ساخت و ساز کاتالیست‌های آلومینا ایرانی و کاهش وابستگی به بازرگانی بین‌الملل

بی‌نیازی از واردات با تولید کاتالیست‌های آلومینا ایرانی


متن فوق گزارش می‌دهد که سه دسته مهم از کاتالیست‌های یک شرکت در پالایشگاه‌های ایلام، هاشمی‌نژاد، فازهای مختلف پارس جنوبی و پتروشیمی خارک مورد استفاده قرار گرفته است. این کاتالیست‌ها برای حذف گوگرد از گازهای ترش و همچنین در فرایند‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها استفاده می‌شوند. استفاده از کاتالیست‌های جدید و پیشرفته با استفاده از تکنولوژی‌های نانو توانایی حذف 92 تا 95 درصد از گوگرد را دارا است. این کمپانی همچنین سرامیک‌های صنعتی مختلف را ساخت و ساز و عرضه می‌کند که به صنایع منابع هیدروکربن، گاز، پتروشیمی، صنایع کانی غیرفلزی، فولاد و معادن کمک می‌کند.

به گزارش دیجیاتور، سه دسته مهم از کاتالیست‌های این شرکت در پالایشگاه‌های ایلام، هاشمی‌نژاد، فازهای مختلف پارس جنوبی و پتروشیمی خارک مورد استفاده قرار گرفته است.

ترکیبات گوگرددار نظیر دی‌سولفید هیدروژن سمی و خورنده هستند و باید از ترکیبات نفتی جداسازی شوند. برای شیرین‌سازی گازهای ترش باید ترکیبات گوگرددار را از فرآورده‌های نفتی حذف کرد. یکی از روش‌ها سوزاندن گوگرد است که اثرات زیست‌محیطی به همراه دارد و به جای آن می‌توان از بازیابی گوگرد استفاده کرد. مهم‌ترین فرایند گوگردزدایی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها، فرایندی به نام کلاوس است که در آن گوگرد از هیدروژن سولفید موجود در منابع انرژی و در گازهایی که به‌عنوان فراورده‌های جانبی طی پالایش منابع هیدروکربن خام ساخت و ساز می‌شوند، استخراج می‌شود.

بازیابی به روش کلاوس می‌تواند ۹۲ تا ۹۵ درصد گوگرد را حذف کند. محصول گوگرد به دست آمده از این روش هم قابل استفاده بوده که از نظر مالی به‌صرفه است. با بهبودهای صورت گرفته در آلومینای فعال و استفاده از فناوری نانو، گونه‌های پیشرفته‌ای از این محصول به‌عنوان کاتالیست اصلی در پروسه بازیابی گوگرد به روش کلوس مورداستفاده قرار می‌گیرد. آلومینای فعال (Activated Alumina) از پرکاربردترین مواد جاذب در صنایع مختلف است و از دیرباز در صنایع هوای فشرده، اکسیژن‌سازی، حذف کلر، فلوئور و آرسنیک از ترکیبات گازی و مایع مورداستفاده قرار ‌گرفته است.

شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان انواع کاتالیست‌ها، لاینرهای ضدسایش، اکتیو آلومینا، گاما آلومینا، آلفا آلومینا، انواع سرامیک بال آلومینایی و سیلیکاتی را ساخت و ساز و به بازار عرضه می‌کند که این محصولات راهبردی در صنایع منابع هیدروکربن، گاز، پتروشیمی، صنایع کانی غیر فلزی، فولاد و معادن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصولات به لحاظ کارایی، ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و جایگزین بسیاری از محصولات قبلی وارداتی در صنایع مختلف شده‌اند. انواع سرامیک‌بال‌های آلومینایی و سیلیکاتی در صنایع منابع هیدروکربن، گاز و پتروشیمی، کاتالیست‌های بازیابی گوگرد در بخش کلاوس پالایشگاه‌های گاز، کاتالیست‌های ریفرمینگ در صنایع فولادسازی، گاما آلومینا و آلفا آلومینا در صنایع سرامیک‌های صنعتی و فناوری طراحی، لاینرهای ضدسایش آلومینایی به عنوان بهترین جایگزین فولادهای ‌هاردکس که قبلا در صنایع فولاد و معادن استفاده می‌شد و قیمت بالایی داشت، شده است.


ساخت و ساز سرامیک‌های صنعتی اردکان فرصت های زیادی برای ساخت و ساز محصولات سودآور در صنایع مختلف فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *