شهید بهشتی به هند نیز محصولات زراعت ایران به بنادر هند و برعکس توسط کانتینرهای یخچالی و خشک جابه‌جا می‌شوند و در خط سوم هفته‌ای یک مسافرت به بندر جبل علی امارات متحده عربی انجام می‌شود.

رشد ۱۴۰ درصدی عملیات کانتینری در ۹ ماهه ۱۴۰۲

عسگری نسب تصریح کرد: راه اندازی سه خط کانتینری مذکور باعث شد که عملیات کانتینری در بندر شهید بهشتی طی ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با عملکرد بالغ بر ۶ هزار TEU رشد ۱۴۰ درصدی را تجربه کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در فاز ۱ بندر شهید بهشتی، برنامه‌ها در چهار محور در دست بررسی قرار دارند که اول حمل کانتینری، دوم فروش خارجی مشتقات معدنی با رشد ۸.۵ درصدی و با عملکرد ۷۰۰ هزار تن، سوم تأمین نیازمندی‌های نفتی و مشتقات آن برای جنوب شرق کشور است که حجم آن به یک میلیون تن رسیده و محور چهارم شامل ورود کالاهای اساسی می‌شود که ۳۰ درصد مجموع کالاهای اساسی ورودی به کشور را در بر می‌گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به اقدامات انجام شده ظرفیت بندر شهید بهشتی از ۳ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن افزایش یافته است و امکان تخلیه و بارگیری تا ۱۲.۵ میلیون تن نیز در این بندر وجود دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در خصوص فاز ۲ طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار گفت: این فاز، یک پکیج آماده سرمایه گذاری شامل ۴۰ هکتار پسکرانه و اسکله ۹۷۰ متری است که استحصال اراضی آن انجام شده است.

عسگری نسب حجم سرمایه گذاری مورد نیاز بخش کانتینری فاز دو بندر شهید بهشتی را ۳۰۰ میلون دلار اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود با تکمیل این فاز و دسترسی به آبخور ۱۹ متری پای اسکله، کشتی‌هایی با ظرفیت ۸۰۰۰ TEU کانتینر امکان پهلوگیری در این بندر را داشته باشند.


فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار، با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار از سوی سازمان بنادر و دریانوردی تکمیل و به بهره برداری رسیده است.
امکان پهلوگیری ۶ فروند شناور با آبخور حد اکثر ۱۲۰ هزار تن در بندر شهید بهشتی وجود دارد.
رشد ۱۴۰ درصدی عملیات کانتینری در ۹ ماهه ۱۴۰۲ در بندر شهید بهشتی تجربه شده است.
برنامه‌ها در چهار محور در دست بررسی قرار دارند: حمل کانتینری، فروش خارجی مشتقات معدنی، تأمین نیازمندی‌های نفتی، و ورود کالاهای اساسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *