تامین منابع آبی از تصفیه خانه ششم تهران با سطح رشد ۵۰ درصد

تامین آب از تصفیه خانه ششم تهران ۵۰ درصد رشد یافت


مدیرعامل شرکت منابع آبی و فاضلاب استان تهران از افزایش ۵۰ درصدی تأمین منابع آبی از تصفیه‌خانه ششم تهران خبر داد. این تصفیه‌خانه با ظرفیت نهایی ۱۵ مترمکعب بر ثانیه و دو واحد به ظرفیت ۷.۵ مترمکعب بر ثانیه احداث شده است. در حال حاضر ۳۷۵۰ لیتر بر ثانیه منابع آبی از این تصفیه‌خانه تأمین و به شبکه توزیع منتقل می‌شود. هدف از احداث این تصفیه‌خانه کاهش ظرفیت پمپاژ در سامانه آبرسانی مناطق شهری با ارتفاع بالاتر است. در ضمن، مدیرعامل آبفای استان تهران بر اهمیت حفاظت از منابع آبی و مصرف بهینه آن تأکید کرد. تصفیه‌خانه ششم منابع آبی تهران از نوع متعارف و مراحل مختلفی از جمله کلرزنی و فیلتراسیون را برای تصفیه منابع آبی انجام می‌دهد.

به گزارش دیجیاتور مدیرعامل شرکت منابع آبی و فاضلاب استان تهران از افزایش ۵۰ درصدی تأمین منابع آبی از تصفیه‌خانه ششم تهران خبر داد و گفت: هم‌اکنون ۳۷۵۰ لیتر بر ثانیه منابع آبی از این تصفیه‌خانه تأمین و به شبکه توزیع منتقل می‌شود.

محسن اردکانی گفت: ظرفیت نهایی این تصفیه‌خانه براساس پیش‌بینی و طراحی ساخت ۱۵ مترمکعب بر ثانیه شامل دو واحد هر کدام به ظرفیت ۷.۵ مترمکعب بر ثانیه بوده که تاکنون در یک واحد آن امکان بهره‌برداری از ۳۷۵۰ لیتر بر ثانیه منابع آبی تصفیه‌شده برای استفاده شهروندان فراهم شده است.

اردکانی خاطرنشان کرد: این تصفیه‌خانه در ابتدای بهره‌برداری در سال ۱۳۹۹، با ظرفیت ۵۰۰ لیتر بر ثانیه وارد مدار شد که به دلیل نیاز آبی شهر تهران و گذر از تنش آبی سال‌های اخیر، به صورت مرحله‌ای افزایش ظرفیت انجام شده است.

وی افزود: اجرای واحد نخست این تصفیه‌خانه را شرکت منابع آبی منطقه‌ای تهران به عنوان کارفرمای پروژه پیش برده است و پس از طی دوره بهره‌برداری آزمایشی، از ابتدای تیرماه امسال بهره‌برداری از قسمتی از واحد نخست به شرکت منابع آبی و فاضلاب استان تهران محول شد و براساس مصوبه‌های قرارگاه سازماندهی تنش آبی، تصمیم گرفته شد ظرفیت تصفیه‌خانه به میزان ۱۲۵۰ لیتر بر ثانیه به منظور پایداری شبکه منابع آبی تهران و با توجه به محدودیت‌های تأمین منابع آبی در سامانه شرق تهران افزایش یابد که خوشبختانه این امر با موفقیت انجام شد.

به‌گفته اردکانی، تصفیه‌خانه ششم منابع آبی تهران با توجه به توپوگرافی منطقه غرب، به کاهش ظرفیت پمپاژ در سامانه آبرسانی این منطقه کمک می‌کند و سهولت آبرسانی به مناطق شهری با ارتفاع بالاتر از رقوم زیرپوشش تصفیه‌خانه‌های موجود و در نتیجه کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های پمپاژ، ارتقای ایمنی سامانه انتقال منابع آبی و رعایت معیارهای پدافند غیرعامل به دلیل احداث تونل انتقال منابع آبی خام از سد تنظیمی کرج به تصفیه‌خانه و رفع دغدغه ریسک‌های احتمالی انتقال منابع آبی خام از رودخانه کرج از مزایای عمده احداث این تصفیه‌خانه محسوب می‌شود.

مدیرعامل آبفای استان تهران ابراز امیدواری کرد: با پیش‌بینی‌های صورت گرفته، از بهترین سامانه‌های کنترل و پایش کمی و کیفی استفاده و در مواقع بروز بحران و حوادث پیش‌بینی نشده، منابع آبی را از طریق این تصفیه‌خانه به سامانه تأمین منابع آبی تهران تزریق کنیم کمااینکه بخش عمده‌ای از فعالیت و انتقال آبی که پس از حادثه کرج در تابستان امسال مواجه بودیم، آبگیری تصفیه‌خانه و کمک به سامانه غرب بود که با همکاری تمام ارکان شرکت به مدت یک ماه به صورت شبانه‌روزی در تلاش بودیم این تصفیه‌خانه منابع آبی را با کیفیت و کمیت مناسب در اختیار شبکه توزیع قرار دهد.

وی با اشاره به سختی‌ها و هزینه‌های بالای تأمین منابع آبی، گفت: منابع آبی کالایی است که جایگزین ندارد و با توجه به شرایط کم‌آبی و کم‌آبی، هر شهروندی باید سهم خود را در حفاظت از این کالای ارزشمند و مصرف بهینه منابع آبی ایفا کند.

تصفیه‌خانه ششم از نوع متعارف و شامل مراحل کلرزنی اولیه، دبی‌سنجی، آشغال‌گیری، زلال‌سازی و فیلتراسیون و کلرزنی ثانویه است که منابع آبی از طریق تونلی به طول ۲۹ کیلومتر از سد تنظیمی امیرکبیر به ورودی این تصفیه‌خانه انتقال یافته و پس از فرآیند تصفیه، وارد مخازن شده و سپس از طریق خطوط به شبکه توزیع انتقال داده می‌شود.


تصفیه‌خانه ششم توانسته است با افزایش ظرفیت خود و تأمین منابع آبی بیشتر، به شبکه توزیع منابع آبی منتقل شود. این تصفیه‌خانه در ابتدا با ظرفیت کمتر وارد مدار شده بود اما با توجه به نیاز شهر تهران به منابع آبی و محدودیت‌های تأمین منابع آبی، ظرفیت آن به صورت مرحله‌ای افزایش یافت. به کمک تصفیه‌خانه ششم، کاهش ظرفیت پمپاژ در سامانه آبرسانی منطقه غرب نیز صورت گرفته است. همچنین، ایجاد تونل انتقال منابع آبی خام از سد تنظیمی کرج به تصفیه‌خانه و استفاده از قرارگاه سازماندهی تنش آبی، باعث ایجاد مزایایی مانند کاهش هزینه‌های پمپاژ و ایمنی سامانه انتقال منابع آبی شده است. مدیرعامل آبفای استان تهران نیز به امید اینکه با استفاده از سامانه‌های کنترل و پایش مناسب، توانایی تأمین منابع آبی در شرایط بحرانی را داشته باشیم، بر این است که هر شهروند نقش خود را در حفاظت و مصرف بهینه منابع آبی ایفا کند. تصفیه‌خانه ششم از مراحل متعارف تصفیه منابع آبی عبور کرده و بعد از تصفیه و تمیزکردن، به شبکه توزیع انتقال داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *