ترجمه فارسی این عنوان می‌تواند به شرح زیر باشد: “بوم و بر: انتقال تعزیه به پاریس / اجرای یک پروژه منحصر به فرد”

«بوم و بر» تعزیه را به پاریس برد/ اجرای یک پروژه متفاوت


گروه هنر صوتی “بوم و بر” با طراحی، آهنگسازی و کارگردانی آریا عظیمی‌نژاد، کنسرت-تعزیه “Le Protecteur” راوی مجلس تعزیه حضرت عباس در سالن اودیتوریوم پاریس اجرا کرده است. این کنسرت-تعزیه در طول یک ساعت بوده و هر پرده آن بخشی از روایت خیالی حضرت عباس در کربلا را روایت می‌کند. قبل از شروع هر پرده، خلاصه‌ای از ترجمه آن به زبان فرانسوی برای مخاطبان تنظیم شده است. گروه هنر صوتی این کنسرت-تعزیه را تشکیل داده و با استفاده از سازهای مختلف، متناسب با هر صحنه در قالب یک هنر صوتی متن دراماتیک به نمایش گذاشته است. این کنسرت-تعزیه به عنوان میراث ناملموس آثار خلاقانه ایران در یونسکو به ثبت رسیده است و برای نخستین بار با این شیوه اجرا در خارج از کشور روی صحنه رفته است. با توجه به استقبال خوب تماشاگران فرانسوی، این رویداد پس از وقفه‌ای کوتاه، در پاریس و چند شهر دیگر اروپا نیز برگزار خواهد شد.

به گزارش دیجیاتور به نقل از ارتباطات سازمانی پروژه، گروه هنر صوتی «بوم و بر» با طراحی، آهنگسازی و کارگردانی آریا عظیمی‌نژاد در سالن اودیتوریوم پاریس با کنسرت – تعزیه «Le Protecteur» (به معنای حمایت کننده) راوی مجلس تعزیه «حضرت عباس علیه‌السلام» شد.

گروه هنر صوتی بخش اصلی این کنسرت – تعزیه را تشکیل می داد که در این شیوه اجرا، شبیه‌خوانان به همان شیوه مرسوم نمایشی روی صحنه حضور دارند و قطعات ساخته شده و متناسب با صحنه‌ها در قامت یک هنر صوتی متن دراماتیک از پیش از اجرا آغاز و در تمام طول مدت نمایش با فضاسازی نمایش همراه بود.

مخاطبان به نوعی شنونده یک کنسرت هنر صوتی یک‌ساعته در هفت پرده بودند که هر پرده روایتگر بخشی از روایت خیالی حضرت عباس علیه السلام در کربلاست.

پیش از شروع هر پرده، خلاصه‌ای از ترجمه آن به زبان فرانسوی برای مخاطبان تنظیم و آماده شده بود.

آریا عظیمی‌نژاد (نوازنده سه‌تار)، نیما رمضان (نوازنده گیتار الکتریک)، مقداد شاه‌حسینی (نوازنده عود)، آرش سعیدی (نوازنده گیتار بیس) و فرهاد صفری (نوازنده پرکاشن) اعضای گروه هنر صوتی این کنسرت – تعزیه هستند که ترکیب سازها در آن تحول پیدا کرده‌ است.

سیدمحسن هاشمی در نقش حضرت عباس‎بن علی (ع) و مجتبی حسن‌بیگی در نقش شمربن‌ذی‌الجوشن در این کنسرت – تعزیه به ایفای نقش پرداخته اند.

تعزیه که به عنوان میراث ناملموس آثار خلاقانه ایران در یونسکو به ثبت رسیده است، برای نخستین بار است که با این شیوه اجرا در خارج از کشور روی صحنه رفت.

«بوم و بر» تعزیه را به پاریس برد/ اجرای یک پروژه متفاوت

با توجه به استقبال خوب تماشاگران فرانسوی قرار است این رویداد که با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه برگزار شد، پس از وقفه‌ای کوتاه مجدداً در پاریس و چند شهر دیگر اروپا روی صحنه برود.

محمد روح‌الامین طراحی پوستر این رویداد را برعهده داشته است.


گروه هنر صوتی “بوم و بر” به همراه آریا عظیمی‌نژاد کنسرت – تعزیه “Le Protecteur” را برگزار کرده است. گروه هنر صوتی در این کنسرت – تعزیه بخش اصلی را تشکیل می دادند و قطعات ساخته شده و متناسب با صحنه‌ها در قامت یک هنر صوتی متن دراماتیک از پیش از اجرا آغاز و در تمام طول مدت نمایش با فضاسازی نمایش همراه بود. مخاطبان به نوعی شنونده یک کنسرت هنر صوتی یک‌ساعته در هفت پرده بودند که هر پرده روایتگر بخشی از روایت خیالی حضرت عباس علیه السلام در کربلاست. نوازندگان سه‌تار، گیتار الکتریک، عود، گیتار بیس و پرکاشن در این گروه حاضر بودند و سیدمحسن هاشمی در نقش حضرت عباس بن علی (ع) و مجتبی حسن بیگی در نقش شمربن‌ذی‌الجوشن به ایفای نقش پرداخته اند. این تعزیه برای نخستین بار با این شیوه اجرا در خارج از کشور روی صحنه رفت و با استقبال خوب تماشاگران فرانسوی مواجه شد. پس از وقفه‌ای کوتاه، قرار است که این رویداد در پاریس و چند شهر دیگر اروپا برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *