التزام ساخت و ساز منابع هیدروکربن سه کشور عضو اوپک

تعهد سه کشور عضو اوپک بر تولید نفت


در این مقاله اعلام شده است که وزیر هیدروکربن کنگو از حمایت قاطع خود از وحدت و انسجام در قلب اوپک و اوپک پلاس خبر داده است. همچنین آمده است که آنگولا از اوپک خارج شده و تردیدهایی درباره انسجام اوپک برانگیخته است. اوپک و متحدانش نیز قصد دارند در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ کاهش ساخت و ساز جدیدی را اجرا کنند. هاینکن لوکپوبیری، وزیر منابع هیدروکربن نیجریه نیز اعلام کرده است که مصمم هستند در تعهد خود به اهداف اوپک پایدار باشند و همکاری فعالی با این سازمان داشته باشند. همچنین بیان شده است که مشکل اختلاف نظر درباره سهمیه ساخت و ساز خود در سال ۲۰۲۴ در نشست گروه حل شده است.

به گزارش دیجیاتور به نقل از اوپک، برونو ژان ریچارد ایتوآ، وزیر هیدروکربن کنگو در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما حمایت قاطع خود را از وحدت و انسجام در قلب اوپک و اوپک پلاس تکرار می‌کنیم. هر کدام از اعضای این گروه خواه آفریقایی باشد یا غیرآفریقایی، نقش ضروری در دستیابی به اهداف مشترک ما و حفظ تعادل بازار جهانی منابع هیدروکربن ایفا می‌کند.

آنگولا در پی اختلاف بر سر سهمیه ساخت و ساز خود، پنجشنبه گذشته اعلام کرد از اوپک خارج می‌شود و تعداد کشورهای عضو این گروه، به ۱۲ کشور کاهش یافت و تردیدهایی را نسبت به انسجام اوپک برانگیخت. اوپک و متحدانش در پی کاهش حدود ۲۰ درصدی قیمت منابع هیدروکربن در مدت سه ماه گذشته، قصد دارند کاهش ساخت و ساز جدیدی را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ اجرا کنند.

سایر کشورهای عضو اوپک برای جلوگیری از هرگونه گمانه زنی، در آخر هفته گذشته بیانیه‌های عمومی منتشر کردند.

هاینکن لوکپوبیری، وزیر منابع هیدروکربن نیجریه، در بیانیه‌ای در بستر نرم‌افزاری مجازی ایکس گفت: ما در تعهد خود به اهداف اوپک، مصمم هستیم و در عین حال فعالانه با این سازمان، برای پرداختن به نگرانی‌هایی که نه تنها در داخل محدوده کشورمان بلکه در سراسر قاره منعکس می‌شود، تعامل داریم.

نیجریه هم مانند آنگولا، با رهبران اوپک بر سر سهمیه ساخت و ساز خود در سال ۲۰۲۴ اختلاف نظر داشت، اما به نظر رسید که این مشکل در نشست ۳۰ نوامبر این گروه حل شد.


انسجام در قلب اوپک و اوپک پلاس تایید شد. تعادل بازار جهانی منابع هیدروکربن حفظ می‌شود. آنگولا از اوپک خارج شده است و تعداد کشورهای عضو اوپک به ۱۲ کشور کاهش یافت. تصمیم به کاهش ساخت و ساز جدید در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ اتخاذ شده است. کشورهای عضو اوپک تعهد خود به اهداف اوپک را تایید کرده‌اند و نگرانی‌های داخلی و قاره‌ای را مد نظر قرار داده‌اند. اختلاف بر سر سهمیه ساخت و ساز در نشست ۳۰ نوامبر حل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *