مجازات ۱۵ بانک عراقی به خاطر همکاری با کشورهای تحت محدودیت‌های بین‌المللی

تنبیه ۱۵ بانک عراقی به دلیل تجارت با کشورهای تحریمی


در نشست شورای سیاستگذاری همکاری ایران و عراق، عبدالامیر ربیع هاوی، مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی ایران، اعلام کرد که مشکلات ترانزیت از عراق برطرف شده است و تجار می‌توانند از این کشور به سایر کشورها کالا صادر کنند. وی افزود که فروش خارجی خدمات فنی فناوری طراحی نیز شکلی جدید به خود گرفته است و ورود شرکت‌های بزرگ ایرانی به عراق فرصت مناسبی برای ساخت و ساز مشترک با این کشور می‌باشد. هاوی همچنین اشاره کرد که روابط حکومتی کاهش بازرگانی بین‌الملل عراق و ممنوعیت برخی از محصولات زراعت و صنعتی مشکلاتی را برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد کرده است. به منظور حل این مشکل

به گزارش خبرنگار دیجیاتور، عبدالامیر ربیع هاوی مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی ایران امروز در نشست شورای سیاستگذاری همکاری‌های ایران و عراق اظهار کرد: مشکلات ترانزیت از کشور عراق که در چند سال گذشته با مشکلاتی مواجه بود اکنون برطرف شده است و تجار می‌توانند از طریق این کشور کالاهای خود را به سایر کشورها صادر کنند.

وی با بیان اینکه بخش مهمی از درآمدزایی صادراتی ما به عراق از طریق خدمات فنی فناوری طراحی بود که به دنبال تداوم و توسعه این بخش هستیم، گفت: فروش خارجی خدمات فنی فناوری طراحی که طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ به این کشور با مشکلاتی مواجه بود اکنون شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته است.

ربیع هاوی تصریح کرد: بازار عراق شمایل جدیدی به خود گرفته است و ورود شرکت‌های بزرگ ایرانی و همکاری مشترک با شرکت‌های عراقی می‌تواند فرصت مناسبی برای ساخت و ساز مشترک با این کشور باشد. شرکت‌هایی که شرایط بازار عراق را درک کنند در این کشور موفق‌تر خواهند بود زیرا آنها به دنبال خودکفایی در تولیدات خود بوده و از طرفی با ساخت و ساز در کشور خود به دنبال فروش خارجی هستند که شرکت‌های ایرانی می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرینی داشته باشند.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی ایران گفت: روابط حکومتی کاهش بازرگانی بین‌الملل عراق و ایجاد ممنوعیت برای بازرگانی بین‌الملل برخی از محصولات زراعت و حتی صنعتی، مشکلاتی را برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد کرده است.

وی به برگزاری نمایشگاه در عراق اشاره کرد و ادامه داد: برای حضور پررنگ‌تر در کشور عراق نمایشگاه‌های متعددی توسط ایران در این کشور برگزار می‌شود به طوری که ۲۰ نمایشگاه در این کشور داریم. همچنین رویدادهای تجاری ایران در این کشور برگزار و هیئت‌های تجاری از کشورمان به این کشور اعزام می‌شود.

ربیع هاوی با اشاره به مسافرت اخیر وزیر صمت ایران به عراق گفت: در این مسافرت با مقامات مختلف عراقی مذاکره و نتایج و راهکارهای خوبی برای رفع مشکلات تبادلات ارزی با این کشور حاصل شد.

۱۵ بانک عراقی مجازات شدند

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی در ارتباط با مشکلات ارزی که بابت محدودیت‌های بین‌المللی‌های آمریکا در عراق وجود دارد، تصریح کرد: بخش خصوصی عراق قدرتمند است و می‌تواند در تصمیم‌سازی‌ها نقش‌آفرینی داشته باشد و حتی به تصمیماتی که حکومت این کشور می‌گیرد اعتراض کند.

وی بیان کرد: با رایزنی‌هایی که با بخش خصوصی عراق از جمله اتاق بازرگانی این کشور صورت می‌گیرد، این بخش می‌تواند با اعتراض به روابط حکومتی‌های ارزی، شرایط را برای تسهیل مبادلات تجاری فراهم کند تا امکان اختصاص ارز رسمی این کشور در تبادلات تجاری با ایران فراهم شود.

ربیع هاوی یادآور شد: بر اساس قوانین موجود در عراق که ناشی از روابط حکومتی‌های تحریمی آمریکا است به ۵ کشور تحریمی از جمله ایران ارز رسمی این کشور تعلق نمی‌گیرد.

مدیر کل غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی افزود: با مقامات رسمی عراق از جمله نخست وزیر و وزیر بازرگانی این کشور رایزنی‌هایی داشته‌ایم و قول‌های مساعدی داده شده اما بخش خصوصی عراق از جمله اتاق بازرگانی برای رفع این مشکل می‌تواند اثرگذارتر باشد.

به گفته ربیع هاوی، ۱۵ بانک عراقی که با کشورهای تحریمی همکاری داشتند تنبیه شدند و اکنون امکان تبادلات ارزی از آنها گرفته شده و تبادلات آنها با دینار انجام می‌شود.

مدیر کل غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی گفت: در صورتی که با بخش خصوصی عراق نشست و مذاکره داشته باشیم امیدواریم این مشکلات رفع شود.

ربیع هاوی اظهار کرد: سایر کشورهای رقیب ایران در بازار عراق مانند ترکیه و عربستان تسهیلاتی برای جایگزینی ایران ارائه می‌کنند.

وی افزود: با توجه به حضور رقبا از جمله عربستان و ترکیه در بازار عراق و مشکلات ذکر شده اگر به فکر حل آن نباشیم بازرگانی با عراق برای ما در سال آینده میلادی سخت می‌شود.

سند راهبردی بازرگانی ایران با عراق در آستانه تدوین

ربیع هاوی با اشاره به تدوین سند راهبرد بازرگانی ایران با عراق در وزارت خارجه گفت: این راهبرد تجاری با چین تدوین شده و اکنون این سند در مورد عراق در حال تدوین است و نظراتی از ما خواسته‌اند.

مدیرکل دفتر حوزه غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی ایران بیان داشت: با تدوین این سند نقشه راه ایران و عراق به کامل ترسیم می‌شود.

مدیر کل غرب آسیای سازمان توسعه بازرگانی تاکید کرد: همچنین برای رفع مشکلات فروش خارجی به این کشور برنامه ایجاد صندوق مشترک برای فروش خارجی خدمات فنی فناوری طراحی نیز داریم که در صورت موافقت طرف عراقی می‌توانیم صدور ضمانتنامه و حتی تسهیلات ارزی ایجاد کنیم.

رشد ۳۰ درصدی فروش خارجی به عراق

وی همچنین به آمار بازرگانی با عراق اشاره کرد و گفت: فروش خارجی ایران به عراق در ۸ ماهه اول سال جاری ۶.۲ میلیارد دلار بوده که ۳۰ درصد رشد داشته است. یک میلیارد و۳۰۰ میلیون دلار از فروش خارجی ایران به عراق فروش خارجی گاز بوده است.

به گفته مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه اجارت، رشد فروش خارجی ما به عراق به همراه فروش خارجی گاز در ۸ ماهه ۳۰ درصد و بدون در نظر گرفتن گاز ۱۰ درصد بوده است.

ربیع هاوی با بیان اینکه امیدواریم رشد فروش خارجی ایران به عراق تا پایان سال نیز ادامه یابد، گفت: امیدواریم در سال جاری مانند سال ۱۴۰۱ رکورد فروش خارجی ما به عراق شکسته شود زیرا در سال گذشته با فروش خارجی بیش از ۱۰ میلیارد دلار به عراق رکورد فروش خارجی ۲۰ ساله ما به عراق شکسته شد.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق بیان کرد: بعد از تأکیدات بخش دولتی و خصوصی مبنی بر لزوم سرمایه گذاری مشترک در عراق، در ۸ ماهه ابتدای سال جاری شرکت‌های بزرگی در عراق حضور یافتند و توافقاتی نیز با شرکت‌های عراق برای ساخت و ساز مشترک انجام شده است.


مشکلات ترانزیت از کشور عراق تاکنون برطرف شده است و تجار می‌توانند کالاهای خود را از طریق این کشور صادر کنند. فروش خارجی خدمات فنی فناوری طراحی به عراق نیز اکنون شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته است. شرکت‌های ایرانی می‌توانند نقش‌آفرینی داشته باشند و در تولیدات خودکفایی کنند و به فروش خارجی نیز بپردازند. روابط حکومتی کاهش بازرگانی بین‌الملل عراق مشکلاتی را برای صادرکنندگان ایرانی به وجود آورده است. برای حضور پررنگ‌تر در کشور عراق نمایشگاه‌های متعددی برگزار می‌شود و هیئت‌های تجار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *