اثر صحنه نمایش “دور” احساسات شما را برانگیخته میکند.

تئاتر مُسکن است/ «دور» احساساتتان را برانگیخته می‌کند

0 نظر


در یک گفت‌وگو با خبرنگار دیجیاتور، وحید نفر، نویسنده و کارگردان نمایش “دور” که در تالار قشقایی تئاترشهر به روی صحنه می‌رود، درباره اجرای این نمایش صحبت کرد. او اعتقاد دارد که صحنه نمایش تهران به نوعی فراموش شده است و هیچ مسئول یا متولی در سازماندهی شهری و ارگان‌های گوناگون به خصوصی در حوزه نمایش و فرهنگی وجود ندارد و هیچ حمایت مالی و معنوی از گروه‌های هنری در حال اجرا صورت نمی‌گیرد. وی بیان کرد که باید بخشی از درآمد گشت‌ها در سالن‌های دولتی به اداره کل هنرهای نمایشی پرداخت شود. وحید نفر همچنین درباره تاخیر ۸ ساله در اجرای نمایش “دور” صحبت کرد و تغییراتی در اجرای این نمایش نسبت به نسخه قبلی داشته است. او خوشحال است که تا به حال هیچ مخاطبی از سالن راضی بیرون نشده است و ارتباط مخاطبان با این نمایش خوب بوده است. نمایش “دور” روایت خیالی منازعه و مصائب آن را به سبک کمدی و طنز روایت می‌کند و بازیگران این نمایش علی باروتی، محسن زرآبادی پور، سهیل ساعی، محمد شکری، و محمدهادی عطایی هستند.

وحید نفر نویسنده و کارگردان نمایش «دور» که این روزها در تالار قشقایی تئاترشهر روی صحنه است در گفت‌وگو با خبرنگار دیجیاتور درباره اجرای این نمایش گفت: بر این باور هستم که صحنه نمایش تهران به نوعی فراموش شده است و گویی هیچ مسئول و متولی در سازماندهی شهری و ارگان‌های گوناگون در حوزه نمایشی و فرهنگی وجود خارجی ندارد چراکه هیچ‌گونه حمایت مادی و معنوی از گروه‌های در حال اجرا نمی‌شود. بخش قابل توجهی از درآمد گیشه در سالن‌های دولتی باید به اداره کل هنرهای نمایشی پرداخت شود. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت، هزینه‌ها بسیار زیاد و کار کردن در شرایط فعلی سخت شده است چراکه حمایتی وجود ندارد و گویی همه چیز به سالن‌های خصوصی محول شده است.

وی افزود: من سال‌ها به‌دنبال اجرای این متن تئاتر بودم اما مشغله دوستان هنرمند، به دست نیاوردن فرصت مناسب و همچنین جواب رد سالن‌ها برای اجرای نمایش، موجب تاخیر ۸ ساله در اجرای عموم آن شد. در نخستین اجرا بهروز پناهنده به عنوان یک بازیگر بسیار تاثیرگذار در روند اجرایی نمایش همراه گروه بود که در نهایت با تغییر بازیگر و همکاری با سهیل ساعی امروزه این اثر روی صحنه است.

این هنرمند هنر هفتم و صحنه نمایش درباره تغییرات این اجرا نسبت به اجرای پیشین خود عنوان کرد: متن متن تئاتر مجددا بازنویسی شد و پایان بندی کار تغییرات اساسی داشت. کاراکتر دیگری نیز به نمایش اضافه شد و روند اجرایی نیز کمی به روزتر و به لحاظ دراماتیک بودن پرقدرت تر شد. به نوعی با به روز رسانی متن توانستیم فضای ملموس تری را برای مخاطبان ایجاد کنیم. با توجه به تمرین گذشته کار و تغییر یک بازیگر، اصلاحات جدید یک ماه زمان برد.

بازیگر سریال «داوینچیز» درباره استقبال مخاطبان از نمایش گفت: خوشبختانه تا به امروز بدون اغراق مخاطبی ناراضی از سالن خارج نشده است و همه آنها بیشتر از نکات مثبت نمایش برایمان می‌گویند تا نکات منفی. با استفاده از ترفندهایی که در اجرا به کار گرفته شده، خوشبختانه ارتباط مخاطبان نسل جدید و نسل قدیم با کار خوب بوده و تا امروز روند رو به جلویی طی شده است.

بازیگر نمایش «آلزایمر» و «همکارها» عنوان کرد: بدون شک هر اثری که روی صحنه خواهد رفت تفاوت‌های خاص خودش را دارد. در همه آثارم سعی کردم تا یک ارتباط خوب و درست با مخاطب برقرار کنم. در نمایش «دور» نیز همین اصل سرلوحه است؛ برانگیخته شدن احساسات و به وجد آمدن و به فکر وا داشتن مخاطب هدف ما بوده است که فکر می‌کنم به اندازه زیادی در آن موفق بوده‌ایم.

نفر یادآور شد: صحنه نمایش همه جا مُسکن است؛ تماشاگری که با تماشای اجرای نمایش «دور» حال و هوای متفاوتی را تجربه می‌کند بسیار حائز اهمیت است. وقتی یک اثر فرهنگی و هنری تا این اندازه می‌تواند تاثیر گذار باشد، به هیچ عنوان نباید رها شود.

نمایش «دور» روایتی درباره منازعه و مصائب آن است، که به سبک کمدی و طنز به روایت خیالی رزمنده‌ای می‌پردازد که در خط مقدم منازعه برای یافتن پیکر برادر مفقودالاثرش، به‌طور غیرمنتظره‌ای پایش را روی مین می‌گذارد و برای خنثی‌سازی، باید تا پایان عملیات صبر کند. حضور ناگهانی دایی او برای بازگرداندنش و ۲ رزمنده دیگر موقعیت طنزی را ایجاد می‌کند.

بازیگران این نمایش (به ترتیب حروف الفبا) علی ‌باروتی، محسن ‌زرآبادی ‌پور، سهیل ‌ساعی، محمد ‌شکری، محمدهادی ‌عطایی هستند که تا ۷ دی ماه ساعت ۱۸:۳۰ در سالن قشقایی روی صحنه است.


نتیجه‌ی این متن این است که نویسنده و کارگردان نمایش «دور» معتقد است که صحنه نمایش تهران فراموش شده است و در حوزه نمایشی و فرهنگی حمایتی وجود ندارد. همچنین، ایشان مشغولیت‌ها و عدم فرصت مناسب، تاخیر در اجرای نمایش را به همراه داشته است. در این نمایش صحنه بازیگران عوض شده است و متن متن تئاتر مجدداً بازنویسی شده است. اجرای این نمایش توانسته است تا تغییرات اساسی را در روند اجرایی نمایش داشته باشد. همچنین، با استفاده از ترفندهایی در اجرا، ارتباط مخاطبان با نمایش بسیار خوب است و تا به امروز روند پیشرفتی داشته است. در پایان، نویسنده بیان می‌کند که نباید نمایش‌هایی که تأثیری در مخاطبان دارند رها شوند. نمایش «دور» درباره منازعه و مصائب آن است و به طرز کمدی و طنز به داستانی می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *